Aşırı terleme (hiperhidroz) nedir?

Aşırı terleme (hiperhidroz) nedir?

Terleme, vücudun efor, heyecan, korku gibi durumlarında doğal bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak bazı insanlarda vücudun terleme mekanizması ortada hiçbir neden yokken fazladan çalışabiliyor ve bu da kişinin normalden daha fazla terlemesine yol açıyor. Genellikle pek dikkate alınmayan bu durum, bazı hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Doğal nedenlerle oluşan fizyolojik terlemeden farklı olarak, ortam veya oda ısısından bağımsız, bir anda alında, yüzde, ellerde, koltuk altında ve ayaklarda oluşan aşırı terleme kişinin yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir.

Hastaların çoğunda ergenlik döneminde başlayan aşırı terleme şikayeti nadiren de olsa 20 yaşından sonra görülebilir. El terlemesi şikayeti olanlarda ortalama başlangıç yaşı 13 iken, koltuk altı terlemesinde bu ortalama 19’dur.

TERLEMENİN NEDENİ HASTALIK OLABİLİR

Aşırı terleme şikâyetinin nedeni tam olarak bilinememekle birlikte bazı hastalıklardan dolayı da ortaya çıktığı bilinmektedir. Tiroit bezinin aşırı çalışması, gut hastalığı, romatoid artrit, tüberküloz, diyabet ve metabolik hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da terleme görülebilir.

Aşırı terlemenin tedavisi, nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Terlemeye neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Belirlenen nedene göre tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Nedeni belli olmayan aşırı terleme tedavisinde cerrahi uygulanabilir. Medikal ve cerrahi tedavinin yanı sıra farklı yöntemler de tedavide kullanılabilir.

Aşırı terleme, diğer, çok ciddi koşulların bir belirtisi olabilir. Yaşarsanız derhal doktorunuza danışın:

· Terleme ve kilo kaybı

· Özellikle uyurken oluşan terleme

· Ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve hızlı kalp atışı ile oluşan terleme

· Terleme ve göğüs ağrısı veya göğüste baskı hissi

· Uzun süren terleme

KAPALI YAPILAN AMELİYATTAN SONRA TERLEME KESİLİR

Günümüzde halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen “endoskopik torakoskopik sempatektomi” nedeni tam olarak belirlenemeyen aşırı terleme şikayetinde uygulanan en önemli cerrahi yöntemdir. Ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Koltuk altından 0,5-1 cm’lik bir veya iki adet küçük kesi açılarak özel aletler ve kamera yardımı ile yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Bu sayede el, koltuk altı ve yüz terlemesi aynı seansta tedavi edilebilir. Ameliyat bittiğinde etkisi hemen başlar ve terleme kesilir.

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor