eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat

atasehir escort

Spor yapan çocuklar daha başarılı oluyor

Spor yapan çocuklar daha başarılı oluyor

Spor, çocukların fiziksel, mental ve ruhsal gelişimini desteklediği gibi aynı zamanda hem kendilerine olan özgüvenlerini hem de sosyalleşmelerini sağlayan çok iyi bir araç. Yapılan araştırmalar, düzenli spor yapan çocukların okulda ve sosyal hayatta akranlarına göre daha başarılı olduklarını, kendileri ile barışık ve sorumluluk sahibi bireyler halini aldıklarını ortaya koyuyor.

Küçük yaşlardan itibaren bilinçli ve düzenli bir şekilde yapılan sporun çocukların gelişimi ve sağlığı için önemini anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Demirkıran, bu alışkanlığın diğer tüm alışkanlıklar gibi önce ailede başladığını belirterek ebeveynlere önerilerde bulundu.

AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR

Hareketsizlik, çocuklarda obezite, diyabet ve dikkat problemlerinin en önemli risk faktörü. Üstelik çocukluk çağında başlayan kronik hastalıklar yetişkinlik dönemini de etkiliyor. Dr. Semih Demirkıran, “Ailelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde öncelikleri arasına sporu da almalarında büyük fayda var” diyerek sağlıklı nesillerin temelinin ancak bu şekilde atılabileceğini söylüyor.

Sağlıklı çocuklarda spora başlarken önemli olanın yaştan çok yüklenme şiddetinin belirlenmesi olduğunu ve bunun da antrenör ve eğitmenlerin sorumluluğunda bulunduğunu ifade eden Dr. Semih Demirkıran, “Çocukları spora yüzme, atletizm, jimnastik ya da bale ile başlatmak doğru bir tercih olacaktır. 6-12 aylıkken yüzmeye, 18 aylıkken jimnastik sporuna başlayabilirler. 3 ila 6 yaş arasında spor eğitimi almış çocukların 6-7 yaşından sonra bireysel veya takım sporlarına uyum sağlamaları daha kolaylaşır ve başarı seviyeleri de artar” diyor.

ANTRENÖRLERE DE İŞ DÜŞÜYOR

3-6 yaş arasındaki çocukların sporu sevmesinde antrenör ve eğitmenlerin rolünün önemine de dikkat çeken Dr. Semih Demirkıran, “Bu dönemde öğretilecek teknikler yumuşak tavırlarla, çocukları sıkmadan ve zorlamadan aktarılmalıdır. Uç bir hedefe odaklanmaktan çok çocuğun öğrenmesini ve doğru bir şekilde tekrarlamasını sağlayacak yöndeki çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bunlar uygulandıktan sonra çocuğun kararı da önemlidir. Zaten benimsemesi durumumda devamlılık da kendiliğinden gelecektir” diyerek oyun çağında olan bir çocuğu sporla tanıştırıp sevdirmenin kolay olacağını anlatıyor.

Bireysel ve takım halinde yapılan branşlarda temel teknik eğitimlere genellikle 5-6 yaşlarında başlandığını kaydeden Dr. Semih Demirkıran, “Bu çocukların arasında sporcu olabilecek kabiliyette ve istekte olanların çalışmalarına bir kulüp çatısı altında devam etmeleri daha iyi sonuç verecektir. Sonrasında ise lisanslı sporcu olma yolundaki başarılı çocukları artık uzun soluklu, nispeten yorucu, zorlayıcı ve hedefleri olan antrenmanlar beklemektedir. Yarışmalarda birinci olmak tabi ki önemlidir. Ancak onlara ön sıraları hedeflemeye dönük planlar yapmayı öğretmek çok daha önemlidir. Çünkü hedefe her zaman birinciliği koymak çocuğun psikolojisine negatif etki yapabilir. Ama hedef üst sıralar olacak şekilde konulduğunda çocuk bir sonraki adımında hedef büyütmeyi de öğrenmiş olur” diyor.

OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR

“Ebeveynlerin çocuklarının okul başarılarının yüksek olması için onları ders çalışmaya teşvik etmeleri ve kazanılan başarıyı belli bir seviyede tutmaya gayret etmeleri önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli spor hayatı olan çocukların daha sağlıklı oldukları ve fiziksel gelişimlerinin hızlandığını görülmektedir. Ayrıca psikolojik açıdan da olumlu yönde etkilenirler ve tüm bunlar beraberinde okul başarısını getirmeye yardımcı olur” diyen Dr. Semih Demirkıran, ailelere çocuklarını spor yapmaya teşvik etmelerini öneriyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Demirkıran

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 11:48

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

bağcılar evden eve nakliyat