Türkoğlu’ndan Avrupa’ya turşuluk ihracatı…

Türkoğlu’ndan Avrupa’ya turşuluk ihracatı…

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Türkoğlu İlçesine bağlı Kadıoğluçiftliği Mahallesinde turşuluk Kornişon, Jalapeno (Meksika) Biberi, Süs (Çin) Biberi ve sofralık Hıyar yetiştiriciliği yapan ve İlde bu alanda DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) kapsamında sözleşmeli üretim ve satış yapan çiftçilerden Rızvan Peker'i ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Rızvan Peker, DİTAP üzerinden İzmir ilindeki bir turşu firması ile yapmış olduğu 4000 ton'luk satış sözleşmesi kapsamında İzmir iline günlük ortalama 50 ton sevkiyat yapıyor. Sevk edilen ürünler ilgili firma tarafından Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Bunun yanında Ankara ilindeki bir turşu fabrikasıyla da yine DİTAP kapsamında 2000 tonluk Jalapeno (Meksika) Biberi ve 1000 tonluk Süs Biberi satışı sözleşmesi yapmış olup, bu ürünler de fabrika tarafından iç pazarda tüketime sunulmak üzere işleniyor.

Son olarak yine iç pazarda tüketilmek üzere günlük 30 ton civarında sofralık Hıyar üretimi yapan çiftçimiz Peker, bu ürünleri de bölgedeki illere seivkediyor.. Üretim yaptığı 6 ay boyunca 400 civarında mevsimlik işçi istihdam ediyor.

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor