eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat

atasehir escort

Maraş değil, Kahramanmaraş

Maraş değil, Kahramanmaraş

" Maraş Türkiye'nin kalem kaşıdır,

   Maraş Türkiye'nin köşe taşıdır,

   Maraş tarihleri inşaa ettiren,

   Koca Sinan 'ların Ustabaşıdır"

Arif Nihat Asya

Maraş, “MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN DÜŞMANA GÜLZAR OLAMAZ...”  diyen Yiğitlerin, Kahramanlarının diyarı KAHRAMANMARAŞ’lılarındır. Maraş’lım KAHRAMAN’dır.

12 Şubat ve Çete Bayramımız... 12 Şubat 2020 Çarşamba günü Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü sevinçle, onurla ve gururla hep birlikte kutlayacağız...

MARAŞ DEĞİL KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraşlı için

12 Şubat demek kurtuluş demek, 12 Şubat demek gurur demek, 12 Şubat demek yeniden var oluş demek, 12 Şubat demek bağımsızlık ve özgürlük demek, 12 Şubat demek Türk’ün namusuna uzanan elin kırılması demek, 12 Şubat demek kalesinde bayrağın yeniden dalgalanması, minaresinde ezan sesinin çınlaması demek, 12 Şubat demek Türk Milletinin yeniden kükremesi demek, 12 Şubat demek Kara kıştan bahara yaza geçiş demek, 12 Şubat demek şahlanış demek, 12 Şubat demek Gelecek demek, huzur ve güven demek, umut demektir.

Kahramanmaraşlı her yıl 12 Şubat’ı büyük bir gururla, coşkuyla ve sevinçle kutlar bu yüzden. 100 yıl önce bu topraklarda verilen kavga sadece Maraşlının kavgası değil bütün bir Türk Milletinin var oluş kavgasıdır aslında. Maraşlının mücadelesi düzenli Fransız ordusuna ve onun topuna, tüfeğine ve mitralyözüne karşı 21 Ocak 1920 ‘de başlayan ve 22 gün 22 gece aralıksız ve amansız bir şekilde verilen bir var oluş mücadelesinin hikâyesidir.

Sütçü İmam’ın "Durun bire densizler. Yaptıklarınız yetti artık. Bugün namus günüdür." deyip silahını ateşleyerek, Türk’ün namusuna uzanan eli kırmasının, “Kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınmaz" diyerek, halkı Fransızlara karşı harekete geçiren Rıdvan Hoca’nın, "Alem-i İslam'a Hitap" beyannamesini yazarak şehrin muhtelif yerlerine dağıttırarak. halkı bayrağın indirilmesine tepki göstermeye davet eden Avukat Mehmet Ali Kısakürek’in, Aslanbey başkanlığında kurduğu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile her mahallede çeteler kurarak verdiği amansız savaşın, Şeyh Ali Sezailerin, Şehit Zeki Karakızların, Şehit Evliya Efendilerin, Muallim Hayrullahların, Senem Ayşelerin, Şehit Yusuf Çavuşların, Mıllış Nurilerin, Rafet Hocaların ve “Maraş bize mezar olmadan düşmana Gülizar olmaz” diyen kahramanların, “Bu din bahsidir, ben kardeşlerimin bağrına tokmak vurmam” diyen Abdal Halil Ağa’nın mücadelesidir bu mücadele. 21 Ocak 1920’de başlayan ve 22 gün ve gece süren bir mücadelede Maraşlı 7 den 70'e silaha sarılarak tek yürek tek bilek halinde bütün mevcudiyetini ortaya koyar. Sonunda kendisini yok etmek isteyen düşmanı yerli işbirlikçileri ile birlikte mağlup eder büyük bir zafere imzasını atar. Bu uğurda pek çok evladını şehit verir. Maraş'ın düşman istilasından kurtulması Türk Kurtuluş Savaşının da ilk hareketini teşkil eder. İşte 12 Şubat’ları bu yüzden bir başka kutlar Maraşlı.

Şu anda yazıyı okurken bir ah çekerek içinizden “Nerede eski 12 Şubatlar, nerede eski çete bayramları ?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Aslında bu hasleti, bu özlemi bende duyuyorum. Hatta bu duyguyu çok derinden hissediyorum. Günler, haftalar öncesinden hazırlanılırdı bayrama. Her mahallede ayrı bir telaş olurdu. Her mahallenin çeteleri de ayrı bir hazırlık yaparlardı. Adeta bayram için mahallelerde yarış yapılırdı. 11 Şubat akşamı Kıbrıs Meydanında yapılan muhteşem etkinliklerle bayramın provası yapılırdı. 12 Şubat Bayram günü evlerin balkonları, damları, dükkânların üstleri adeta birer tribün olurdu bayramı izlemeye gelenler için. Köylerden gelenler, il dışından bayrama gelenler, hele hele Ankara’da, İstanbul’ da yaşayan ve bayram için Kahramanmaraş’ a gelenler ayrı bir haz yaşarlardı. Bayram törenleri başlayınca çetelerinde şovları başlardı sanki. Sıra sıra mahalleler ve çeteler büyük bir gurur ve heyecanla geçerlerdi izleyenlerin önünden. Şehirdeki bütün esnaflar, kuruluşlar, kamu kurumları arabaları ile iştirak ederleri törenlere. Sembolize edilen Sütçü İmam Olayı, Bayrak Olayı ayrı bir heyecan yaşatırdı izleyenlere. Şimdi içinizden “Ah eski 12 Şubatlar” diyorsunuz eminim ki.

Kahramanmaraşlı 12 Şubat’a giden süreçte gösterdiği kahramanlıkla ve bu kahramanlığın tescili olan Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile haklı olarak gurur duymakta ve övünmektedir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki; Kahramanmaraşlı edelerin Sütçü İmam’ın torunları, Abdal Halil Ağa’nın torunları bu aziz Kahramanmaraş halkı hala o ruha sahip olduklarını 15 Temmuz’da tüm Türkiye’ye ispatlamıştır.

Tarih boyunca özgürlük duygusuyla devletler kurmuş olan Türk halkının en büyük yapı taşlarından biri olan Kahramanmaraş, övmeyle bitmeyecek, sevmeyle tükenmeyecek, mübarek bir şehirdir. Biz bu şehrin kıymetini bilerek gelecek nesillere bunu aktarmamız bizim en büyük borcumuzdur.”

Bu vesile ile tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını kutluyor, başta Kurtuluş Savaşımızın lideri Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarımıza ve şehitlerimizi Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize ise minnet duygularımızla yâd ediyoruz.

12 Şubat ve kurtuluş ruhumuz daim olsun. Allah bu millete bir daha 12 Şubatlar yaşatmasın.

Kalınız sağlıcakla...

Sadullah KAVAK

Gelecek Partisi

Kurucular Kurulu Üyesi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 15:25

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

bağcılar evden eve nakliyat