Lüks perakende sektöründe 2023 yılının ilk yarısını değerlendiren Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Murat Hatipoğlu, ikinci yarıya dair hedeflerini paylaştı

2023’ün ikinci yarısında sektörü büyüme bekliyor

Premium mutfak ürünleri, küçük ev aletleri ve lüks beyaz eşya sektörlerinde kendi alanlarında lider markaların perakende satışını gerçekleştiren Enplus, 2023 yılının ilk yarısını enflasyondan arındırılmış yüzde 35’in üstünde bir büyüme oranı ile tamamlayarak önemli bir başarıya imza attı. Bu noktada yılın ikinci yarısına hızlı bir giriş yapmak istediklerini vurgulayan Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Murat Hatipoğlu, mağaza ve dijitalleşme yatırımları ile elde ettikleri bu büyümeyi korumak istediklerini ifade etti.

2023 yılının ilk yarısına deprem ve seçimin yarattığı ekonomik etkinin yanı sıra daha birçok faktör hâkim olurken lüks perakende sektörü kendi içinde nispeten büyüme gösterdi. Değişen kullanıcı deneyimleri sektörün büyümesinde belirleyici olurken, müşterilerini daima dünya markalarının en yeni ve teknolojik ürünleriyle buluşturan Enplus, sektör üzerinde bir büyüme elde etmeyi başardı. Sektörün dördüncü çeyrekte birinci ve ikinci çeyrekteki kayıplarını fazlasıyla kapatacağını öngördüklerini söyleyen Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Murat Hatipoğlu, yılın ikinci yarısı için hedeflerini ve beklentilerini anlattı.

İlk yarıyı geçen seneye göre yüzde 35 büyüme ile kapattı

İlk yarıda oldukça umut vadedici bir tablo gördüklerini ifade eden Murat Hatipoğlu; “Baktığımızda ilk yarı hedeflerini planlanan bütçe çerçevesinin üstünde gerçekleştirdik. Tüm ülkemizi sarsan deprem ve uzun süre gündemden düşmeyen seçim telaşına karşın toplamda enflasyondan arındırılmış olarak yüzde 35’in üstünde bir büyüme sağladık. Geçen sene ile karşılaştırdığımızda ise aynı döneme göre yüzde 35’in üzerinde tamamlama başarısı gösterdik. Bu başarımızın arkasında ilk yarıda hayata geçirdiğimiz birçok yatırım ve iş birliği var. 2023’ün ilk yarısında dünyaca ünlü Alman markası Liebherr ile bir ortaklık imzaladık. Liebherr artık Enplus bünyesinde olacak. İlk ürünler gelmek üzere, çok hızlı bir şekilde de mağazalarımızda yerlerini alacaklar. Beyaz eşya kulvarının en büyük markalarından birini bünyemize kattığımız için çok mutluyuz. Liebherr’in globalde yaptıkları ciro 1,3 milyar euro. Bu anlamda Liebherr markası ile Türkiye’de de önemli bir beklenti içerisindeyiz. Yine ilk yarıda Ankara’da toplam dört mağazanın açılışını gerçekleştirdik. Aynı şekilde Antalya’da bir mağazamızın açılışını yaptık” diye belirtti.

Yılın ikinci yarısına hızlı bir giriş yapacak

Yılın ikinci maratonunun çok daha hareketli geçeceğinin altını çizen Hatipoğlu; “Enplus olarak yatırımlarımızı hızlandıracağımız bir döneme giriş yapıyoruz. Genelde ikinci yarıdaki son çeyrek daha hareketli geçer bu sene de öyle olacağını düşünüyoruz. Zaten ikinci çeyrekte seçimi de geride bıraktığımız için nispeten daha sakin bir yaz geçirmeyi bekliyoruz. Dördüncü çeyrekte ise tekrardan bir hareketlenme söz konusu olacaktır. Hatta beklentimizin üzerinde olacağını öngörüyoruz. Sektör cirosunun yüzde 40 ila 45’ini dördüncü çeyrekten elde ediyor. Bu sene de öyle olacaktır. Yılın ikinci yarısında toplamda 6 tane mağaza açarak büyüme trendini hızlandıracağız. Genel hedefimiz ise bütçenin üzerinde elde ettiğimiz yüzde 25’lik büyüme oranını yıl sonuna kadar tutmak. Mağaza sayımızda da ciddi bir büyüme hedefliyoruz. Bu sene başında açılışını gerçekleştirdiğimiz Coffee Expert mağazalarımız için de temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu konsept bizim için oldukça yeni bir deneyim. Buradaki yapılanmayı tam olarak sağladığımızda mağaza sayılarımızı da artıracağız. Hedefimiz en az 20 ila 30 arasında Coffee Expert mağazası açmak. Yılın ikinci yarısında da Coffee Expert mağazası açmak gündemimizde yer alıyor. Şu an için görüşme aşamasındayız, ilerleyen süreçlerde aksiyon almayı planlıyoruz. Bu konseptteki mağazalarımız için İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi lokasyonları düşünüyoruz. Bundan sonraki en büyük hedefimiz ise yurt dışı pazarlarına açılmak. Bu noktada yurt içinde elde edeceğimiz her başarı bizi uluslararası pazarlar için daha da motive edecektir” dedi.

2023, dijitalleşmenin yılı olacak

Multi brand mağaza zinciri olarak dijitalleşme yatırımlarını çok önemsediklerini belirten Murat Hatipoğlu; “Dijital vitrinimizi çok önemsiyor ve sürekli ek yatırımlar yaparak kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu noktada online ticaretimiz enplus.com.tr, toplam ticaretimizin yüzde 25’ini oluşturuyor. Yüzde 25’in yüzde 65’i ise kendi sitemiz üzerinden sağlanıyor. Kendi sitemiz uzmanlaşmış ve özelleşmiş bir site olarak kullanıcılardan kabul görüyor ve tam not alıyor. Online sitemizde gösterdiğimiz başarıyı yeni mobil aplikasyonumuzda da devam ettirmek istiyoruz. Bu aplikasyon çok yeni, çok dolu, ayrıcalıklı, sadakat programı ile çok özgün bir mobil aplikasyon olacak. Kulvarımızda büyük ses getireceğini ve satışlarımıza yansıyacağını düşünüyoruz. Mobil aplikasyon yanı sıra mağazalarımızda da dijital alt yapılar ile heyecan verici adımlar atacağız. Mağazalarımızda kasasız, temassız alışveriş dönemine giriş yapacağız. Fiziksel mağazalarımızda herhangi bir kasaya gerek duymadan sadece SMS ile ödeme yapılabilen, temassız bir dünya yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylece Enplus mağazalarına gelenler, APK barkod okuma teknolojisi ile satış görevlilerine ihtiyaç duymadan istedikleri ürünün özelliklerine ve videolarına anında ulaşabilecek” şeklinde konuştu.

Bu sene tüketici trendlerinde kahve makineleri ve akıllı pişirme ürünleri öne çıkacak

2023 yılında lüks perakende sektöründe önemli değişiklikler yaşandığı ifade eden Hatipoğlu, tüketici alışkanlıklarında görülen trendleri şu sözlerle anlattı: “Kullanıcılar artık daha fonksiyonel, sağlam ve uzun yıllar keyifle kullanabileceği ürünlere yöneliyor. Bu noktada Enplus olarak trendlere yön verdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle de kahve kulvarında Sage ve Jura markalarımızla barista, tam otomatik ve profesyonel kahve makineleri alanında kullanıcı tercihlerini şekillendiriyoruz. Bu pazardaki büyümelerimiz çok yüksek rakamlara ulaştı. Sadece Sage markalı barista tipi kahve makinemizdeki pazar payımız değer olarak yüzde 60’lara ulaşıyor. Bu oran bile kahve kulvarında ne kadar domine edici bir güç olduğumuzu gösteriyor. 2023 yılının parlayan ürünleri arasında gazlı barbeküler ve akıllı düdüklü tencereler bulunuyor. Akıllı teknolojilerin mutfaklara entegre olduğu günümüzde pratik ve yetenekli cihazlar oldukça rağbet görüyor. Bu noktada bünyemizdeki Sage markalı akıllı düdüklü tencerelerimiz büyük bir fark yaratıyor. Özellikleri ve sunduğu avantajlar bakımından tüketicilerin güvenini kazanıyor.”