RAFTİNG R4 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Kahramanmaraş'ta düzenlenen Türkiye Rafting Şampiyonası, 40 ilden yaklaşık 500 takımın katılımıyla başladı

RAFTİNG R4 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Kahramanmaraş'ta Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Rafting Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen Türkiye Rafting Şampiyonası, 40 ilden yaklaşık 500 takımın katılımıyla başladı.

 

Onikişubat İlçesi Ceyhan Nehri üzerinde yer alan Kılavuzlu Barajı tarihi Taşköprü’den başlayan Türkiye Rafting Şampiyonası'nın start düdüğünü Kahramanmaraş Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve WRF Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı birlikte yaptı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, törende yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın akarsu zengini bir kent olduğunu, rafting sporunun da akarsularda yapıldığını söyledi. Kentte bugüne kadar raftingle ilgili çalışma yapılmadığını dile getiren Erkoç, şunları söyledi:

 

"Evet, şuan Kılavuzlu Taşköprü Ceyhan Nehri’nin üzerindeyiz. Kahramanmaraş'ımız Türkiye’nin en zengin illerinden bir tanesi. Büyük nehirleri, akarsuları olan bir şehir. Tabii rafting sporu da bununla doğru orantılı. Bu kadar debide olan sularımızın olmasına rağmen şimdiye kadar bu alanda bir çalışma yapılmamış. Biz önce bir kulüp kurduk.

https://marasposta.com/rafting-r4-turkiye-sampiyonasi-basladi/

Geçen yıl burada birkaç müsabaka yaptık. Bu yıl da federasyon başkanımız Fikret beyle temasa geçerek, burada Türkiye şampiyonası yapıyoruz. Tabii rafting sporu Kahramanmaraş’ın tanıtımı ve algısı açısında da çok önemli. Türkiye’nin dört bir yanından bugün burada sporcular var. Yaklaşık 500 civarında sporcu ve teknik adam var. İnşallah bu müsabakalar Kahramanmaraş’ımızın tanıtımına ve turizmine çok büyük katkıda bulunacak.

 

Bu parkur da çok avantajlı çünkü şehre çok yakın. Debi olarak, güzergah olarak çok iyi hatta Türkiye’nin en iyi güzergahlarından bir tanesi. Güzergah üzerinde düzenlemeler yapacağız. Bir dünya şampiyonası yapmayı düşünüyoruz Kahramanmaraş’ta. Biz kolları sıvadık, önce bir kulüp kurduk. Burada bir Türkiye şampiyonası yapıyoruz. Kahramanmaraş'ın tanıtımı açısından, kent algısı açısından da çok önemli.

https://marasposta.com/rafting-r4-turkiye-sampiyonasi-basladi/

Türkiyemizin dört bir yanından buraya gelen sporcular var. Bu müsabakalar Kahramanmaraşımızın tanıtımına çok büyük katkı sunacak. Rafting için Türkiye'nin en parkurlarından birindeyiz.  Burada yapacağımız düzenlemelerle ileride dünya şampiyonası yapmayı düşünüyoruz."

 

Erkoç, sadece rafting değil adrenalin turnuvasının da kentte başladığını belirterek, "İlimizin ne kadar farklı bir il olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Ekstrem spor merkezimizin faaliyetleri ile birlikte havada bir sıkıntı olmaz ise Narlı’dan Mardin’e bir uçuş gerçekleştireceğiz. Bu uçuşta Türkiye’nin en uzun hattı olma özelliliği taşıyor. Bu faaliyetleri yaparak Kahramanmaraş’ın ne kadar farklı bir il olduğunu, her ilde biri olmadığını göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

https://marasposta.com/rafting-r4-turkiye-sampiyonasi-basladi/

Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı da mükemmel bir organizasyona Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığını belirtti. Rafting sporunda Türkiye’de değil dünyada nadir bulunan bir parkurun Kahramanmaraş’ta yer aldığına dikkat çeken Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve WRF Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı  şunları kaydetti:

 

“Bu yaktığı meşalenin önümüzdeki yıllarda ne kadar müthiş, değer göreceğini hep beraber şahit olacağız. Bir gün burada Almanlar, İngilizler, Fransızlar, İtalyanların kamp yaptığını göreceksiniz. Böyle bir alanımız yok. Saniyede 15 metreküp su alarak şu nehir kıyısında uluslararası yapay bir parkur hedefliyoruz doğayı bozmadan. O parkurla 7-24, 12 ay eğitim verebileceğimiz bir alan oluşturmaya çalışacağız. Kahramanmaraş su sporlarında Türkiye’de değil dünyada önemli bir merkez haline gelebilir”

https://marasposta.com/rafting-r4-turkiye-sampiyonasi-basladi/

Başkan Fatih Mehmet Erkoç'un yaktığı bu meşalenin ne kadar büyük bir sonuç olacağını, büyük bir değer göreceğini hep beraber şahit olacaklarını dile getiren Yardımcı, ileride burada yabancı ülkelerin vatandaşlarının kamp yaptığının da görüleceğini kaydetti. Yarışmanın, 21 Ekim Pazar gününe kadar devam edeceğini ifade eden Yardımcı, "Kahramanmaraş su sporlarında gerçekten dünyada bir merkez haline gelebilir. İnanılmaz bir doğası var." diye konuştu.

 

Rafting R4 Türkiye Şampiyonası'na katılan sporcular ve antrenörler ise parkurun su sporları için çok olumlu olduğunu belirterek, yarışmayı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve federasyon yönetimine teşekkür ettiler.

 

MARASPOSTA.COM
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER