İşte e-Devlet Kapısı’nın iletişim kanalları

İşte e-Devlet Kapısı’nın iletişim kanalları

e-Devlet Kapısı ile ilgili soru, şikayet ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim kanallarından devlete ulaşabilmek mümkün oluyor.

www.turkiye.gov.tr’den yapılan yazılı bilgilendirmede; e-Devlet Kapısı’nın iletişim kanalları konusunda vatandaş bilgilendirildi. Bilgilendirmede “soru, şikayet ve önerileriniz için 160 numarasını arayabilirsiniz” denilirken; e-Devlet Çağrı Merkezi'nde işaret dili bilen e-Devlet Çağrı Merkezi çalışanları ile görüntülü ve yazılı olarak görüşebileceği ve e-Devlet Kapısı'nı kullanırken karşılaşılan tüm sorunlar ile ilgili hızlı destek alınabileceği belirtildi.

e-Devlet Kapısı ile ilgili sorun ve görüşlerinizi iletmek için iletişim formu doldurulabilecek. e-Devlet Kapısı'nın sosyal medya hesaplarını biliyor musunuz? e-Devlet Kapısı'nın resmî sosyal medya hesapları ise facebook’tan edevletkapi, twetter’den ekapi ve instagram’dan edevletkapisi adreslerinden ulaşılabilecek.

Bu hesaplar dışındaki hesaplara itibar edilmemesi de bilgilendirmede kaydedilirken; “Bu hesaplar üzerinden bize ulaşabilir, tüm sorun ve önerilerinizi bize iletebilirisiniz” uyarısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 16:14

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER