DEVA’dan İsveç’teki Kuran Yakma Eylemine Sert Tepki

‘İSVEÇ HÜKÛMETİ ALÇAKÇA PROVOKASYONA DERHAL MÜDAHALE ETMELİDİR’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, İsveç’te aşırı sağcı gösterici Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakacağını duyurmasının ardından eyleme izin verilmesine sert tepki gösterdi.

‘ŞİDDET OLAYLARINA SEBEBİYET VERDİĞİ BİLİNİYOR’

Partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada durumu hayret ve esefle takip ettiklerini söyleyen Şahin, “İslam karşıtı gösterici Rasmus Paludan’ın daha önce hem Danimarka’da hem de İsveç’te benzer protestolar düzenlediği ve bunlardan bazıları karşı gösterilere yol açarak şiddet olaylarına sebebiyet verdiği biliniyor. Bu kişinin eylem sırasında Kur’an-ı Kerim yakmayı planladığı ifade ediliyor” dedi.

‘EYLEME İZİN VERİLMESİNİ EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ’

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün eyleme ilişkin açıklamalarına da sert tepki gösteren Şahin açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç’teki TT haber ajansına yaptığı açıklamada ifade özgürlüğüne vurgu yapsa da bu kabul edilebilir bir durum değildir. İfade özgürlüğüyle açıklayamazsınız. İsveç’in Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması eylemine izin vermesini şiddetle ve en güçlü şekilde kınıyoruz. İsveç’in bu tutumunun kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin eyleme müsaade edilmemesini beklediğini ifade ediyor, kutsal değerlere hakaretin ‘demokratik haklar’ kisvesi altında savunulamayacağını bir kez daha vurguluyoruz.”

‘DEMOKRATİK KÜLTÜR İLE İZAHI MÜMKÜN DEĞİLDİR’

“Açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eyleme dair İsveç’in bu tutumu kabul edilemez. Kin ve nefret dolu bu faşizan girişimlere fırsat verilmesinin demokratik kültür ile izahı mümkün değildir. İsveç hükûmetinin bu alçakça provokasyona derhal müdahale etmesi en büyük temennimiz ve arzumuzdur.”

<iframe width="706" height="431" src="https://www.youtube.com/embed/8YWKEMso3xs" title="DEVA’dan İsveç’teki Kuran Yakma Eylemine Sert Tepki" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 13:17

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

şehirler arası nakliyat

vds sunucu

şehirler arası nakliyat