Millî Eğitim Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde yürütülmekte olan "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)" koordinasyon toplantısı ilimizde gerçekleştirildi.

Çağın becerileriyle donanmış, bu beceriyi insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerleriyle yaşantısını inşa etmiş bireyler yetiştirmek amacıyla yürütülmekte olan ÇEDES Projesi kapsamında ilimiz geneli 6 ilçemizde 12 okulumuzda sosyal, kültürel, sportif ve manevi eğitimler düzenlenmektedir.

Projede 387 öğrencimiz, 14 kulüp rehber öğretmeni, 10 Gençlik Spor İl Müdürlüğü gençlik lideri ve 13 Müftülük manevi danışmanı ile 3 kurumdan proje il koordinatörleri görev almaktadır. Eylül ayı içerisinde bu sene uygulanacak proje faaliyetlerimizle ilgili İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl Müftülüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü idari amirleri, okul müdürleri, rehber öğretmenler, manevi liderler ve gençlik liderlerinin katılımıyla sene başı toplantısı yapıldı.

Projemiz kapsamında okullarımızda değerler kulübü kurulmuş, bu kulüplere her okuldan rehber öğretmenler görevlendirilmiş, 5, 6 ve 7. Sınıflardan en az 30 öğrenci olacak şekilde öğrenciler seçilmiştir. Projeye dahil olan öğrencilerin velilerine yönelik bütün okullarımızda veli bilgilendirme toplantıları yapılmış ve 1 Ekim 2022 tarihi itibari ile paydaşlarımızın da gayretleri ile proje faaliyetleri başlamıştır. 4 Kasım’da çevrim içi olarak projede yer alan paydaşlarımızla aylık değerlendirme toplantısı yapılmış, iyi örnekler sunulmuş, projenin aksayan yönleri tespit edilmiş, aksaklıkların giderilmesine yönelik adımlar atılmıştır. Şu an projeye dahil olan bütün okullarımızda faaliyetler sistemli olarak devam etmektedir.

Proje ile ilgili Kahramanmaraş koordinasyon ve tanıtım toplantısı Müdürlüğümüzde yapıldı.

Toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, Allah'ın yaratmış olduğu en şerefli varlık olan insanın iyi ile kötü arasında tercih yapması noktasında her kişiye bir görev düştüğünü belirterek, “İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Müftülüğümüz olarak üç kurumumuz gücünü birleştirmek suretiyle sahadayız. Bu amaçla buradayız. Güç birliğimizi, sinerjimizi birbirimize aktarmak için buradayız. 11 ilçemizde 12 tane okulumuzla şu anda sahadayız. Paydaşlarımız boyutuyla her birine, özellikle okul müdürlerimize ve hem kuran kursu hocalarımız, imamlarımız, müezzinler ve diğer personelimiz hem de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz boyutuyla hakikaten emek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İl Müftülüğü personeli Mustafa Avni Çelik'in Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, ÇEDES Projesi tanıtım video sunumu ve ilimizde gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili kısa video gösterimi ile devam etti. ÇEDES Projesi İl Koordinatörü Turgay Duz ile İl Müftülüğü adına Onikişubat Diyanet Gençlik Merkezi Sorumlusu Süreyya Koşar, proje hakkında bilgilendirme konuşması yaptılar. Projenin mimarları Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Mehmet Karkacı ve Eğitim Uzmanı Abdulaziz Güven, bilgilendirme yaptılar ve sorulara cevap verdiler.