lida yorumları

Sarımsak hasadı başladı

Sarımsak hasadı başladı

Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Kahramanmaraş'ta üreticiler hasada başladı.

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, Narlı Ovası'nda çiftçileri ziyaret edip birlikte hasat yaptı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Çetinkaya, kentte yetişen sarımsağın aroması, lezzeti ve diş büyüklüğü nedeniyle tercih gördüğünü söyledi.Sarımsak üretiminin verimli başladığını ifade eden Çetinkaya, üreticilere bol kazançlı hasat dönemi diledi.

Çiftçi Müslüm Ergörmüş de yaş sarımsağın kilogramının tarlada 13-15 lira, kurusunun ise 20 liradan satıldığını belirterek, en çok Mersin, Adana, Ankara ve İstanbul'a ürün gönderdiklerini ifade etti.Üretici Ferit Gözalıcı da hasadın verimli başladığını ve tarladan güzel ürün aldıklarını ifade etti. 

Bu arada, sarımsak yetiştiriciliğinde hem üretim alanı hem de ortalama verim değerleri ile Türkiye genelinde ilk 3’ e girmeyi başaran Kahramanmaraş, önemli sarımsak üretim alanlarından birisi olan Pazarcık İlçesine bağlı Narlı Ovasında sarımsak hasadı başladı. Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olan ilçemiz ve Ülkemiz insanının refahı için tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanmasına ve gıda arz güvenliğimizin korunmasına olan inancımızla, covid-19 bulaşıcı hastalığına karşı bu zamana kadar gerekli tedbirler alınmış ve çalışmalar aksatılmadan devam ettirilmiştir. Nihayetinde üreticimizin çalışkanlığı ve sabrı ile Personelimizin inancı ve azminin birleştiği bu zorlu sürecin neticesinde ilk meyveler alınmaya başlanmıştır.

Sarımsak yetiştiriciliğinde hem üretim alanı hem de ortalama verim değerleri ile Türkiye genelinde ilk 3’ e girmeyi başaran Kahramanmaraş İlimizin önemli sarımsak üretim alanlarından birisi olan Pazarcık İlçemize bağlı Narlı Ovasında sarımsak hasadı başlamıştır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 11:43

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

gaziantep escort