ANKARA, AA

 Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliğince düzenlenen Dondurma ve Tatlı Fuarı başkentte açıldı.

Altınpark Fuar Merkezinde açılan fuar, depremin yaşandığı Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana ve Hatay'dan esnafın katılımıyla gerçekleşti.

Maraş dondurması, sarma kadayıf, baklava, künefe gibi tatlıların satışa sunulduğu stantlarda, yöresel ürünlerden fuarı ziyarete gelen vatandaşlara da ikram edildi. Ücretsiz ikram edilen Maraş dondurmasından tatmak isteyen vatandaşlar stantlar önünde uzun kuyruk oluşturdu.

"YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDIK"

Etkinliğe ilişkin AA muhabirine bilgi veren Organizasyon Sorumlusu Teyfik Çayır, fuarın ilk günü olmasına rağmen vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılandıklarını söyledi.

Çayır, bu yıl 4'üncü kez düzenledikleri fuarla, sektördeki esnafın kendi tanıtımlarını yapabilmelerine bir alan açmayı hedeflediklerini söyledi.

Dondurma sektöründe ağırlıklı olarak Kahramanmaraş ve Niğde'den, tatlı sektöründe ise Gaziantep ve Hatay'dan katılım olduğunu aktaran Çayır, deprem bölgelerinden gelen esnafa ticari anlamda katkıda bulunmak fuarda çeşitli destekler sağladıklarını kaydetti.

Çayır, "4 gün boyunca devam edecek ücretsiz fuarımızı vatandaşlarımızın gezmelerini isteriz. Markaları yerinde tanıyabilirler, yeni ürünleri tadabilirler, almak istedikleri ürünleri alabilirler." dedi.

"YARALARIMIZI ATLATMAK İÇİN ÇABALIYORUZ"

Fuara Gaziantep'ten katılan depremzede esnaf Basri Altın, depremin yaşanmaması için tüm ülkeye dua ettiğini belirterek, "Maddi anlamda çok zarar gördük. Üretim yapamadık, dükkanlarımızı açamadık. Şu an durum rutin oldu, herkes evine işine döndü. Fuarı düzenleyen arkadaşlar bize katkıda bulundular." diye konuştu.

Kahramanmaraş'tan gelen ve dondurmacılık yapan depremzede esnaf Mustafa Arslan da, fabrikalarının depremde yıkılması nedeniyle üretimlerini farklı bir fabrikada yaptıklarını söyledi. Arslan, yaralarını atlatmak için çabaladıklarını ifade etti.

 "ACIYI SEVERİM AMA EFSANE ACIYDI"

Fuarda, acı dondurma ve acı baklava yeme yarışmaları da düzenlendi.

Acı baklava yeme yarışmasında birinci olan ve 2 kilo Maraş dondurması kazanan Semih Yalçınkaya, yarışma sayesinde ilk kez acılı baklava yediğini söyledi.

Yalçınkaya, "Acıyı severim ama efsane acıydı, gözlerimden yaşlar geldi. Bu acı çok değişik bir acıydı." ifadelerini kullandı.