MEHMET GÖREN'DEN 'TELLİ SENEM'

Kahramanmaraşlı yazarlardan Göksun Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gören’in “Telli Senem” adlı kitabı okurları ile buluştu.

MEHMET GÖREN'DEN 'TELLİ SENEM'
Kahramanmaraşlı yazarlardan Göksun Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gören’in “Telli Senem” adlı kitabı okurları ile buluştu.

 

Yazar Mehmet Gören’in 8. Kitabı, Afşin İlçesi Tanır Mahallesinde yaşayan Yazıcıoğlu Osman Ağa ile Yörük kızı Telli Senem’in yaşanmış sevgi ve aşk hikâyesini konu alırken; 80 sayfadan oluşan kitap Efsus Yayınları tarafından piyasaya sürüldü.Yazar Mehmet Gören kitapla ilgili olarak şunları söyledi:

 

“Yaklaşık bir yıldan beri sürdürdüğüm çalışmamın eseri. Afşin-Tanır’da yaklaşık 1820’li yıllarda Yazıcıoğlu Osman Ağa ile Yörük kızı Telli Senem’in yaşamış olduğu acı dolu hayatlarını konu alan gerçek sevgi ve aşk hikâyesi.

 

Bilhassa da gençlerin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum. Gerçek sevgiyi, aşkı ve iki sevenin ıstırap ile çile dolu hayatlarını bulacaklar bu kitapta… Her ay bir sevgilinin değiştirildiği ve boşanmaların arttığı günümüzde gerçek sevgiye ve aşka ne kadar da ihtiyacımız var değil mi?

 

Uzun boylu, beyaz tenli, simsiyah gözlü, ceylan bakışlı, bakanın bir daha baktığı, görenlerin yüreklerini yakan bir ahu Telli Senem…

Ne kadar masum, ne kadar asil, ne kadar mahcup, ne kadar temiz…

Gülüşü çavlan serinliği…

Sesi seher yeli gibi okşuyor ruhu…

Osman yiğit, mert, yakışıklı… Telli Senem’i görür görmez…Coşkun akan Hurman suyu durulmuş,

Bu güzellik sana Hak’tan verilmiş,

Sırma saçlar ak gerdana serilmiş,

Telli turna gibi başın sevdiğim.

 

Obanın çadırları söküldü, Telli Senem’in de yüreği… Oba dağları, ovaları aşa aşa bilinmez bir diyara yol aldı…

Gökteki yıldızlar bile yasta…

Hurman Çayı coşmuş ağlıyor…

Çiçekler, böcekler, gökte uçan kuşlar bile hüzünlü…

Osman kendini dağlara vurdu…

 

Karlı dağlar yolum bağlar,

Dilim susar içim yanar,

Yarın olmadığı bağlar,

Vallahi bir çöle benzer.

 

Ciğerlerine dolan hava kahır, bıraktıkları soluk zehir…

Gamlı, hicran notalı iniltileri dağları deldi geçti…

Sevda acısı en acı şiddetiyle indirdi darbesini…”Gören, “Hikâyenin kaleme alınmasında yardımcı olan Yazıcıoğlu Osman Ağa’nın torunlarından Ferudun Şahinkaya, Enver Şahinkaya ve Muharrem Şahinkaya’ya, ayrıca Afşin Haber Merkezi Sahibi Gazeteci Halil Demir’e ve yardımlarını esirgemeyen değerli kardeşim İnşaat Mühendisi Erhan HACIÖMEROĞLU ile yayımlanması konusunda yardımlarını esirgemeyen Efsus Yayınlarına teşekkür ederim.” dedi.

 

MARASPOSTA.COM
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER