Her gün yürürseniz vücudunuza ne olur?

Yürüyüş, fazla çaba gerektirmez ve sadece bedensel değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de yararlıdır. Spor salonuna gitmenizi gerektirmeyen, kolay bir egzersizdir. Kilo vermenin ve genel sağlığınızı iyileştirmenin basit ama çok etkili bir yolunu arıyorsanız, yürüyüş tam size göre.

Yaşamları boyunca fiziksel olarak aktif olan insanların bu hastalığa yakalanması, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlardan daha az olasıdır. Ve bunun nedeni, beynin sözel bellek ve öğrenmeden sorumlu bölümü hipokampusun daha fazla kapasiteye sahip olmasıdır.

Günlük yarım saatlik bir yürüyüş, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürüp kan dolaşımını iyileştirerek koroner kalp hastalığı gibi ciddi problemleri azaltır. Daha kaliteli ve daha derin nefes almak suretiyle, akciğer hastalığı ile ilişkili bazı semptomlar yürüme sayesinde belirgin şekilde iyileşme gösterebilir.

Sadece yürümeyle kas oranınızı artırır ve kilo verebilirsiniz. Kendinize en uygun hızı bulun, ama koşmayın. Bu tür hızlı yürüyüşler fazla yormaz ve herhangi bir toparlanma süreci gerektirmez. Yani sizi, ertesi gün dışarı çıkıp yürümekten alıkoyacak kas ağrıları olmaz.

Artrit Vakfı, eklemlerdeki ağrıları, sertliği ve iltihaplanmaları azaltmak için, günde en az 30 dakika orta hızda yürümeyi tavsiye etmekte. Güçlü kemikler, osteoporozu önlemenizi ve kemik kaybını azaltmanızı sağlayacaktır. Yürüyüş, omurgada daha iyi kan dolaşımı sağlar, önemli besin öğelerini yumuşak dokulara taşır ve sağlıklı bir omurga için hayati önem taşıyan duruş ve esnekliği geliştirir.

Iowa Eyalet Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, yüzlerce üniversite öğrencisi üzerinde çalışma yaptılar. Yürümek ruh hallerini olumlu yönde değiştirdi. Üstelik kimse onlara böyle olacağını önceden belirtmemişti.

Sağlığınız için yürümeye başlama konusunda hala yeterli azminiz yoksa, bir yürüyüş grubuna katılmayı deneyin, ya da yürümenin yararlarına sizin gibi inanan bir arkadaş bulun. Diğer bir fikir de kişisel antrenör tutmak olabilir.

<iframe width="706" height="431" src="https://www.youtube.com/embed/ldKphD4xWrk" title="YouTube video player" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner490

banner491

banner492

banner493

Canlı Skor

version="1.0" standalone="yes"?> <