Tam tahıllı gıdalar diyabet riskini azaltıyor

Tam tahıllı gıdalar diyabet riskini azaltıyor

Tam tahıllı gıdalar diyabet riskini azaltıyor

Finlandiya'da yapılan bir araştırmaya göre günde en az 3, en fazla 6 porsiyon tam tahıllı gıda tüketmek, diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Diyabet, dünya üzerinde en sık görülen kronik rahatsızlıklardan biri. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon yetişkin diyabet hastası bulunuyor. Bu sayı, toplam yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geliyor.

Dünya genelinde ise yaklaşık 400 milyon insanın diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor. Tip 2 Diyabet hastalığı, yüzde 80 oranında önlenebilen bir hastalık olarak gösteriliyor.

GÜNDE EN AZ 1 PORSİYON

Finlandiya'da yapılan bir araştırmada ise diyabetle mücadeleye dair önemli bir adım atıldı. Araştırmacılar, tam tahıllı gıdaların diyabetle mücadelede önemli bir rol üstlendiği sonucuna vardı.

Diyabetle mücadelede günde en az 1 porsiyon tam tahıllı gıda tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Araştırmaya göre günlük tüketilen tam tahıllı gıda porsiyonu arttıkça diyabet geliştirme riski de azalıyor.

Uzmanlar, 3 porsiyon tam tahıllı gıda tüketmenin diyabetle mücadelede daha güçlü etki yaptığını vurgularken, 6 porsiyondan fazla tüketilmemesi konusunda uyarıyor.

https://www.trthaber.com

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 12:50

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

<