Kahramanmaraş'ın yıldızları İstanbul'da

Kahramanmaraş'ın yıldızları İstanbul'da

"Memleketimizden sergilenmek üzere özel olarak getirilen el yapımı semer, külek, Bakır semaver, el emeği göz nuru bakır ürünler, birbirinden şık yemeni ve çarıklar ile Remzi Ulaş imzalı Kellelerin, aşık kemiklerinin Sanatla buluşması etkileyiciydi"

İstanbul da düzenlenen 2.st Craft İstanbul -El Sanatları fuarına Kahramanmaraş'ın Altın Yıldızı Menekşe Paça by Remzi Ulaş usta dünyada ilk ve tek olan kelle sanatı eserleriyle Doğaka standında fuarın en fazla ilgi çeken katılımcısı oldu.

Kelle paça çorbasını yaptığı kelleleri çöpe atmak yerine sanat şaheserine dönüştüren Remzi Ulaş usta Kahramanmaraş'ta Kelle Sanat Müzesi kurulmasını istiyor. İstanbul el sanatları fuarını gezdiğimizde yurdumuzun en ücra köşesinden belediye ve üniversitelerin standlarını görürken Koskoca Kahramanmaraş sadece Osmaniye Hatay ile birlikte katılmış olmasını on yıldır garipsemeye maalesef devam ediyoruz.

İyi ki Remzi ustamız ve diğer katılımcı birkaç altın yıldızımız var.

" Kelle Sanat Atölyesinde kelleler, aşık kemiğinden yapılan kolyeler, Tuz Külekleri ve Semer, şahesere dönüşmüş olarak sergileniyor..."

İstanbul da Kahramanmaraş Basın Eyüp Kadir Kılcı olarak ziyaret ettiğimiz El Sanatları Fuarına ayrıca dünyaca ünlü Dedem Osmanlı Çarıkları by Hüseyin Kopar ustamız hem Doğaka bünyesinde hemde kendi imkânları ile tuttuğu stand ile katılırken Amerika'ya Bakır Kuşevi ihracatı ile dikkatleri üzerine çeken ÖzSultan Bakırcılık by İsmail Binici ustamız da Doğaka standında Kahramanmaraş imzasını taşıdıklarını görmek gurur vericiydi.

" Birgülün Lezzetleri Birgül Erdoğan'ın Kelleyi sanat eserine dönüştüren Remzi Ustamıza tanıtım desteği mutlu etti"

"İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesinin Trabzonlu Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta kardeş şehir Kahramanmaraş standına uğradı Remzi Usta plaket takdim etti."

İstanbul Yenikapı da yer alan Dr. Kadir Topbaş Sergi ve Gösteri Merkezinde devam 2.st Craft İstanbul - El Sanatları Fuarı Pazar gününe kadar devam edecek.

Gagauziya Zanaat Uliana Trandafilova usta eğitmenin eserleriyle Moldova standında çömlek sanatı dikkat çekiciydi..

EYÜP KADİR KILCI

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 14:08

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

<