Türkiye'de hava şartlarının sertleşmesiyle birlikte meteorolojik kaynaklardan uyarılar gelmeye başladı. Son günlerde Akdeniz'de yapılan uyarılar sonucunda uzmanlar İç Anadolu'ya kadar devam edeceğini ifade ediyor. Her geçen gün yaklaşan felakete dair tedbirlerin alınması gerektiği vurgulanıyor.

Türkiye'de yaz boyunca yaşanan sıcak havalar yerini daha sert hava koşullarına bıraktı. Yaz boyunca durgun geçen gökyüzü eylül ayı ile birlikte çılgına döndü. Neredeyse her gün meteoroloji uzmanlarından uyarılar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün İstanbul'da yaşanan felaketin ardına yeni bir felaket duyuruldu.

AKDENİZ'E DİKKAT

İstanbul'da geçtiğimiz gün yaşanan felaket ülke gündeminde yer alıyor. Erken saatlerde başlayan yağışların kuvvetini artırmasıyla birlikte şehir resmen sular altında kaldı. Geç saatlere kadar devam eden kuvvetli sağanak yağmur sebebiyle can kayıpları yaşanırken birçok kişi de hastaneye kaldırıldı.

Sel felaketine dönüşen yağışlar Arnavutköy ve Başakşehir'de etkisini gösterirken araçlar sular altında kaldı. Yaşanan sel felaketinin üzerinde uzmanlar gözünü Akdeniz ve İç Anadolu'ya dikti. Akdeniz'de oluşan tehlikeye karşı uyarılarda bulunan uzmanlar tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

KASIRGA FELAKETİ YAKLAŞIYOR

Meteoroloji uzmanları tarafından paylaşılanlara göre Akdeniz'de büyük bir tehlike ortaya çıktı. Akdeniz'de adım adım ilerleyen kasırga Türkiye'ye doğru geliyor. Gelme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu belirtilen kasırga büyük bir felakete sebep olacak. Akdeniz'den girip İç Anadolu'ya kadar uzanması beklenilen kasırganın şartları değişmezse durum vahim.

Kasırga; Kıbrıs Adası, Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay için felaket olacağı belirtiliyor. Akdeniz'e yakın olan illerimizin yanı sıra ilerleyerek Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas, Malatya, Tunceli, Erzincan ve Erzurum için yüksek hızda rüzgar, hortum ve birçok tehlike barındırıyor.

HAVA SICAKLIĞI İÇ VE DOĞU BÖLGELERDE AZALACAK

Hava sıcaklığının iç ve doğu bölgelerde azalacağı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, bu hafta sonu Karadeniz üzerinden gelecek serin havayla birlikte azalacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların, pazar gününden itibaren iç ve doğu bölgelerde 4 ila 7 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi, serin havanın Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde 15 Eylül Cuma gününe kadar etkili olması öngörülüyor.