Bunlar uykunuzu getirir

Bunlar uykunuzu getirir
HABERİN GALERİSİ
Bunlar uykunuzu getirir

Bunlar uykunuzu getirir

Bunlar uykunuzu getirir

Sağlıklı uyku için uyumadan önce tüketilebilecek yiyecekler

Uyku kalitesini arttırmak için yatmadan önce bir şeyler yemek mi istiyorsun? Gece açlığını bastırmak için buzdolabının başında dikilip atıştıracak bir şeyler mi arıyorsun? Gece yemek yedikten sonra pişman oluyor ve keşke yemeseydim mi diyorsun? O zaman bu sağlıklı tavsiyelerime kulak vererek gece yemelerinden pişmanlık duymaya son ver.

Uyumadan önce veya gece geç saatlerde midemiz kazınabiliyor. Fakat yine de gece yemek yemek iyi bir alışkanlık değil çünkü midemizin o yemeği sindirmesi zor olabiliyor. Bu yüzden gece uyumadan önce yemek yemem lazım diyorsan hafif bir şeyler yiyerek açlığını bastırabilir ve sağlıklı bir uyku uyuyabilirsin.

Bazı diyetisyenler, uyurken kan şekeri seviyemizi sabit tutacak, yağ yakımına yardımcı olacak ve uyku boyunca kasların yeniden oluşumunu sağlayacak yiyeceklerin uykudan önce yenildiğinde fayda sağlayabileceğini söylüyorlar. Ayrıca doğal lateks yatak, uyku kalitenizi arttıracak daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olur.

Avakadonun içeriğinde bulunan triptofan, kendini iyi hissetmeni sağlar ve vücudunu gevşeterek uykunun gelmesine yardımcı olur. Bu yüzden avakado, uyumadan önce yenilebilecek, magnezyum ve triptofan açısından zengin bir besin.

UYUMADAN ÖNCE YİYEBİLECEĞİN MEYVELER

Muz: Uyumadan önce yenilebilecek meyvelerin başında muz geliyor. Çünkü muz, magnezyum ve potasyum içerir. Bu içeriğinden dolayı da kasları rahatlatır ve uyurken daha rahat bir bedenle uyumuş oluruz. Ayrıca, mutluluk hormonu olan serotonin ve daha iyi uyumamıza yardımcı olan melatoninin üretimini sağlar. Yani bizi derin bir uykuya hazırlar.

Muz, göbek bölgesindeki yağları eritmek isteyenlere çok tavsiye edilmese bile yine de gece atıştırmalığı olarak iyi bir seçenektir.

Kivi: Kivi, C vitamini, folik asit ve potasyum da içerir. Bu içeriğinden dolayı iştahı bastırma konusunda başarılıdır. Uyumadan önce kivi yemek, sindirim sisteminin korunmasına, iltihaplanmaların azaltılmasına ve kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada uyku problemi çekenlere yatmadan 1 saat önce iki adet kivi yediklerinde uyku sürelerinin %13,4 oranında arttığı ve uyku kalitesinin de %5.41 oranında yükseldiği gözlenmiş. Yani kivi ve uyku arasında güçlü bir bağlantı vardır.

Kiraz: Kiraz, uyumadan önce yenilebilecek meyveler listesindeki en çok uyku kalitesini arttıran meyvedir. Tatlı krizinizi azaltır ve uyumanı kolaylaştırırken aynı zamanda kilo vermene veya formunu korumana yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalarda kirazın uyku kalitesini arttırdığı ve uyku sorunlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Elma: İçeriğinde bol lif ve C vitamini barındıran elmayı, uyumadan önce yediğin zaman bedenini ve nefesini rahatlatır ve kolay uyumanı sağlar. Tatlı ihtiyacını karşılar ve seni gece boyunca tok tutar. Ayrıca yatmadan önce yenildiğinde beden ve zihin yorgunluklarını yatıştırır ve böylece çok daha rahat uykuya dalmana yardımcı olur.

Avakado: Uyumadan önce yiyebileceğin diğer besinler

Badem:İçeriğinde magnezyum ve triptofan bulunan badem, vücudunun rahatlamasına ve daha iyi bir uykuya dalmana yardımcı olur.

Uzmanlar yatmadan önce badem tüketiminin sağlığa oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Eğer uyku problemin varsa uyumadan önce badem yiyerek düzenli ve sağlıklı uyku çekebilirsin.

Ceviz: Ceviz, melatonin bakımından zengindir. Uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu uykunun kalitesini arttırır ve uykunun düzene girmesini sağlar. Bu yüzden ceviz gece acıkmasında yenilebilecek faydalı besinlerden biridir.

Bal: Uyumadan önce biraz şeker beyninin uykudan daha çok verim almasına yardımcı olur. Bunun için de en sağlıklı şeker içeren besin olarak bal önerilir.

Bir tatlı kaşığı bal yemek hem tatlı krizini bastırır hem de gece ortası uyanmalarını önler. Nasıl mı? Bal glikojen içerir, bu yüzden uyumadan önce bal tüketmen, adrenalin akışını önlemene ve iyi bir gece uykusu çekmene yardımcı olur. Ayrıca bal, depresyonla mücadele edebilecek organik kimyasal olan polifenol içeriyor. Bu yüzden gece yatmadan önce bal tüketirsen psikolojik sağlığını da korumuş olursun.

Yulaf: Yulaf, içeriğindeki melatonin ve B vitamini sayesinde serotonin salınımını uyarır ve kaliteli, kesintisiz bir gece uykusu sunarak daha iyi uyumana yardımcı olur.

Yulaf, melatonin denilen uyku/uyanıklık döngünüzü düzenleyen doğal bir kaynaktır. Yaptığı şey; uyku döngünü, gece olduğunda uykunun geldiğini hissedebileceğin şekilde ayarlamaktır. Yani uyku bozukluklarını düzenlemene yardımcı olur.

Yoğurt: Uyumadan önce probiyotik yoğurt yemeyi tercih edersen hem gün içinde yediklerinin sindirimini kolaylaştırır hem de sana rahat bir uyku sunar.

Gece uyumadan önce yoğurt yemek seni şişirmeyeceği gibi, önemli miktarda besin ve triptofan gibi daha iyi uyumana yardımcı olacak amino asitler almanı sağlar. Fazla kalori almaktan kaçınmak için, yağsız yoğurt yemeyi tercih edebilirsin ve rahat bir uyku çekebilirsin.

Bitki Çayları: İçecekler kana karıştığı için uyku düzeni açısından çok daha etkilidir. Sende uykunu düzene sokmak istiyorsan doğal bitki çaylarını tercih ederek rahat bir uyku uyuyabilirsin.

Rahat bir uyku için “papatya çayı, melisa çayı, rezene çayı, ıhlamur” gibi rahatlatıcı ve faydalı çayları içmen gerekiyor. Bu çayları uyumadan 1 veya 2 saat önce sıcak olarak içersen uyku kaliten artar ve kendini derin bir uykunun içinde bulursun.

Süt: Uykuya dalmakta güçlük mü çekiyorsun? O zaman sütün içinde bulunan bolca kalsiyum sana yardımcı olacak. Yatmadan önce bir bardak süt içersen kolayca uykuya dalabilirsin ve uyandığın zaman kendini dinlenmiş hissedersin.

Sütten aldığın kalsiyumla REM uykusu evresine kolaylıkla geçiş yapabilirsin ve zararlı toksinlerden arınabilirsin. Ayrıca yatmadan önce süt içersen, sütün içinde bulunan enzimler, vücuduna enerji veren proteinlerin oluşmasını sağlar ve sabah uyandığın çok daha enerjik ve zinde hissedersin.

Ayran: Ayranın uyku problemine iyi geldiği ve uykuyu getirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Sende geceleri uyku problemi çekiyorsan ve süt sevmiyorsan ayranı tercih edebilirsin. Uyumadan birkaç saat önce bir bardak ayran tüketmen deliksiz bir uyku çekebilmene yardımcı olacaktır.

Bazı uzmanlar ayranın sinir sistemi üzerinde de etkili olduğunu savunmaktadır. Uyumadan önce ayran içmenin yorgunluğu alması ve kasları gevşetici özelliğinin olması sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere neden olmaktadır.

Kaynak: https://suisleep.com/blogs/

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2023, 00:24

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

rahat tasin

Taşköprü Haber

Velayet Davası

Tuzcuoğlu Nakliyat

vds sunucu

rahat tasin

Çelik Kapı

Çelik Kapı Modelleri

Villa kapısı

gizli kamera

Patnos Haber

Ardahan Son Dakika

Çorum Son Dakika