‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ dediler, 2 saat boyunca nöbet tuttular”

‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ dediler, 2 saat boyunca nöbet tuttular”

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı kapsamında yurt genelinde yapılan ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’  sloganı doğrultusunda Kahramanmaraş’ta sürücülere ve yayalara uyarılarda bulunuldu. 

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numar Öksüz Trabzon Caddesi'nde gerçekleştirilen denetimlere katıldı.

Trabzon Bulvarı üzerinde yapılan uygulamada, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör, Alay Komutanı Kıdemli Öksüz, İl Emniyet Müdürü İnci, yayaları daha dikkatli olması konusunda uyararak, sürücülere bilgilendirme broşürü dağıttı. Uygulama sonrası gazetecilere açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, 2019 yılında bu zamana kadar 6 bin 600 ölümlü trafik kazasında bin 486 yayanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere 2019 yılında ‘öncelik yayanın öncelik hayatın’ parolasıyla yola çıktık. Bugünde yaya geçitlerin bekçisiyiz.  Türkiye genelinde yıl boyunca 6 bin 600’ün üzerinde vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu kazaların içerisinde yayaların bin 486 tanesi yaya ölümleriyle sonuçlandı. Yayaların ölüm oranı yüzde 22’ye tekabül ediyor. Bu oranı düşürmek amacıyla yıl boyunca yurt genelinde trafik denetimlerini artırdık. Her yaya geçidine polis bırakamıyoruz.

Bu nedenle yapılması gereken, araç kullanırken sürücülerin mutlak suretle yayalara saygılı olmak zorundadır. Okul ve yaya geçitlerinde, yayayı gördüğünde durmalı ve yol vermeli.  Bu durumunda farklı anlaşılmalar var. Trafik ışıklarının olduğu yerlerde mutlaka yayalarımız bu kurallara uymak zorunda. Kırmızı ışıkta geçen yayalara da cezai işlem uygulanacak. Yayanın da sorumluğu var. Kırmızı ışıkta yaya geçemez. Trafik işareti veya ışık varsa yayalar mutlak uymak zorunda.”

Vali Özkan ve beraberindekiler sürücülere broşür dağıtarak, yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermelerini istedi. Daha sonra trafik ekipleri öğrencileri konu hakkında bilgilendirdi.

Öte yandan trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde de, kolluk personeli nöbet tuttu. İlçede trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla kent genelinde polis ve jandarma ekipleri denetim yaptı. İçişleri Bakanlığının "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılını "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etmesi dolayısıyla yapılan denetimlerde sürücüler ile yayalar bilgilendirildi.

Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar, yaptığı açılamada, kampanyanın amacının yayaların sağlığını korumak ve sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlamak olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla uygulamanın hayata geçtiğini anımsatan Pınar, "Ülke dışında uzun zamandır uygulanan bu kuralı ülkemize de kabul ettirmemiz lazım. Trafik kazalarını azaltalım, yayalara ve engelli vatandaşlarımıza öncelik sağlayalım."

Daha sonra Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İsmail Serhat Çakar ve İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Akdoğan ile Afşinbey Caddesi'nde yaya geçidini kullanan vatandaşlara ve sürücülere bilgilendirici broşür dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 16:14

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor