Kurban Bayramı’nın kaza bilançosu: 45 kazada 50 kişi hayatını kaybetti

Kurban Bayramı’nın kaza bilançosu: 45 kazada 50 kişi hayatını kaybetti

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin yaşandığı 10-14 Ağustos tarihlerinde meydana gelen 45 ölümlü trafik kazasında 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığından, Kurban Bayramı tatilindeki ölümlü trafik kazalarında alının tedbirler sayesinde yüzde 34'lük azalış yaşandığı bildirildi. Tedbirlerin yanı sıra farkındalık yaratan kampanyalar da bu azalışta etkili oldu.

İçişleri Bakanlığı, Kurban Bayramında vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak, başta otobüs kazaları ve kaza kara noktalarında yaşanan can kayıplarını önlemek, karayolu trafik akışını sağlamak amacıyla 9-15 Ağustos’ta 7 gün süreyle yoğun tedbir alındığını bildirdi.

Bu kapsamda, bakan yardımcıları, emniyet genel müdürü̈, jandarma genel komutanı, emniyet genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının bayram süresince trafiğin yoğunlaştığı merkezler basta olmak üzere sahaya indiği kaydedilen açıklamada, 116 bin 236 trafik personeli ile otobüslerde yolcu olarak denetim yapan 560 personelin görevlendirildiği kaydedildi. 56 polis baş müfettişi / jandarma müfettişinin de söz konusu tedbirleri denetlemek üzere 24 saat esasına göre görev yaptığı belirtildi.

Çocukların aileleri üzerindeki yaptırım etkisini kullanarak "Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük" ve "Hayatı Korumak İçin Kemerin Ses Getirsin" kampanyaları ile farkındalık yaratılmaya çalışıldığı hatırlatılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

"5 günlük Kurban Bayramı tatilinde 33 ilde meydana gelen 45 trafik kazasında 50 can kaybı yaşanmıştır. Son 10 yılda motorlu araç̧ sayısındaki yüzde 61 artış̧ ve trafik yüküne rağmen, aynı dönemdeki bayram tatillerinde bir güne düşen can kaybı 15 düzeyinde iken bu bayramda alınan tedbirler sayesinde bu sayı yüzde 34 azalarak 10 düzeyine inmiştir.”

Bilgilendirmede 2018 yılına göre ise 39 kişi azaldığı belirtilerek, tespit edilen ve tedbir alınan 18 ildeki 20 kaza kara noktası ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ölümlü  trafik kazası meydana gelmediği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 09:44

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER