Tansiyonu doğru mu ölçüyoruz?

Tansiyonu doğru mu ölçüyoruz?

Bilekten ölçüm yapan elektronik tansiyon aletleri, büyük tansiyonu daha yüksek gösterebiliyor.

Çevremize dikkatlice bir göz attığımızda kahvede, dükkânda, evde ve daha birçok yerde tansiyon ölçmeye yardımcı biri muhakkak bulunur. Elinde genellikle dijital bir ölçüm aletiyle karşısındakine göstergede çıkan sayıları söyleyerek tansiyon ölçme görevini yerine getirir. Oysa çok kolay bir işmiş gibi görünen tansiyon yani ‘kan basıncı’ ölçümü bazı şartlara dikkat edilmediğinde olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Doğru ölçülmeyen kan basıncı tedaviyi yanlış yönlendirebiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Servisi Başkanı ve Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol ile tansiyon ölçümünün incelikleri hakkında soruları cevaplandırdı:

Doğru tansiyon ölçümü niçin önemli?

Hastanın ilaç alıp almaması veya tedavi gören hastalarda ilaç dozları ve adedinin ayarlanmasına, kan basıncı ölçümü değerlerine göre karar veriliyor. Bu sebeple doğru ölçülmeyen bir kan basıncı, tanının yanlış konulmasına hatta tedavinin yanlış yönlendirilmesine kapı aralıyor. Özellikle hafif derecede hipertansiyonu olanlarda yanlış ölçüm yüzünden normal değerler bulunması hastanın tedavisiz kalmasına yol açabiliyor. Yanlışlıkla yüksek ölçülmesi de gereksiz tedavi başlanmasına, bu da kan basıncının aşırı düşürülerek çeşitli yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Hangi aletle tansiyon ölçümü daha iyi sonuçlar verir?

En iyi sonucu cıvalı tansiyon aletleri veriyor. Ancak bu tür tansiyon aletleri cıva kullanımının çevre kirliliği yapması gibi kısıtlılıklarından dolayı pek kullanılmıyor. Cıvalı tansiyon aletlerine en yakın sonucu ‘aneroid’ denilen koldan ölçen ibreli aletler sağlıyor.

Bilekten ölçüm yapan tansiyon aletleri güvenilir mi?

Bilekten ve koldan ölçüm yapan elektronik tansiyon aletleri pratiktir ancak diğerlerine göre hassasiyeti düşüktür. Avrupa hipertansiyon tanı ve tedavi kılavuzu, normal bireylerde bilekten ölçen aletleri önermiyor. Ancak çok şişman, kol çevresi aşırı geniş olan ve koldan ölçüm yapılamayacak kişilerde bilekten ölçüm yapılabileceğini belirtiyor. Bilekten ölçüm yapan cihazlar daha uçtan ölçüm yaptıkları için büyük tansiyonu biraz daha yüksek ölçebiliyor. Yine de gerçeğe yakın ölçümler sunabiliyor.

Dijital tansiyon aleti satın alırken neye önem vermeliyiz?

Dijital aletler kolay bozulabiliyor. Alınan cihazın Avrupa Hipertansiyon Derneği gibi yetkin bir kurumdan uygunluk belgesinin olmasına dikkat edilmeli. Bu aletler, zaman zaman aneroid tansiyon aletleri ile karşılaştırılarak doğru ölçüp ölçmediği kontrol edilmeli.

Tansiyon nasıl ölçülür?

Aneroid tansiyon aletleri ile tansiyon ölçümünden önce hasta, en az 5 dakika dinlenmeli. Daha sonra koltuk veya sandalyede rahat bir şekilde oturur pozisyonda olmalı. Bacak bacak üstüne atmamalı. Hastanın sırtı yaslı ve destekli; ayakları sarkık ve serbest olmalı. Ön kol tamamen çıplak olmalı, kıyafetler geriye çekilerek kol sıkıştırılmamalı. Kol kalp hizasında tutulmalı, havada kalmamalı ve kolun altı desteklenmeli. Tansiyon aletinin manşonu (kola sarılan bez dokumalı kısım) dirsekten 1-2 cm yukarıya sarılmalı. Dirsek iç yüzündeki nabız alınan bölgeye steteskopun (dinleme aleti) tamburu konulmalı. El bileğinden nabız hissedilirken nabız kaybolana kadar tansiyon aletinin manşonu şişirilmeli. Nabız kaybolduktan sonra 15-20 mmHg yukarısında şişirme durdurulmalı ve dirsek iç yüzüne steteskop konulmalı. Bir el, el bileğinde nabızda tutulurken diğer elle de tansiyon aletinin havası yavaşça indirilmeli. Bu esnada ilk duyulan ses ve nabzın ilk alındığı yer, hastanın büyük tansiyonu, seslerin kaybolduğu nokta ise küçük tansiyonudur.

Tansiyon ölçülürken nelere dikkat edilmeli?

Hasta en az 5 dakika dinlendirildikten sonra ölçüm yapılmalı. Tansiyon aletinin manşonu kola rastgele sarılmamalı, boruların cihaza girdiği kısım kolun iç yüzünde olmalı. Steteskopun tambur kısmı, tansiyon aletinin manşonunun altına koyulmamalı.

Ölçüm hangi koldan yapılmalı?

İlk ölçümlerde her iki koldan ölçüm yapılmalı. Sonrakilerde yüksek olan koldan takipler yapılmalı. Normalde kalpten çıkan damarların açılanmalarına bağlı olarak sağ kolda sol kola göre kan basıncı biraz yüksektir. Ancak bu fark 10 mmHg’yi geçmemeli. Sol kolda tansiyonun yüksek olması sağ kola giden atardamarlarda daralma olduğunu düşündürür.

Peş peşe ölçüm yapılmalı mı?

Kan basıncının ideal ölçümünde en az 2 dakika ara verilerek iki ayrı ölçüm yapılmalı. Ara verilmeden art arda yapılan ikinci ölçüm birinciden daha düşük çıkar. Çünkü ilk ölçümdeki damardaki akıma bağlı salınan nitrik oksit sebebiyle kısa süreli kan basıncı düşüşü olur. 2 dakika arayla yapılan ölçümlerin ikisinin eşit olması veya iki ölçüm arasında en fazla 5 mmHg fark olması gerekir. Daha fazla fark olması ölçümün yanlış yapıldığını, cihazda bir sorun olduğunu gösterir.

Kaynak:https://www.facebook.com/TansiyonProblemleri/photos/a.146471242166426/385361794944035/?type=3

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 11:31

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor