HERKES GALERİCİLİK YAPAMAYACAK!

2019 yılı Ağustos ayı itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde yeni dönem başlarken; hayta geçecek olan yeni düzenleme ile artık herkes galericilik yapamayacak ve ekspertiz raporu zorunlu hale gelecek.

HERKES GALERİCİLİK YAPAMAYACAK!

İkinci el otomobil satışlarıyla ilgili 2018 Şubat ayında yayınlanan yönetmelik bu yılın Ağustos ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Yeni dönemle beraber satış işlemlerinde ekspertiz raporu zorunlu olacağı gibi araçlara garanti de verilecek.

İkinci el araç alırken vatandaşın yaşadığı sıkıntı ve korkuları ortadan kaldıracak düzenleme hayata geçiyor. Düşürülmüş kilometre, pert kayıtlı araç ve hasar gizleme gibi durumlar tamamen tarih olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıyla beraber artık her önüne gelen galericilik yapamayacak. Belirlenen kurallar dışındaki arabaların satışı gerçekleşmeyecek. Galericilik yapmak isteyenler yetki ve yeterlilik belgesi alacak.

EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLUYOR

Yeni düzenleme ile beraber hem galeriye araç satarken hem de alırken TSE belgeli işletmeler ve ustalar tarafından verilen ekspertiz raporu zorunlu olacak. Öte yandan Bu raporu verenler aracın gerçek durumunu yansıtmasından sorumlu olacak.

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

Garanti kapsamındaki parçalarda meydana gelen arızalar en fazla 30 iş günü içinde giderilecek.  Motosikletler için bu süre azami 20 iş günü olacak. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar, satıcı tarafından karşılanacak.

Ancak  aracın olağan kullanımı nedeniyle oluşabilecek, kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibi parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar gibi durumlar garanti kapsamında olmayacak.

İŞTE YENİ DÜZENLEMEDE ÖNE ÇIKAN MADDELER

- Galerici olmak için yetki ve yeterlilik belgesi.

- İkinci el otomobile 3 ay-5 bin km garantisi.

- Büyük arızanın faturasını satıcı ödeyecek.

- Ekspertiz raporu zorunlu olacak ve raporu veren sorumlu olacak.

- Boyalı parçalar, kilometre değişikliği teslim belgesine yazılacak.

- Otomobil satışında komisyonlara üst sınır getirilecek.

- Garantideki parçalarda arıza 30 günde giderilecek.

- Kalitesiz yakıt kullanımı arızası garanti kapsamında olmayacak.

- Apartman altına galeri açılamayacak.

- LPG'li araçlar açık alanda satılacak.

- Sigortasız araç satışı yapılamayacak.

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER