Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Faydaları Nelerdir?

Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda pek çok yazıda veya yayında adını sıklıkla duyulan, bilimsel adı Diospyros kaki olan ve halk arasında Trabzon hurması, cennet hurması, Akdeniz hurması veya Japon hurması gibi farklı isimlerle bilinen bu mucizevi meyvenin faydaları bir hayli fazladır.

Türkiye’ye 1930’lu yıllarda getirilen ancak dünyanın pek çok yerinde yetiştiriciliği yapılan Trabzon hurmasının anavatanı Çin ve Japonya’dır. Bu nedenle bazı bölgelerde Japon hurması olarak da bilinir.

Florence Nightingale Hastanesi Diyetisyeni Dürdane Keskiner; Cennet Hurması (Trabzon Hurması) ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

TRABZON HURMASINDAKİ VİTAMİNLER NELERDİR?

Cennet hurması faydaları sayısız olan meyvelerden birisidir. Sağlığa olan faydalarını anlayabilmek için Trabzon hurmasının içeriğini bilmek gereklidir. Trabzon hurması, içeriğinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır gibi mineraller bulundurur.

Trabzon hurması sadece mineral bakımından değil aynı zamanda insan vücudunun temel bileşenleri olan vitaminler bakımından da oldukça zengindir. Cennet hurması vitaminleri günlük beslenme programına dahil edilmesi gereken vitaminlerdendir.

Trabzon hurması sarı veya turuncu renkli bir meyvedir. Ham hali açık sarı, olgunlaşmış hali turuncudur. Renginden de anlaşılacağı gibi tam bir beta karoten (A vitamini) deposudur. A vitaminine ek olarak B kompleks vitaminlerinden B1 (tiyamin), B2 (riboflavin) ve B3 (niasin) vitaminleri açısından da zengindir. C vitamini de cennet hurmasının içeriğinde yer alan önemli bir vitamindir.

İçerisinde bulunan bütün vitaminler, vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından oldukça önemlidir. Cennet hurmasının faydalarını anlayabilmek için içeriğindeki vitamin ve minerallerin faydalarından da bahsetmek gerekir:

A Vitamini: A vitamini göz ve diş sağlığı için önemli bir vitamindir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun normal demir metabolizmasına da katkıda bulunur.

B Vitamini: B grubu vitaminler, yiyeceklerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olan vitaminlerdendir. B1 vitamini sayesinde enerji açığa çıkar. B1 vitamini aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen vitaminlerdendir.

B2 Vitamini: B2 vitamininin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve demirin normal metabolizmasına katkıda bulunmasıdır. Kansızlık için önemli vitaminlerdendir.

B3 Vitamini: B3 vitamini de diğer B grubu vitaminleri gibi vücudun enerji metabolizmasını destekler. Böylece yorgunluğa ve bitkinliğe karşı etki sağlar.

C Vitamini: C vitamininin en önemli özelliği, pek çok kişinin bildiği gibi bağışıklık sistemini desteklemesidir. Ancak C vitaminin önemi bağışıklık sistemini desteklemek ile sınırlı değildir. C vitamini kemikler, dişler ve kaslar için gerekli olan kolajen üretimine katkıda bulunur.

TRABZON HURMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Cennet hurması diğer adıyla Trabzon hurması, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde birçok derde devadır. Özellikle kış mevsimi geldiğinde Trabzon hurması tüketimi önerilir. Trabzon hurmasının faydaları şu şekilde özetlenebilir:

Trabzon hurması güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Cennet hurması, vücudun normal bağışıklık sisteminin fonksiyonuna katkıda bulunur. Bu yönüyle Trabzon hurması, kişinin, viral veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan korunmasına katkı sağlar.

Cennet hurmasının içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, vücudun enerji metabolizmasına katkıda bulunur. Bu bağlamda değerlendirildiğinde Trabzon hurması önemli bir enerji kaynağıdır. Enerji metabolizmasını destekleyerek yorgunluk, stres ve bitkinlikle savaşır. Enerji metabolizmasını desteklemesi sayesinde kış mevsiminin rahat geçirilmesine yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan A vitamini, bazı mikroorganizmalarla savaşan proteinlerin yapımında rol oynar. Bu yönüyle vücudun dirençli olmasına katkı sağlar.

Özellikle ilerleyen yaşlarda gözlerde problemler görülebilir. Trabzon hurması içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde göz sağlığına katkıda bulunur.

Vücudun ihtiyacı olan C vitamininin büyük çoğunluğunu karşılar. Önemli bir C vitamini deposu olan Trabzon hurması vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Enfeksiyonlara karşı vücudu korurken, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Saç ve cilt sağlığını destekler, saçların düzenli uzamasına yardımcı olurken saç dökülmelere karşı etkilidir. Trabzon hurmasının yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen su, saç ve cilt bakımında kullanıldığında cildin ve saçın parlaklığını, canlılığını kazanmasına yardımcı olur.

Trabzon hurması önemli bir lif kaynağıdır. 100 gram cennet hurması içeriğinde 3,6 gram lif bulunur. Zengin lif kaynağı olan cennet hurması, mide ve bağırsak sağlığını destekler. Kabızlığa ve ishale iyi gelir. Özellikle on iki parmak bağırsağında problem olanların tüketmesi faydalı olabilir. İltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. Gastrit ve ülsere bağlı gelişen semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

İçerisinde sadece 0,4 gram yağ bulunur. Bu nedenle Trabzon hurması diyet listelerinde sıklıkla tercih edilir. Bu yönüyle Trabzon hurmasının kilo vermeye yardımcı olan besinlerden olduğu söylenebilir.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve damar sağlığını destekler. Kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Beslenme planı içerisinde düzenli olarak kullanıldığı zaman cinsel sağlığı olumlu yönde destekler.

Hemoroid tedavisinde etkilidir. Hemoroid yaralarında görülen aşırı kanamaların durdurulmasına yardımcı olur.

Kandaki şeker seviyesini yükseltir. Ancak içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat da bulunduğu için diyabet hastasıysanız cennet hurmasını tüketirken günlük tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Trabzon hurmasının yanında bir porsiyon süt ve yoğurt tüketilmelidir.

Bakır bakımından oldukça zengindir. Bakır, kırmızı kan hücrelerinin yapımına ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Bu sayede anemi ile mücadeleye yardımcı olur.

Zengin A vitamini sayesinde yaşlanmaya bağlı gelişen etkileri azaltır. A vitamini bağ dokudaki kolajen üretimini destekleyen vitaminlerden olduğu için Trabzon hurması, doku onarımında, kemiklerin gelişiminde, kıkırdak sağlığında ve hücrelerin yenilenmesinde de aktif rol oynar.

Cennet hurması potasyum açısından zengindir. İçeriğinde bulunan potasyumun damar genişletici özelliği vardır. Bu sayede kan basıncını düzenlemeye yardımcı olurken damar sağlığını da destekler.

Eğer düşük tansiyon sahibiyseniz bu meyveyi tüketirken tüketim miktarında aşırıya kaçmayınız.

Düşük sodyum seviyeleri sayesinde hipertansiyon hastalarının tüketebileceği meyvelerdendir.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmanın normal fonksiyonunu destekler.

Cennet hurması vücuttaki toksik maddelerle mücadele ederek karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak tüketiminde aşırıya kaçılması karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Trabzon hurmasının insan sağlığı için en önemli faydalarından bir diğeri de kansızlık tedavisine katkıda bulunuyor olmasıdır. Kansızlık vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Cennet hurması içerisinde sayısız vitaminler ve mineraller barındıran meyvelerdendir. 100 miligram cennet hurması 0,3 miligram demir içerir. İçeriğindeki demir sayesinde cennet hurması, kansızlık (anemi) için destekleyici besinlerdendir. Aynı zamanda içerisinde bulunan bakır minerali, B2 ve B3 vitaminleri, demir emilimine yardımcı olarak demir metabolizmasını destekler. Bu sayede Trabzon hurması, anemi ile mücadele eden hastalar için önemli bir besin kaynağıdır.

Kansızlığın belirtileri arasında iştahsızlık, buna bağlı gelişen kilo kaybı, çabuk yorulma, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi yakınmalar vardır. Cennet hurması, iştah açıcı özelliği sayesinde kansızlığa bağlı semptomların giderilmesine de yardımcı olur.

Cennet hurmasının 100 gramı, 129,6 kcal enerjiye sahiptir. Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin pek çoğu, Trabzon hurması içerisinde bulunur. Ancak her besinde olduğu gibi cennet hurmasının da fazlası sağlığınıza zarar verebilir. Sağlığınız ve beslenme önerileri için size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

ÖNEMLİ NOT: “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

KAYNAK: https://www.florence.com.tr/cennet-trabzon-hurmasi#

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

şehirler arası nakliyat

şehirler arası nakliyat

Otopark bariyeri

vds sunucu

şehirler arası nakliyat