DOĞAKA, turizmde 6 projeyi destekleyecek

DOĞAKA, turizmde 6 projeyi destekleyecek

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı (TZKAMU) Başarılı Projeleri açıkladı.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 91. Yönetim Kurulu Toplantısı, Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıya Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Serdar Zabun, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Devrim Murat Aksoy, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve DOĞAKA’nın ilgili personeli katıldı.

DOĞAKA BAŞKANI ÖZKAN NE DEDİ?

Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan, ajansın faaliyetlerine 2019 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde devam ettiğini belirterek “Ajansımız tarafından bölgemizin turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik ilan edilen destek programı kapsamında değerlendirme çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. 26 Ağustos 2019 tarihinde 20 Milyon TL destek bütçesi ile ilan programa Kahramanmaraş ilinden 18, Hatay ilinden 19 ve Osmaniye ilinden 8 olmak üzere toplam 45 adet proje başvurusu alınmıştır. Alınan başvuruların toplam proje değeri 102 Milyon 141 Bin TL olup Ajansımızdan talep edilen destek miktarı 64 Milyon 887 Bin TL olmuştur. Yapılan değerlendirme çalışmalarının Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunması halinde başarılı projelerin gün içerisinde açıklanması planlanmaktadır” dedi. Özkan şunları söyledi:

“Ajansımızın destek mekanizmaları arasında yer alan Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşya Test Analiz ve Ar-ge Merkezi Projesi ve Osmaniye Denetimli Serbestlik Hizmetleri Sürekli Eğitim Merkezi Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur. Başvurusu tamamlanan Hatay Kireçlik Yarma Sistemi Ortak Kullanım Tesisi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi projelerinde Genel Sekreterlik tarafından yapılan değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Değerlendirme sonuçlarının Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunması halinde proje teklifleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulacaktır. 

Ayrıca 2019 Yılı Teknik Destek Programı ve 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında başvuruların alınmasına devam edilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Destek Programı (SODES) ile ilgili olarak ise 2019 yılı uygulama usul ve esasları çerçevesinde Kalkınma Ajansları yetkilendirilmiştir. Ajansımız tarafından ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan çalışmalar sonucunda proje teklifleri alınmış ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur. Başarılı projelerin Aralık ayı içerisinde Ajansımıza iletilmesi beklenmektedir.

Bunların yanı sıra diğer ulusal ve uluslararası fonlardan bölgemize kaynak sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Dünya Bankası işbirliği içerisinde hazırlanan ve Avrupa Birliğine sunulan 42 Milyon Euro tutarındaki proje başvurusu uygun bulunmuştur. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizle ile birlikte 10 ilde uygulanacak olan projenin uygulama detayları Dünya Bankası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ajansımız ilgili personelleri tarafından hazırlanmaktadır. 

Bölgemizdeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar gibi organizasyonlara destek sağlayan Ajansımız, bu kapsamda Kadın Girişim Kooperatifleri Çalıştayı, Sürdürülebilir Kalkınmada Kadın Girişimciliği Çalıştayı ve Hatay Gastronomi Çalıştayı’na destek vermiştir. Ayrıca, CarpetExpo 2019 İstanbul Halı ve Kilim Fuarı’na firmalarımızın katılımı sağlanmıştır. Organizasyon çalışmalarına Gaziantep’te yapılacak olan GAPSHOES Ayakkabı Fuarı ve Coğrafi İşaretler Çalıştayı ile devam edilecektir.

Mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütmekte olan Ajansımız, 2019 yılı başında ilan ederek başarılı projeleri uygulama aşamasına aldığı destek programının yanı sıra Yatırım Destek Ofisleri koordinasyonunda sanayici-mezun ve usta-çırak buluşmaları, tasarım eğitimleri, fuar katılımları ve fabrikalara teknik geziler düzenlemektedir. Mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalara çok yönlü olarak önümüzdeki dönemde de devam edilecektir. Diğer taraftan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi çalışması kapsamında Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye illerindeki saha çalışması tamamlanmıştır. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar kapsamında 1.101 muhtar ile görüşme gerçekleştirilmiştir.”

TURİZM ALTYAPISI PROGRAMLARI

Bu arada DOĞAKA’nın 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı (TZKAMU) Başarılı Projeleri de açıklandı.  İşte o projer.

ASİL LİSTE

 SIRA

PROJE ADI

BAŞVURU SAHİBİ ADI

İL

İLÇE

1

Madenli Yat Turizmini Geliştirme Projesi

Arsuz Kaymakamlığı

Hatay

Arsuz

2

Geçmişten Geleceğe Karatepe

Osmaniye İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Osmaniye

Kadirli

3

Ekinözü Turizm Merkezi

Ekinözü Kaymakamlığı

Kahramanmaraş

Ekinözü

4

Madenli Su Sporları Merkezi Projesi

Hatay Kamu ve Toplum Hizmetlerini Geliştirme Derneği

Hatay

Arsuz

5

Hatay Mutfak Sanatları Merkezi Projesi

Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı

Hatay

Antakya

6

4 Mevsim Turizmin Yeni Adresi: Düldül Dağı

Düziçi Belediye Başkanlığı

Osmaniye

Düziçi

7

Çağlayancerit Turizm Kompleksi

Çağlayancerit Belediyesi

Kahramanmaraş

Çağlayancerit

8

Kahramanmaraş Gastronomi Merkezi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

Kahramanmaraş

Dulkadiroğlu

9

Hatay Meclis Kültür Sanat Merkezi Projesi

Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı

Hatay

Antakya

10

Başkonuş Ekoturizm Projesi

Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü

Kahramanmaraş

Onikişubat

11

Osmaniye Yer Fıstığı Müzesi

Osmaniye İl Özel İdaresi

Osmaniye

Merkez

12

Yaşayan Kent Germanicia

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü

Kahramanmaraş

Dulkadiroğlu

13

Hz. Musa Yolu

Samandağ Kaymakamlığı

Hatay

Samandağ

14

Küçük Ceyhan ve Tarihi Kent Merkezinin Turizme Kazandırılması

Elbistan Kaymakamlığı

Kahramanmaraş

Elbistan

15

Zorkun Şenlik Tepesi Seyir Terası

Osmaniye Belediyesi

Osmaniye

Merkez

YEDEK LİSTE

SIRA

PROJE ADI

BAŞVURU SAHİBİ ADI

İL

İLÇE

1

Yedi Kuyular Dağ Evleri Projesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

Kahramanmaraş

Dulkadiroğlu

2

Aslantaş Su Sporları Merkezi

Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

Osmaniye

Kadirli

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 13:38

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor