ATATÜRK’Ü ANIYORUZ!

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80’inci yılı Kahramanmaraş’ta düzenlenen törenle anıldı. 

ATATÜRK’Ü ANIYORUZ!

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80’inci yılı Kahramanmaraş’ta düzenlenen törenle anıldı. 

Atatürk Meydanı’nda düzenlenen ilk törende, Atatürk Anıtı’na çelek sunuldu. Saat 9'u 5 geçe sirenler çalındı, saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu. Meydanda bulunan Türk bayrağı yarıya indirildi.

Atatürk’ü anma programı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada öğrenciler Atatürk ile ilgili şiirler okudu.

Kahramanmaraş’ta hafta boyunca okullarda anmam programlarının düzenleneceği öğrenildi.

KSÜ’DE ATATÜRK KONFERANSI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) düzenlenen törenlerle anıldı.

KSÜ'de ilk tören Avşar Yerleşkesi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı'na Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak tarafından çelenk konulmasının ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla program tamamlandı.

Daha sonra "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü" kapsamında KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erhan Alpaslan tarafından "Atatürk'ü Anmak ve Anlamak" konulu konferans verildi.

Konferans programına Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, rektör yardımcıları Prof. Dr. Zekeriya Pak ve Prof. Dr. Kadir Saltalı, üniversite senato ve yönetim kurulu üyeleriyle akademik ve idari personel katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Alpaslan, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün ülkeye kazandırdıkları ve kazandırmayı hedeflediklerinin çok iyi anlamak zorunda olunduğunu belirtti.

Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı ve ötesine geçmeyi, millete temel hedef olarak gösterdiğini anımsatan Alpaslan, Atatürk'ün fikir ve devrimleriyle yalnız Türk milletine değil, bağımsızlık için mücadele eden bütün uluslara ilham verdiğini belirterek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, düşünceleri ve yaptıklarıyla ulusun içinde yaşamaya devam etmektedir." dedi.

Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde yenilmiş bir imparatorluktan bağımsız bir Türk devleti kurduğunu ifade eden Alpaslan, "Atatürk’ün düşüncelerini ve devrimlerini daha ileriye taşımak bizlerin en önemli görevidir." ifadelerini kullandı.

AFŞİN’DE DE TÖREN DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80'inci yılında Afşin'de törenle anıldı.

Afşin Hükümet Konağı'nda düzenlenen törende, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Erarslan, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09:05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte alanda bulunanlar saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra anma programı, Afşin Kaymakamlığı Konferans Salonunda Cumhuriyet Ortaokulu tarafından gerçekleştirildi. Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Rıfat Köş, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 80. yılında anmak ve ülkeye kazandırdığı değerleri hatırlamak için bir araya geldiklerini belirterek, 10 Kasım'ın öneminin büyük olduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Ortaokulu tarafından hazırlanan "Fotoğraflarla Atatürk" konulu slayt izletildi ve öğrenciler tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

Törene, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Erarslan, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İsmail Serhat Çakar, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Akdoğan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan, kamu ve kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

MARASPOSTA

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 13:43

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER