CHP il başkanlığına ilk aday: Kibar Özdemir

CHP il başkanlığına ilk aday: Kibar Özdemir

Kahramanmaraş’ta 9 Şubat’ta yapılacak olan CHP Kahramanmaraş il kongresi için ilk başkanlık adaylığını açıklayan isim Kibar Daşcı Özdemir oldu.

Özdemir, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, 9 Şubat tarihinde yapılacak olan kongrede 279 delegenin oyuna talip olduğunu söyledi. CHP tarihinde Kahramanmaraş il başkanlığı için ilk kadın başkan adayı olduğunu söyleyen Özdemir, “Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorum” diyerek, şunları söyledi:

Bir Cumhuriyet kadını olarak, Mustafa Kemal’in öngördüğü ‘kadınsız demokrasi olmaz ’anlayışının gereğini yerine getirmek için CHP İl Başkanlığına adayım. Bu süreçte Kahramanmaraşlı hemşerilerimin desteğini bekliyorum. Bu görevi iktidar yolunda bir mevki olarak değil, bir mevzi olarak görüp çok çalışmak ve başarmak için yola çıkıyorum. Göreve geldiğimde bütün ilçelerimizin eşit bir şekilde desteklenmesini sağlamak, ilçelerinin ekonomik, sosyal ve siyasal yapılarına uygun projeler oluşturmak ve kentimizde milletvekili sayımızı üçe çıkarmak amacında olacağım.”

Parti binasında geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek İl Başkanlık adaylığını açıklayan Özdemir, çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak ve partisini iktidara taşımak için aday olduğunu belirtti.  Birçok sivil toplum örgütünün kurucu başkanlığını yapan, halen Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği ve Kahraman Kadınlar Kooperatifi’nin başkanlığını yürüten Özdemir, STK’larda verdiği mücadeleyi siyasal çalışmayla taçlandırmak istediğini söyledi. Kahramanmaraş’ta gönüllerin milletvekili olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

GÖNÜLLERİN MİLLETVEKİLİ OLDUM

“1999 Yılında Kahramanmaraş’ın ilk defa önseçimle seçilen kadın milletvekiliyim. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye seçim barajını geçemediği için mazbatamı alamadım. Ama ben gönüllerin milletvekili oldum. Bu şehre ve sizlere çok şey borçluyum.   Ömrümce Kahramanmaraş’ta güzel şeyler yapmak adına bir mücadele verdim. STK’larda mücadele veriliyor ama o mücadelenin siyasal bir anlayışla taçlandırılması gerekiyor. STK’lar yalnızca kamuoyu yaratırlar, söylemler dile getirirler ama siyaset makamı icraat yeridir.  Bu yüzden bu mücadeleyi taçlandırmak adına Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına adayım.

Artık, CHP İktidarı kaçınılmaz, zorunlu bir hale gelmiştir. Ülkenin durumu hepimizin malumu. Üniversitede çocuklarımız aç, intihar ediyor. Üniversiteli işsizler ordusu var. Öğretmenler atanamıyor, işadamları borçlarını ödeyemiyorlar, esnaf dükkanına kilit vuruyor, ekonomik, sosyal, siyasal bir krizin içerisindeyiz. Kendi ilimizde de ilerin çok doğru yürüdüğünü söyleyemeyiz. Burada ciddi bir muhalefete ihtiyaç var. İktidarın eksiklerini, şehrimizin ihtiyaçlarını söylemek durumundayız. Halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bir siyasal çalışmanın yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Ben sizlerin karşısına, Kahramanmaraş’ı kucaklayan büyük bir kadro ile çıkıyorum. Bu mücadelenin birinci odak noktası Kahramanmaraş olacak. Çünkü Milli mücadelenin odak yeri de Kahramanmaraş’tır. Kurtuluş Savaşının birinci odak noktası Kahramanmaraş’tır. O mücadeleyi bugünkü siyasal çalışmalarımızla taçlandırıp, Kahramanmaraş’ımızın ihtiyaçlarına cevap vereceğiz. Şehrimizin sorunları üst üste birikmiş, kördüğüm olmuş durumda. Ancak kimsenin sesi çıkmıyor adeta ölü toprağı serpilmiş. Ben bunu kabul edemiyorum.”

KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ

Özdemir, konuşmasının devamında neden aday olduğunu ve seçildiği takdirde gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerini de şu şekilde aktardı:

“Çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak. Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü’nün öngördüğü maddeleri ve yönetmeliği eksiksiz hayata geçirmek. Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin ‘Altı Oku’ özümsemesi ve sosyal demokrasinin içselleştirilmesine katkı sunmak için parti okulu açıp, sürekliliğini sağlamak. Şeffaflık, hesap verilebilirlik ve siyasi ahlakı önceleyen bir anlayışla siyaset yapmak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi kararlarında işçi, emekli, ev kadını, iş insanı,  esnaf ve sivil toplum örgütlerinin aktif birer paydaş olmasını sağlamak. Tüm ilçe örgütlerimizin katılımı ile Cumhuriyet Halk Partisi programının, halka anlatılabilmesin de ortak bir dil geliştirmek için düzenli eğitim seminerlerinin verilmesini sağlamak. Bütün ilçelerimizin eşit bir şekilde desteklenmesini sağlamak, ilçelerimizin ekonomik, sosyal, siyasal yapılarına uygun projeler sunmak. Bir gençlik ve kadın hareketinin önceleyen çalışmaların temellerini atmak. Gençlik radyosu açmak.

Kadın ve gençlik lokali açmak. Bilişim merkezi oluşturmak. Üretim atölyeleri açarak kadınların güçlendirilmesini sağlamak. Cumhuriyet Halk Partisi de milletvekilliği, il, ilçe, belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan danışma kurulunu oluşturmak. İnsan kaynakları merkezi kurmak. Kahramanmaraş’ta milletvekili sayımızı üç e çıkararak milletvekilimiz Ali Öztunç’ a destek olmak. En az 4 belediye başkanlığını kazanmak için, yatay bir örgütlenme biçimini hayata geçirmek, planlı projeli çalışmalar yapmak için.

Sayın Genel Başkanımızın ülke sorunlarına çözüm üretme gayretlerine destek olmak. Güçlü bir ekip ruhuyla, bu çözümleri hayata geçirmek. 11 ilçemizi kucaklayan sevgi dolu bir anlayışla çalışmak için. Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorum. Bir Cumhuriyet Kadını olarak, Mustafa Kemal’in öngördüğü ‘kadınsız demokrasi olmaz’ anlayışının gereğini yerine getirmek için Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’na adayım. Bu süreçte kıymetli Kahramanmaraşlı hemşerilerimin desteğini bekliyorum. Bu görevi iktidar yolunda bir mevki olarak değil, bir mevzi olarak görüp çok çalışmak ve başarmak için yola çıkıyorum.”

    

Özdemir’in adaylık açıklamasında başta eşi Mehmet Özdemir ve oğlu Ender Özdemir, kentte faaliyet gösteren STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda partilileri destek vermek üzere yalnız bırakmadılar.  

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 16:16

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner473

banner482

banner477

banner478

Canlı Skor

banner483

banner480

banner481

banner479

banner484

banner485

version="1.0" standalone="yes"?> <