Kahramanmaraş’ın da yer aldığı Akdeniz Bölgesi'nde bugün de kuvvetli yağış bekleniyor!

Son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Antalya’nın doğu ilçeleri ile Kaş, Finike, Demre ilçeleri ve Mersin’in batı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2), Antalya merkez ile Salı günü sabah saatlerinden itibaren Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Yağışların genellikle 1500 m üzeri yüksek kesimlerde, Kahramanmaraş’ın kuzeyinde 1100 m üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, başta Konya-Antalya karayolunun Alacabel mevkisi olmak üzere yüksek kesimlerde buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı: 15.01.2024 23.00-17.01.2024 15.00

Uyarı Yapan Merkez: Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi

GÜNÜN METEOROLOJİK GÖRÜNÜMÜ

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz (Samsun dışında), Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

THY, 2023'te tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaştı THY, 2023'te tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaştı

Yağışların, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu, Mersin’in batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Muş ve Bitlis çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

İç ve batı kesimlerde pus ve sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara, Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney, Marmara ile Karadeniz kıyılarında kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevreleri ile Antalya’nın doğu, Mersin’in batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, su baskını vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevreleri ile Antalya’nın doğu, Mersin’in batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ADANA °C, 13°C

Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 19°C

Parçalı çok bulutlu, doğu kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu kesimlerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

HATAY °C, 11°C

Parçalı çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, saatlerinde yağmurlu

KAHRAMANMARAŞ °C, 13°C

Çok bulutlu, kuvvetli yağmurlu

DOĞU AKDENİZ

 

Çok bulutlu ve yağışlı geçmesi bekleniyor. Kıyı kesimlerde sağanak, iç kesimlerde yağmur, 1100 m üzeri yükseklerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Mersin'in batı ilçeleri ile Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş il genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), 1100 m üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGÂR: Kuzey ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

UYARILAR

 

Adana (Merkez, Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş), Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş il genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Mersin’in batı ilçelerinde (Anamur, Bozyazı, Gülnar, Silifke Erdemli) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların genellikle 1500 m üzeri yüksek kesimlerde, Kahramanmaraş’ın kuzeyinde 1100 m üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden; kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, başta yüksek kesimlerde buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KAHRAMANMARAŞ

İlçe

Beklenen Hava

En Düşük
(°C)

En Yüksek
(°C)

Kahramanmaraş

Çok bulutlu, kuvvetli yağmurlu

9

Afşin

Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı

3

Andırın

Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmur ve karla karışık yağmurlu

5

Çağlayancerit

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

6

Ekinözü

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

4

Elbistan

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

5

Göksun

Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı

3

Nurhak

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

3

Pazarcık

Pazarcık Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

7

Türkoğlu

Çok bulutlu, kuvvetli yağmurlu

9

Editör: Akif Arslan