Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut’tan açıklamalar

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut’tan açıklamalar

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde basın toplantısı düzenledi.

Erol Bulut şöyle konuştu:

Başlamadan önce yeni Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu’na yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin en büyük kulübünün 4 sene formasını terlettim. Şu an teknik direktör olarak karşınızda bulunmaktayım. Onun mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Beni bu göreve layık gören  başta Başkanımız Ali Koç, yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Sonuçta buraya gelmeden önce geleceksem de beni burada nelerin beklediğini her şeyin farkındayım.

Alanyaspor ve Malatyaspor ile kesinlikle kıyaslanamayacak. Sonuçta burada 4 yıl top oynadım. Şampiyonluk yaşadım. Taraftarın beklentisi, camianın beklentisi, medya olsun, etrafımızdaki aile dostlarımız olsun ve kendimiz olalım bizim de buraya gelip yapmak istediklerimiz ortada. Sonuçta ben, ekibim, sportif direktörümüz Emre Belözoğlu, futbolcularımız olmak üzere tek bir hedefimiz var. Taraftarımıza ve camiamıza 29. Şampiyonluğumuzu yaşatmak tek hedefimiz. İnşallah bu bize nasip olur. Kolay olmayacak. Herkesin sezon başı ya da kamp döneminde neler konuşuldu, şu an neler konuşuluyor? 18 yeni transfer yaptık. Kısa bir süreç içerisinde her şeyi toparlamamız gerekiyordu. Sistemimizi oturtmamız gerekiyordu. Bu da normalde 7-8 haftalık bir süreç oluyor. Sadece 4 haftalık bir periyotumuz vardı. Her hafta yeni futbolcular geliyordu. Ayrılan futbolcular oluyordu.

Ama Allah’a şükürler olsun ilk 6 haftaya baktığımızda güzel bir gidişat var. Her şey istediğimiz şekilde gidiyor. Ufak tefek eksikliklerimiz var. Bunları önümüzdeki haftalarda gidermeye çalışacağız. İstediğimiz futbolu birkaç hafta içerisinde hücum anlamında ki geçtiğimiz iki haftaya baktığımızda hücumda yakaladığımız pozisyonlar olsun iyiye gidiyoruz. Defansta ufak tefek bireysel hatalar olabiliyor. Bunların hepsini zaten gidereceğiz. Üzerine koyarak gidiyoruz. Önümüzde bir Antalya maçı, sonrasında Konya maçı var. Ardından milli maç arası gelecek. Milli maç arasından sonra biraz daha üzerine koymuş bir Fenerbahçe’yi herkese göstermek istiyoruz. Ben değil, biz olarak yola çıktık. Bunu başarmak istiyoruz. İnşallah da sezon sonunda bunu başaracağız.

Önemli olan alacağımız galibiyet ve Fenerbahçe’nin başarısı. Fenerbahçe’nin başarısı için kurduğumuz bir 11, verdiğimiz bir karar var. Bunu tek başıma kendim yapmıyorum. Ekibimle istişare ederek ilk 11’i belirliyoruz. Zaman zaman futbolcularımız istediğimiz performansı sergileyemeyebiliyor. Hatalar olabiliyor. Takımımızda önemli isimler var ama onlar da zaman zaman performansları düşebiliyor. O yüzden değişiklikler gerekebiliyor. O değişiklikleri biz gerçekleştirebiliyoruz. 26 futbolcumuz var. Gençlerimiz var. Her futbolcu hazır olmak zorunda. O yüzden ben hiçbir futbolcuyu birbirinden ayrı tutmuyorum. Fenerbahçe’nin başarısı için kim sahada en iyi verimi veriyorsa, kimden en iyi verimi alıyorsak sahada onunla yola devam edeceğiz.

Teknik ekip çok geniş olduğundan dolayı biz de bir 11 çıkartabiliriz. O yüzden hem ben olayım hem yardımcılarım olsun kesinlikle futbolcularla bireysel görüşmeleri yapıyoruz. Sonuçta Novak Trabzonspor’da çok iyi performans gösterdi. Mert Hakan da Sivasspor’da çok iyi performans gösterdi. Uzun bir maraton. 40 haftalık bir periyot. Artı kupa maçları üzerine gelecek. 46 maçlık bir sezondan bahsediyoruz. O yüzden her futbolcu bize lazım. Bazı futbolcular iki üç hafta üst üste oynayacak. Diğeri onun görevini üstlenecek. Herkesin birbirini en iyi şekilde desteklemesi gerekecek. Bugüne kadar da bu şekilde devam ediyor. Bundan sonra da bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

Fenerbahçe’ye imza attığınızda, bu göreve ‘evet’ dediyseniz bunların olacağını bilmeniz gerekiyor. Bunları bilerek Fenerbahçe’ye imza attım. Tabii ki zor. Hiç kimseye kesin olacağız diye bir söz vermedik. Bir garantisi yok bu işin. Sonuçta futbol sahada oynanıyor. Oynayarak bu hedefe gitmeye çalışacağız. Birlikte doğru kararlar vererek en iyisini yapmaya çalışacağız.

Uzun yıllardır bazı arkadaşlarımızla tanışıyoruz. Emre ile bir ara Newcastle’da takım arkadaşı olacaktık ama olmadı. Ben Olympiakos’ta oynuyordum. Newcastle’a transferim olmak üzereydi. Newcastle’a gittiğimde Emre ile birlikte kaldık. Her gün antrenman yapıyorduk. Günde çift idman yapıyorduk. O yüzden futbolcular şu an yakınıyor. Gerçekleşmedi. Emre de o dönem sakattı. Takım iki maç kaybedince hoca görevden alındı. Bizim işimiz de suya düştü. Öyle bir maceramız oldu. Emre olsun, Volkan olsun güçlü karakterler. Ben de aynı şekilde dominant bir karakterim. Ancak biz her şeyi konuşarak çözüyoruz. Geldiğimiz günden bu zamana kadar da hiçbir sorun yaşamadık. Bundan sonra da yaşayacağımızı düşünmüyorum. Tabii ki gün gelecek maçlar, puanlar kaybedeceğiz. Ancak benim görüşüm her şeyi oturup konuşarak çözüme götürmemiz gerekiyor. Sadece konuşarak bu işler olur, farklı şekilde olmayacağını düşünüyorum. Her şeyi Fenerbahçe için yapacağımızı herkesin bilmesi gerekiyor.

Önemli olan kimin hangi açıdan bakması. Her şey iyi gidiyor. Eksiklikle hala biraz var. Uyum sürecini bazı arkadaşlarımız hala yaşıyor. Uyum sürecini hala bazı arkadaşlarımız yaşıyor. Onlar da önümüzdeki haftalarda milli maç arasından sonraki dönemde daha iyi bir seviyede olacağını düşünüyorum. Komple yeni bir takım kurduk. Bazı takımlar sadece iki üç tane yeni transfer oynatıyor. Bizim 7-8 oluyor. O yüzden sürekli bir arada olamadık. Birinci günden itibaren bir arada çalışmadılar. Onun sıkıntısını yaşadık. Ona rağmen takımımız şu an 14 puanla ikinci sırada. Her şeyin doğru yolda yol aldığını düşünüyorum.

Futbolcularımızın karakterlerine baktığımızda müthiş karakterleri takımımıza transfer ettik. Daha öncesinde olanlar da müthiş karakterler. Yeni gelen futbolcuları da çok iyi karşıladılar. Onlara yardımcı oldular. O konuda hiçbir sorunumuz yok. İletişim olsun arkadaşlık olsun takımımız çok iyi. Zaten biz takımımızı sabahın erken saatlerinde çağırıp öğle yemeğinden sonra bırakıyoruz. Orada zaten o kaynaşmayı en iyi şekilde sağlamaya çalışıyoruz. Onun dışında yarışta kimi rakip gördüğümüzü konuşmak henüz erken. Şu an Alanya lider, biz ikinci sıradayız. Galatasaray üçüncü sırada. Ama sezonun 40 hafta olduğunu unutmayalım. Önümüzde oynanacak daha çok maç var. Netleşecek pozisyonlar var. Şu an konuşmak için erken. Benim antrenmanlarımın bir günü kesinlikle duran top üzerine kurulu. Bunu Malatya’da olsun, Alanya’da olsun, şimdi de Fenerbahçe’de haftada bir kere kesinlikle çalışıyoruz. Çünkü duran top çok önemli bir faktör. Bazen oyunun içini açamıyorsunuz ve bir duran toptan oyunun kaderini değiştiriyorsunuz. Bu duran top erken olduğunda ve erken gol attığınızda zaten oyun 2, 3, 4’e gidiyor. Zaman zaman 0-0 olan maçı 90. Dakikada duran topla değiştirebiliyorsunuz. Rakibimizi hücum ve defans anlamında, kornerler olsun, serbest atışlar olsun en iyi şekilde analizcilerimiz analiz edip bize sunuyor. Biz de ona yönelik sahada çalışmalarımızı yapıyoruz.

6 hafta dediğimde zaten oraya doğru yol almış gidiyoruz. Üzerine koyarak gittiğimizi düşünüyorum. Tabii daha önce de söylediğim gibi eksiklikler var, her şey %100 istediğimiz gibi değil. Bunları da hep çalışarak gidermemiz lazım. Önümüzdeki süreçte de o çalışmalar gerçekleşecek. İnşallah üzerine biraz daha koyarak daha iyi bir durumda oluruz.

Futbolda zaten ana faktör baktığımızda bunlar; geçiş oyunları. Top sizdeyken kaybettikten sonra ne yapıyorsunuz ve rakipten topu kaptığınızda ne yapıyorsunuz? Burada az önce de anlatmak istediğimiz buydu. Eksikliklerimiz var, o eksiklikleri önümüzdeki haftalarda gidermemiz lazım. Basit hataları gidermemiz lazım. Bunlar biraz daha oyunumuzun içinde mevcut. Bunları daha iyi bir seviyeye çekmemiz gerekiyor.

Benim Malatya’da başladığım ilk teknik direktörlük görevimde söylediğim şey şuydu; elde bir malzeme var, bir şeyler yapmanız gerekiyordu. Eldeki malzemeye göre sistemi, oyun tarzınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yine de ben, benim kafamdaki sistemi takımıma en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorum. Zaten yaptığımız transferler de biraz ona yönelik. Emre Belözoğlu ile istişare ederek Başkanımız olsun, scout’lar olsun transferlerimizi ona yönelik yaptık. Geçmişe baktığımızda bir mevkide çok yoğunluk vardı. Ama kanat oyunu oynamak istiyorsunuz fakat kanat oyuncunuz yok. Bu tarz sıkıntıları geçmişte bazı kulüpler yaşadı. Biz, nasıl organize olacağımızı çok iyi biliyorduk, ona göre de transferlerimizi gerçekleştirmeye çalıştık. Kafamdaki sistemi oturtmaya çalışıyorum. Eksiklikler var mı, illa ki var. Her şeyi en iyi şekilde ve %100 yaptığımız anlamına gelmiyor ama eksiklikleri kazandığımız maçlar dahil gidermeye çalışıyoruz. Bazen ‘bu maçı kazandık, ne eksiklik göreceğiz’ demiyoruz, biz asıl oradaki eksiklikleri görüp düzeltmeye çalışıyoruz.

Altyapı dediğinizde ben Almanya’da doğdum ve büyüdüm. Altyapıyı orada yaşadım, eğitimimi orada aldım. Türkiye’de altyapı dediğinizde biraz daha farklı. Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu zaten bununla ilgili çok iyi çalışmalar yaptı ve gelecekte bunları kulübümüz adına en iyi şekilde uygulamaya çalışacak. Türkiye’de şu anda sadece Altınordu’nun bunu en iyi şekilde yaptığını görüyoruz ve olumlu çalışma sergilediklerini görebiliriz. Çıkardıkları birkaç futbolcuyu yurt dışına sattılar, Türkiye’de sattıkları futbolcular ortada. Evet, 5’e 2’yle bu kesinlikle olmaz. Bu cümleyi ben daha önce kullandım. Çalıştığım kulüplerin altyapılarını gördüğümde her şeyin çok eksik olduğunu gördüğümü söyleyebilirim. Alanyaspor’da sezon başından bir hafta önce başladım antrenmanlara, altyapıdaki futbolcuları görme adına ve onlarla ben Almanya’ya gittim. Orada bir maç yaptık ve 4-1 kaybettik. Geri döndük. Onlar 2-3 hafta bizden ilerideydi. Ama aradaki farkı görmelerini istedim.

Ama altyapıya baktığımızda oradan hemen hemen %95’i A takıma gelip bize bir fayda sağlamayacağını rahatlıkla görebiliyorduk. O yüzden altyapı çalışmasının biraz daha farklı olması gerektiğini düşünüyordum. U17-U19 takımları burada çok önemli, U15 çok önemli. Orada nasıl bir futbolcuyu yetiştiriyorsanız daha rahat bir şekilde A takıma monte edilebilecek şekilde olacak. Bu 4-5 senesini alacak ama doğru, sistematik bir şekilde ilerlemiş olacak. Avrupa’ya baktığımızda Barcelona’dan çok iyi futbolcular çıkıyor, herkesin anlattığı bu ama adamların ikinci bir takım var ve o takım 2. Ligde, 3. Ligde oynuyor. Türkiye’de maalesef ki öyle bir sistemimiz yok. Orada da büyük sıkıntı var. Zaten rezerv bir lig yapılacaktı ama o da pandemiden dolayı gerçekleşmedi, seneye düşünüyorlar. Bu bence daha önce olması gereken bir lig.

Hatta bütün Süper Lig takımlarının ikinci bir takımı kurup ki federasyonun karar vermesi lazım ama Almanya’da olduğu gibi ikinci bir takımı üçüncü lige kadar gelebilir. Ama üçüncü ligden yukarı çıkamaz. Bayern Münih’in ikinci takımı gibi. Adamlar üçüncü ligde şampiyon oldular ama ikinci lige çıkamadılar. O şekilde genç futbolcularınız da o yaşa geldiklerinde orada en iyi şekilde değerlendirilip futbol oynayarak bir yere gelebilirsiniz. Sadece antrenmanla bu olmaz. Ondan sonra bazı köşe yazarlarımız yazıyor; Ömer Faruk neden oynamadı? Ya da Ömer Faruk gibileri neden oynamıyor? Ama takımın geneline baktığımızda bunun çok kolay olmadığını görüyoruz. Çünkü takımın kalitesi, seviyesi ortaya çıkıyor. Hiç o ligde top oynamayan bir futbolcuyu bir anda sahaya atıp onu da çok erken kaybedebilirsiniz. Ona da dikkat etmek gerekiyor.

İlk başta önemli şu an mevcut ligimiz olan Süper Lig’de başarılı olmak. Diğer ayağı kupa var. İki kulvarda en iyi şekilde sonuna kadar ilerlemek istiyoruz. Bunu başardıktan sonra kendimizi inşallah Şampiyonlar Ligi’ne atıp yapacağımız transferlerle orada başarılı olmak istiyoruz. Ama şu an orayı değil; bugünü düşünmemiz lazım. Hedefimiz sezon sonunda 29. şampiyonluğumuzu kazanabilmek. Onun için mücadele ediyoruz. Biz her şeye olumlu bakıyoruz. Olumlu bir gidişatımız var. Bazı durumlar negatif olsa da benim için daha doğrusu sahada olan önemli. Saha doğru şekilde yürütüldüğünde hakem, VAR bunları kastediyorsunuz. Bunları zaten hakemlerimiz en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Ufak tefek hataları herkes yapabiliyor. Biz futbolcularımızla ve ekibimizle birlikte en iyi şekilde işimize konsantre olup hedeflediğimiz sezon sonundaki başarıyı elde etmeye çalışacağız.

Erol Bulut, Antalyaspor maçıyla ilgili hücum kurgusuyla ilgili bir soru üzerine "Pazartesiye kadar birkaç günümüz var. Antrenmanlarımız var. Daha sonra karar vereceğiz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 13:59

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor