"PAMUK ÜRETİCİSİ DEVLET GÜVENCESİ İSTİYOR!"

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Pamuk üreticisi devletten, hükümetten, en azından önümüzdeki yıl için fiyat garantisi ve devlet güvencesi istiyor" dedi. Öztunç, basın mensuplarının gündeme dair sorularına da çok net ifadelerle cevap verdi.

Ali Öztunç, Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Yeniköy Muhtarı Kenan Yılmaz ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kürsüye pamukla çıkarak, pamuk üretiminin zor olduğunu belirtti. Kütlü pamuğun kilo fiyatının 2 bin 800 ila 2 bin 900 liraya satıldığını ancak gerçek değerinin 4 bin 500 ila 5 bin arasında bulunduğunu belirten Öztunç, "Bu fark hükümetin uyguladığı yanlış politikalardan dolayı var. Pamuk üreticisi devletten, hükümetten, en azından önümüzdeki yıl için fiyat garantisi ve devlet güvencesi istiyor" diye konuştu.

Öztunç, çiftçi ve üreticilerin, alınteri üzerinden birilerinin para kazandığını AK Parti'nin de bunu izlediğini söyledi. Bakan Berat Albayrak'ın "Acı bir reçete varsa hep beraber çekeceğiz" sözlerini de sert bir dille eleştiren Öztunç, "Sayın Berat Albayrak hayatında hiç gidip bir bakkaldan ekmek almış mı? Bir evin alışverişini yapmış mı hiç? Mesela zeytin yağının, ayçiçek yağının fiyatını bilir mi? Peynir kaça alınır kaça satılır bunları bilir mi acaba? Hayatında bakkala, markete gitmemiş acı reçeteyi birlikte çekeceğiz diyor, hadi ordan!" dedi.

Asgari ücret pazarlıklarının sorulması üzerine CHP'nin asgari ücretin en az 2.200 TL olması yönünde kanun teklifi olduğunu hatırlatan Özunç, "Bu konuda samimiyseler işte kanun teklifi orada bekliyor, ama samimi değiller. Bakın CHP belediyelerinde 2.000 TL'den aşağı ücret alan çalışan yok" ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya ziyaretine ilişkin, "Kılıçdaroğlu'nun karanlık sicile sahip Alman milletvekiliyle ne konuştuğunu merak ediyoruz." şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine Öztunç, "Görüşmeler ortada, açıklanmayacak, gizli bir şey yok. Kendileri yurt dışına gittikleri zaman, kapalı kapılar arkasında özel görüşmeler yaptıkları için sanıyorlar ki Kılıçdaroğlu da öyle yapıyor. Sayın Genel Başkan çiğ yemedi ki karnı ağrısın. Üstelik Sayın Cumhurbaşkanı istihbarat teşkilatı üzerinden Genel Başkanımızın kimlerle görüştüğünü bilmiyor mu? Takip de ediliyoruz, telefonları da dinletiyorsun. Bir şey bulmaya çalışıyor ama boşuna uğraşıyor, ona bu Almanya seyahatinden ekmek çıkmaz" değerlendirmesini yaptı.

Gezi Parkı olaylarının tekrar gündeme geldiğinin anımsatılması üzerine de Öztunç, "Yeniden cadı avı yapıyorlar. Cumhurbaşkanı seçime giderken toplumu kutuplaştırmak, kamplaştırmak için kendisine bahane arıyor" ifadelerini kullandı.

MARASPOSTA

MARAŞ POSTA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER