BtcTurk, Bitcoin ödül yarılanması (halving) döneminde İstanbul’da yarı maraton düzenledi

Finansal teknoloji şirketi BtcTurk, 21 Nisan’da İstanbul Üsküdar sahilinde 2,1Bitcoin ödüllü BtcTurk Boğa Koşusu yarı maratonu düzenledi. Bitcoin’de ödül yarılanması (halving) dönemineatıfta bulunularak 21 Nisan’da gerçekleşen üç farklı kategorideki koşulardabinlerce kişi yarışırken, 2,1 Bitcoin değerinde 238 ödül dağıtıldı. BtcTurk Boğa Koşusu, Bitcoin ödül yarılanması dönemlerine eşlik edecek şekilde 4 yılda bir kez düzenlenecek.

 Btcturk Boğa Koşusu’nda Binlerce Kişi Yarıştı (3)

Türkiye’nin ilk, dünyanın 4’üncü Bitcoin alım satım platformu olarak kurulan, yaptığı yatırımlarla self servis finansal teknoloji şirketine dönüşenBtcTurk, Bitcoin ödül yarılanması(halving) döneminde Bitcoin’in 21 milyonluk arzına atıfta bulunarak 21 Nisan’da İstanbul’da uluslararası bir etkinlik düzenledi.Üsküdar sahilindeki organizasyona İstanbul Valisi Davut Gül, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı,Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Baykara, BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ile şirketin yönetim kurulunun yanı sıra üst düzey yöneticiler de katıldı.

İlk kez düzenlenen BtcTurk Boğa Koşusu’ndaprofesyoneller ve halk İstanbul Üsküdar sahilinde 21 kilometrelik yarı maraton, 10 kilometrelik halk koşusu ve renkli görüntülere sahne olan 100 metrelik Boğa Kostümlü Özel Koşu’ya katıldı. 21 kilometrelik yarı maraton koşusuna ise dünya genelinden rekortmen profesyonel koşucular da yer aldı. Yarışın startını İstanbul Valisi Davut Gül, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı ve BtcTurk CEO’su Özgür Güneri yaptı.

Btcturk Boğa Koşusu’nda Binlerce Kişi Yarıştı (1)

21 kilometrelik yarı maratonun galipleri belli oldu

BtcTurk üyesi olan herkesin ücretsiz katılabildiği koşular üç farklı etapta gerçekleşti. Profesyonel koşucuların da katıldığı21 kilometrelik yarı maratonu erkeklerde 1:03:04’lük derecesiyleAlbert Kibichi Rop kazanırkenHillary Kiphchumba ikinci, FrenklineKeitanyiNgelel ise yarışı üçüncü tamamladı. 21 kilometrelik yarı maratonda kadınlar kategorisinde ise 1:12:55’lik derecesiyleRuth DaniesJebet kazanırken, MelkamTesfahunMekonnen ikinci, Özlem Kaya Alıcı da üçüncü tamamladı.10 kilometrelik halk koşusunu ise erkeklerde 29:09’luk derecesiyleLabanKimpkemboikazanırken İlham TanuiÖzbilen ikinci, İsmail Taşyürek ise üçüncü tamamladı.10 kilometrelik halk koşusu kadınlar kategorisinde ise birinciliği 35:16’lık derecesiyle Esmanur Yılmaz kazanırken koşunun ikincisi Nazire Güleç, üçüncüsü ise Damla Çelik oldu.

Boğa kostümleriyle 100 metrelik yarış

BtcTurk’un ev sahipliğinde DustEvent organizasyonuyla düzenlenen etkinliğin en renkli anları boğa kostümlü özel koşuda yaşandı. 100 metrelik koşuya özel kostümlerle gelen katılımcılar ‘Boğa Kostümlü Özel Koşu Ödülü’nün sahibi olmak için kıyasıya bir yarışa girdi. Ayrıca Boğa kostümlü özel koşuya en dikkat çekici kostümle gelenlerde erkeklerde Kaan Taşpınar, kadınlarda iseOlga Kaya da En İyi Kostüm ödülünün sahibi oldu.

2,1 Bitcoin değerinde 238 ödül dağıtıldı

Bitcoin’in 21 milyonluk arzına ithafen ve Bitcoin ödül yarılanma (halving) döneminde olunması sebebiyle düzenlenenBtcTurk Boğa Koşusu’nda dereceye girenlere 2,1 Bitcoin (yaklaşık 4,5 milyon TL) ödül dağıtıldı. Yarış sonunda farklı kategorilerde özel ödüller de sahiplerini buldu.Yarışı El Ele Bitirme – HODL ödülünü Serhat Akman ve Sena Akman kazanırken,halk koşusunu 21’inci bitiren Oğuzhan Emre Singer’eBitcoin Özel Ödülü, 210’uncu sırada bitiren Esra Haseki’yeSatoshi Özel Ödülü verildi. Koşuya katılan en yaşlı katılımcı olan Ahmet Poyraz’aATH Özel Ödülü, en genç katılımcı Batu Başbuğ’a iseGenesis Blok Ödülü verildi. Keyifli anlara sahne olan 100 metrelik boğa kostümüyarışındakadın ve erkeklerde Boğa KostümlüÖzel Koşu Ödülüerkeklerde Halil İbrahim Aktugan, kadınlarda ise Dilara Gülsuyu’naverildi. Aynı koşudaEn İyi Kostüm Ödülü’nü erkeklerde Kaan Taşpınar, kadınlarda Olga Kayakazandı.Toplamda 238 adet ödülün dağıtıldığı yarı maratona dünyada Bitcoin odaklı çalışmalar yürüten markalar da katıldı. Panayır alanına gelen katılımcılar raflarında Bitcoin ve Bitcoin ekosistemiyle ilgili kitapların da olduğu Bitcoin kütüphanesinden de faydalandı. Ayrıca etkinliğe katılanlar alanda kurulan rodeo bölümünde de hünerlerini sergiledi, en uzun süre boğa üstünde kalan katılımcıya ödül verildi.

Fenerbahçe Beko, ikinci kez kazanmak için parkeye çıkacak Fenerbahçe Beko, ikinci kez kazanmak için parkeye çıkacak

Btcturk Boğa Koşusu’nda Binlerce Kişi Yarıştı (2)

Vali Gül: Spor İstanbul’a çok yakışıyor

Düzenlenen koşunun startını veren İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul'daki vatandaşların sporla daha çok iç içe olmasını amaçladıklarını vurgulayarak, "İstanbul, dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Bu kente spor çok yakışıyor. 'Spor Şehri İstanbul' projemiz var. İstanbulluların her alanda spor yapmasını arzuluyoruz ve istiyoruz. Yarışmacılara ve destek olanlara teşekkür ediyorum. İnşallah 4 yılda bir yapılacak bu organizasyon, İstanbul'daki vatandaşlarımızın sporla daha çok iç içe olmasına katkı sağlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Özgür Güneri: Türkiye’nin Bitcoin ekosistemindeki yeri güçlenecek

BtcTurk’un İstanbul’un ve ülkenin tanıtımına da katkı sunduğu, ilkini düzenlediği koşuya ilişkin açıklamalarda bulunan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, “Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü Bitcoin alım satım platformu olarak kurulan ve yaptığı yatırımlarla self servis finansal teknoloji şirketine dönüşen markamız ile İstanbul’da 5 bin sporseverin katıldığı çok önemli bir etkinlik düzenledik. Bu yıl itibarıyla 4 yılda bir halving (Bitcoin ödül yarılanması) döneminde düzenleyeceğimiz bu özel koşunun ilkini gerçekleştirdik. Bitcoin’deki ödül yarılanması dönemini kutladığımız bu etkinlik ülkemiz ve İstanbul’un tanıtımı için de önemli bir rol oynadı. Türkiye’nin Bitcoin ekosistemindeki rolü gelişen teknolojiyle birlikte daha da önemli bir boyut kazanacak, ülkemiz global anlamda da yerini güçlendirecek.BtcTurk’un dolayısıyla Türkiye’nin bu alandaki bilinirliğini ve yetkinliğini ortaya koyduğumuz ve Bitcoin ekosistemindeki önemli oyunculara ‘Biz de buradayız’ mesajını verdiğimiz bir etkinlik oldu.Bugün BtcTurk'un küresel anlamda faaliyetlerini daha da ileriye götürebilmek için atacağı adımların startını veriyoruz. BtcTurk Global, BtcTurk’un 11 yıllık sektör liderliğini ‘on yılın deneyimi globale açılıyor’ sloganıyla küresel kullanıcılarına eşsiz bir hizmetle sunmayı hedefliyor. Kullanıcı dostu olacak olan bu platformumuz 100’den fazla kripto varlığın alım satım işlemlerinin kolayca yapılabilmesini sağlayacak ve 7/24 müşteri desteği sunacak. Umuyorum 4 yıl sonra bu koşunun ikincisini bu kez 10 milyonlarca ve yabancı kullanıcılarımızla bir araya geldiğimiz şenliğe dönüştürürüz. Bu vesileyle koşulara katılım gösteren herkese, ekibime ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Milli sporcular da katıldı

Koşunun startına katılan milli atletler RamilGuliyev ile YasmaniCopelloEscobar ise organizasyona davet edildikleri için çok mutlu olduklarını dile getirerek, yetkililere teşekkür etti. İki sporcu, yarışmacılara da başarı diledi.

Halving nedir?

Bitcoin halving, düzenli olarak yaklaşık dört yılda bir gerçekleşiyor. Bu nedenle, Bitcoin tarihindeki önemli olaylar anlatılırken, halving tarihleri baz alınarak olaylar dört yıllık bölümlere ayrılıyor.Geçtiğimiz dört yılda, tarihinin en değerli seviyesine ulaşarak 73 bin 780 doları gören Bitcoin ve diğer kriptoparaların etki alanı oldukça genişledi. Bitcoin öncülüğünde oluşan blokzinciri ekosistemi, sadece teknolojik bir altyapı olmanın ötesinde hayatın farklı alanlarında kendini gösteriyor. 2024 Nisan ayındaki Bitcoin halving sonrasında, 2028 yılında gerçekleşmesi beklenen sıradaki Bitcoin halving için bloklar sayılmaya devam edilecek.

BtcTurk Hakkında

2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulan ve CEO'luğunu Özgür Güneri'nin üstlendiği BtcTurk, yeni nesil self servisfinansal hizmetler sunma vizyonuyla büyümesini sürdürüyor. 11’inci yılında faaliyetlerini geleneksel sermaye piyasası araçlarına da taşıyan BtcTurk, 6 milyona yakın kullanıcısına 7/24 hizmet vermeye devam ederken, Bitcoin ve kriptopara piyasalarına BtcTurk Kripto, sermaye piyasalarına ise BtcTurk Hisse markalarıyla hizmet veriyor.