Son seçim anketleri ne diyor? 15 şirketin ortalaması gerçeği çıkardı

Son seçim anketleri ne diyor? 15 şirketin ortalaması gerçeği çıkardı

Cumhur İttifak ve Millet İttifakı’nın seçim yarışı tüm hızıyla sürerken son seçim anketlerindeki sonuçların ortalaması alındı. İşte 15 araştırma şirketinin seçim anketindeki net sonuçlar.

Nisan ayında yayınlanan 15 genel seçim anketinin ortalaması alındı. Çıkan sonuçlara göre Millet İttifakı’nın seçim yarışında Cumhur İttifakı’nın çok daha önünde olduğu görüldü.

www.milligazete.com.tr’nin haberine göre; Türkiye erken seçim olmaması halinde 2023’te yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor. Özellikle ekonomideki kötü gidişat ülkeyi acil bir genel seçimlere doğru itse de iktidar erken seçime yanaşmamakta kararlı. Her ne kadar erken seçim kararının alınmayacağı tahmin edilse de araştırma şirketleri seçim anketi çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Araştırma şirketlerinin geçtiğimiz Nisan ayına ilişkin seçim anketlerinin sonuçları kamuoyuna duyurulurken partilerin oy durumunda çok büyük değişiklikler gözlemlenmedi. Araştırma şirketlerinin hazırladığı seçim sonuçlarında Cumhur İttifakı partilerden AKP ve MHP’deki oy kayıplarının devam ettiği gözlemlenirken Millet İttifakı partilerinin ise oylarını arttırdığı görüldü.

NİSAN AYINDA YAPILAN SEÇİM ANKETLERİNİN ORTALAMASI

Bu durumu daha da netleştirmek adına Nisan ayında yapılan son seçim anketlerinin ortalaması alındı. Yapılan çalışmaya göre Nisan ayında yayınlanan 15 genel seçim anketinde Meclis’te grubu bulunan partilerden AK Parti’nin oy oranı yüzde 30.8, CHP’nin oy oranı yüzde 26.5 CHP, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 14.7, HDP’nin oy oranı yüzde 10.4 ve son olarak MHP’nin oy oranı ise yüzde 7.5 olarak gösterildi.

Yapılan hesaplamada ORC araştırma şirketi Nisan ayında iki defa seçim anketi çalışması yaptığı için iki defa yazıldı.

https://www.milligazete.com.tr/haber/10215199/son-secim-anketleri-ne-diyor-15-sirketin-ortalamasi-gercegi-cikardi

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor