eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat

atasehir escort

Her yıl yaklaşık 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geliyor

Her yıl yaklaşık 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geliyor

Çocuk Kalp Vakfınca, doğumsal kalp hastalığına dikkati çekmek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda doğumsal kalp hastalığı ile doğmuş, bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan ameliyat ve tedavilerle hayata döndürülmüş çok sayıda hasta, uzmanlarla bir araya geldi.

Toplanın açılışında konuşan Çocuk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, tüm dünya ve Türkiye'de 7-14 Şubat'ın Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası olarak tanımlandığını hatırlatarak, bu amaçla toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Türkiye'de çocuk kalp hastalıklarının önemi, ciddiyeti, bugün ulaştığı nokta konusunda toplumun yeterli bilgi ve duyarlılığa kavuşturulmasına ihtiyaç olduğunu dile getiren Sarıoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de her yıl 13 ila 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya geliyor. Aslında tüm dünyada her 100 doğumdan birinde doğumsal kalp hastalığıyla karşılaşıyoruz. Dünyada da her yıl 1 milyondan fazla bebek bu hastalıkla dünyaya gelmektedir. Doğumsal kalp hastalığı dediğimiz zaman toplumumuzda hemen ilk akla gelen kalbi delik çocuklar diye bilinir. Halbuki sadece kalbi delik çocuklar meselesi değil, doğumsal kalp hastalıklarının 200'den fazla çeşit şekli var. Bir diğer taraftan doğumsal kalp hastalıklarının yüzde 30'u doğar doğmaz ilk bir ay içerisinde, bazen birkaç saat, bazen birkaç gün nihayet bir ay içerisinde önemli bulgularla kendini gösterir. Ciddi sıkıntılarla karşımıza çıkmaktadır ve o ilk 1 ay içerisinde tedavi edilmeleri gerekir. Ancak böylelikle hayata döndürülebilirler, aksi takdirde bu şansı kaybedebilirler. Bu bakımdan da böyle bir hassas ve önemli bir durumu var."

Prof. Dr. Sarıoğlu, doğumsal kalp hastalıklarının tıp bilimleri içerisinde önemli ve ciddi bir alanı işgal ettiğini aktararak, Türkiye'de çocuk kalp cerrahisinin tarihsel gelişimine ilişkin bilgi verdi. Sarıoğlu, "Türkiye'de çocuk kalp cerrahisiyle ilgili gelişmeler dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip etmiştir. Nitekim dünyada açık kalp cerrahisiyle ilgili ilk denemeler 1950'li yılların ortalarında Amerika'da başlatılmıştı. Ama enteresandır 1962 yılında Türkiye'de ilk başarılı açık kalp cerrahisi gerçekleştirilmiştir. Bu ülkemiz için gurur verici bir tablodur. Bunun kahramanlarından bir tanesi aramızda. 58 yıl önce, 1962'de 14 yaşında bir kız çocuğuyken Türkiye'deki çocuk kalp cerrahisinin kurucusu ve öncüsü Prof. Dr. Aydın Aytaç tarafından ameliyat edilmiş Vildan Hanım, bugün 72 yaşında." diye konuştu.

Bugünkü imkanlarıyla bu hastaların yüzde 90-95'ten fazlasının hayata döndürülebildiğini aktaran Saroğlu, kişilerin sağlıklı bireyler olarak yaşamlarını sürdürebileceklerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 15:53

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

bağcılar evden eve nakliyat