FİDANLAR FİDANLARLA BÜYÜYECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle fidan dikimi gerçekleştirildi.

FİDANLAR FİDANLARLA BÜYÜYECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle fidan dikimi gerçekleştirildi.

“Fidanlar Fidanlarla Büyüyecek” sloganı ile yürütülen protokol çerçevesince Ahirdağı Tömek mevkiinde düzenlenen fidan dikimi açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak kürsüye gelen Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altıntaş, yapılan protokole ilişkin bilgiler aktardı. Alpaslan Altıntaş, şu bilgileri verdi:

“22.10.2018 tarihinde T.C Milli Eğitim Bakanlığı İle T.C Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “ Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” ağaçlandırma iş birliği protokolü imzalanmıştır.

Bu Protokol İle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da Ankara’daki programa iştirakleriyle , 81 İlde eş zamanlı Orman Bölge Müdürlüleri tarafından belirlenen sahalara, Milli Eğitim Bakanlığı ilk ve Orta okullarda öğrenim gören yaklaşık 10 (on) milyon öğrenci adına mümkün olduğunca kendileri tarafından  birer adet fidan dikilerek “Birlikte  Büyüyoruz Ormanları” oluşturulması hedeflenmektedir.

 Bu protokol kapsamında Kahramanmaraş ilimizde, Tömek mevkiinde arazi hazırlığı yapılan 250 dönüm alanda sedir fidanlarını öğrencilerimizle birlikte toprakla buluşturuyoruz. 6 Kasım 2018 tarihinde saat 13.00’deyapılan fidan dikim programı ile Kahramanmaraş da 5.000 Adet fidan öğrencilerimiz ile birlikte dikildi. Ayrıca Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak Ağaçlandırma projeleri kapsamında 2018 yılında 2 milyon 780 bin fidan toprakla buluşturulacaktır. 

Son Yıllarda okullar ve öğrenciler ile birlikte yapılan fidan dikimlerine özel önem verilmiş bu kapsamda her yıl çocuklarımız ve gençlerimiz marifetiyle on binlerce fidan toprakla buluşturulmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde okul bahçelerine yapılan ağaçlandırmalar neticesinde bu güne kadar 48.790 okul bahçesi ağaçlandırılarak 8.7 milyon adet fidan dikilmiştir.

Böylelikle hem ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunulmuş hem de bu faaliyetlere katılan gençlerimizde ağaç ve orman sevgisinin geliştirilmesi, çevreye duyarlı bir birey olarak yetişmeleri ve çevrelerini korumaları konularında farkındalıklarının yükseltilmesi sağlanmıştır.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, büyükşehir belediyesi olarak ‘Senin de bir dikili ağacın olsun’ kampanyası başlattıklarını ve fidan dikim çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiklerini belirtti. Başkan Erkoç yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Göreve geldiğimizden günden bu güne kadar Kahramanmaraş’ımızda ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlamaktayız. Yaptığımız millet bahçeleri ile on binlerce ağacı toprakla buluşturarak Kahramanmaraş’ımızın akciğeri haline getirmekteyiz. Hem şehir merkezinde hem de kırsal alanlarda yaptığımız çalışmalarda çok önemli işlere imza attığımızı düşünüyoruz.

Kahramanmaraş genelinde hem gelir getirici meyve fideleri dağıtımında hem de orman oluşumunda sedir kızılçam ve fıstık çamı başta olmak üzere çok önemli çalışmalar yapmış bulunmaktayız. Bu sene 500 binden fazla dağıtacağımız zeytin fidesiyle beraber ağacı toprakla buluşturuyoruz. Bu da on binlerce dönüm ormanlık alanı demek. Yaz kış yeşil kalan fotosentez yapan alanlar. Hem geri getirmekte hem de atmosfere çevreye büyük katkıda bulunmakta. Şehrimizin hava kalitesini yaşam kalitesini yükseltmekteyiz.

Aynı şekilde ceviz bahçeleri yapmaktayız. Bunun gibi birçok meyve gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları devam etmekte. Bunun yanında da şehrimiz için çok önemli olduğuna inandığımız bir projeyi Orman Bölge Müdürlüğü ile devam ettirmekteyiz. Bu da Ahır Dağının ağaçlandırılması. Gerçi iki yıl kadar keklik deresi denilen buranın doğusunda ki alanda çalıştık. Yaklaşık 1 milyon ağacı orada Orman Bölge ile toprakla buluşturmuştuk.

İnşallah amacımız Ahır dağını şehrimizin hemen sırtında ki kısmını şehrin adeta aynası olan silueti olan Sarıçukur’dan Küçüknacar’a kadar olan kısmını inşallah yemyeşil yapacağız. Şehrimizin hem hava kalitesi yaşam kalitesi şehrimizin görüntüsü açısından bu çok önemli. İnsanların daha ferah kendini hissetmesi açısından hem de sağlık açısından da inşallah Kahramanmaraş’ımızı en yaşanabilir il haline getirme de bu projenin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

‘Senin de dikili bir ağacın olsu’ kampanyası ile vatandaşlarımızı da bu kampanyada beraberce ortak çalışmaya davet ediyoruz. Hamdolsun şimdiden on binlerce başvuru var. İnşallah peyderbey vatandaşlarımızla beraber Sarıçukur’dan Küçüknacar’a kadar ahır dağını yemyeşil hale getireceğiz. Hemen buranın arkasında ki ahır dağı ile Engizek Dağları arasını da ceviz ormanları olması için ve Türkiye’nin ceviz ithalatını sıfırlayıp ceviz ihraç eden bir ülke haline gelmesi için bu arka vadide ceviz ormanları haline inşallah getireceğiz.

Fide dağıtmalarımız devam etmekte. Yaklaşık 4 yıldır fide dağıtmalarımız devam etmekte ama bunu daha da artırarak devam ettireceğiz.Ben katılan herkese öğrencilerimize çok teşekkür ediyor, en kalbi duygularımızla selamlıyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise Kahramanmaraş’ta kurum ve kuruluşların işbirliği içerisinde hareket ederek çevreyi koruma ve ağaçlandırma çalışmalarının önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekerek, bu çalışmalarda öncü rolü üstlenen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesini tebrik etti.

Açılış konuşmalarının ardından fidan dikimlerine geçildi ve 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda yürütülen ağaçlandırma çalışmaarı kapsamında 250 bin fidan toprakla buluşturuldu.

MARASPOSTA

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER