ANKARA (AA) / MARAŞPOSTA (ÖZEL) - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ÇEVREFEST'te, belediyelerin stantlarında yer alan çevre, sıfır atık ve yenilenebilir enerji projeleri dikkat çekti.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından dün, Ankara Başkent Millet Bahçesi'nde açılışı yapılan, Türkiye'nin en büyük çevre etkinliği ÇEVREFEST'in ikinci günü de yoğun katılımla geçti.
 

ÇEVREFEST ile çevreyle ilgili farkındalık oluşturmak istiyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "ÇEVREFEST ile çevreyle ilgili konulara dikkati çekmek, farkındalık oluşturmak ve çevre bilincini geliştirebilmeyi istiyoruz." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu "2053 Net Sıfır Emisyon" ve "Yeşil Dönüşüm" hedefleri doğrultusunda 7'den 70'e tüm vatandaşlarda çevre farkındalığı oluşturmak amacıyla Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen ÇEVREFEST'in ikinci gününde stantları ziyaret etti.

Çevre alanındaki iyi uygulama örnekleri hakkında bilgi alan Özhaseki, ÇEVREFEST'e gelen vatandaşlara fidan dağıttı. Özhaseki hem Başkent Millet Bahçesi'nde hem de diğer illerde çevreyle ilgili birçok etkinlik hazırladıklarını belirterek, "ÇEVREFEST ile çevreyle ilgili konulara dikkati çekmek, farkındalık oluşturmak ve çevre bilincini geliştirebilmeyi istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Çevre farkındalığı oluşturmak için çalışıyoruz"

Vatandaşların ÇEVREFEST'e gösterdiği yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti vurgulayan Özhaseki, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesini uygulayan belediyeler, çevreyle ilgili faaliyet gösteren özel firmalar burada. Ailelerimiz çocuklarıyla birlikte geliyorlar, bilgilendiriliyorlar. Vatandaşlarımıza fidanlar, kitaplar dağıtıyoruz. Ama asıl gayemiz, iklim değişikliğinin getirdiği belalara karşı herkesi dikkatli kılabilmek. Çevre farkındalığı oluşturmak için çalışıyoruz." açıklamasını yaptı.

Çevre Haftası vesilesiyle çok sayıda vatandaşa ulaşacaklarını anlatan Özhaseki, ÇEVREFEST'in 9 Haziran'a kadar devam ettiğini bildirdi. Eğitimin önemine dikkati çeken Özhaseki, şunları kaydetti:

"Dünyada dışarıya salınan karbon gazları daha sonra atmosferde ısıya sebebiyet veriyor ve bizim günlük yaşamımızı etkileyecek kadar her tarafta bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Biz ne zaman ki çocuklarımızı eğitirsek, dengeyi bozmama adına bir çaba içerisine girmelerini öğretebilirsek, onlara bu bilinci verirsek onlar da kurtarılmış bir nesil olarak önlerine bakarlar. İnanç değerlerimizde 'emanet' diye bir kavram var. Çevre bize emanet. Biz de o emanete gözümüz gibi bakacağız. Onun içindir ki emanete kimse leke düşürmesin diye bir gayret içerisindeyiz."

Haberin videolarını @marasposta/youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz


39 belediye standında vatandaşlar bilgilendiriliyor
70 çevre standının bulunduğu etkinliklerde, çevre, sıfır atık ve yenilenebilir enerji projeleriyle öne çıkan 39 belediyenin stantlarında vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıyor.
Çevre kaynaklarının israf edilmeden kullanılmasından, atıkların geri dönüştürülerek tekrar kazanılmasına kadar birçok aşamayı içinde barındıran "Sıfır Atık" hareketine ilişkin belediyelerin çalışmalarının da yer aldığı etkinlikte, Düzce Belediyesinin tanıttığı hurda araç parçalarından yapılan "motosiklet robot" ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ise çevreci yatırımlarını ve iyi uygulamalarını tanıttığı standında, çocuklara spor sevgisi kazandırmak ve sporu eğlenceli hale getirmek amacıyla parkur kurdu.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin standında da atıklardan üretilen elektrik enerjisinin kullanıldığı serada yetiştirilen çiçekler vatandaşlara dağıtılıyor.
Sakarya Büyükşehir Belediyesinin standında ise atık tuvalet kağıdı ruloları, baykuş resimleriyle değerlendiriliyor.
Erzurum Palandöken Belediyesinin standında ise metallerin geri dönüştürülmesiyle yapılan pota şeklinde çöp kutusu yer alıyor. Ayrıca çocuklara geri dönüşümden yapılan oyuncaklar hediye ediliyor. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği geri dönüşümden yapılan potalar, daha çok şehir merkezinde okullara yakın alanlarda kullanılıyor.


Ziyaretçilere zeytin fidanı ve tıbbi aromatik bitki fideleri dağıtıldı
Antalya Büyükşehir Belediyesinin standında ise çevre dostu çiftçi kart, denizlerin korunması ve temiz kalması için hayata geçirilen Elektronik Gemi Denetleme Sistemi (EGDS), çevreyi korumaya yönelik tarımsal destek projeleri tanıtılıyor.
Ziyaretçilere zeytin fidanı ve tıbbi aromatik bitki fidelerinin dağıtıldığı stantta, çocuklar için çevreyi korumaya yönelik sanal gerçeklik oyunu oynatılıyor.
Şanlıurfa Haliliye Belediyesinin standında ise kağıt ve karton atıklarını getiren ziyaretçilere, ürünlerin gramajı ağırlığında uyguladığı puan sistemiyle temizlik ürünleri hediye ediliyor. Sıfır Atık serüveni kutu oyunu, hikaye kitapları, çevreci çocuk oyun seti, düdük, rozet ve şapka gibi çeşitli hediyeler ile çocuklara geri dönüşüm anlatılıyor.
 

Atık kartondan Ankara Kalesi maketi
Başkent belediyelerinden Sincan Belediyesinin standında ise temizlik amaçlı sirke ve solucan gübresi tanıtılıyor. Altındağ Belediyesi standında ise plastik, karton, elektronik, metal, cam, ahşap atıkların geri dönüştürülmesiyle yapılan maketler yer alıyor. Stantta atık kartondan yapılan Ankara Kalesi maketi ise ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.
Millet Bahçesi içerisinde yer alan Sıfır Atık Eğitim Merkezi'nde çocuklara "Sıfır Atık" konusu da öğretiliyor.

ÇEVREFEST’te Kahramanmaraş Büyükşehir’in standı yoğun ilgi gördü

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen ÇEVREFEST’te yerini aldı. Alanı ziyaret eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, “Yeni Kahramanmaraş’ı imar ve inşa ederken çevreye duyarlı, daha temiz ve daha yaşanabilir bir kent olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Yeşil alanlarımızın sayısını artırıyoruz. Toplu ulaşımda hibrit otobüslere geçiş yapıyoruz” dedi.

Daha yaşanabilir bir Kahramanmaraş noktasında tüm alanlarda olduğu gibi daha temiz doğa ve çevre noktasında da çeşitli projeler üreten, her yaştan vatandaşın gelerek vakit geçirebileceği ve yaşayan yeşil alanların sayısını sürekli artıran, çevre bilinci oluşturulması için çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen ÇEVREFEST’te yerini aldı.

“Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen festivalde kurulan stantta; Büyükşehir Belediyesinin çevreci yatırımları, katı atık ve atıksu tesisleri ile yapımı devam eden projeler katılımcılara tanıtılıyor. Ayrıca stantta, Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri, geleneksel el sanatları, tarihi ve kültürü de misafirlerle buluşturuluyor. Şehrin coğrafi işaretli ürünlerinin de tanıtıldığı Büyükşehir Belediyesinin standı, katılımcıların ilgi odağı oldu.

Görgel: “Şehrimizin değerlerini katılımcılara tanıtıyoruz”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel; 66. Hükümet Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici ve Mevlüt Kurt ile birlikte ÇEVREFEST’te Büyükşehir Belediyesinin standını ziyaret ederek bilgiler aldı. Ziyaretin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Fırat Görgel, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni Kahramanmaraş’ı imar ve inşa ederken çevreye duyarlı, daha temiz ve daha yaşanabilir bir kent olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Yeşil alanlarımızın sayısını artırıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak sıfır atık konusunda da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. 13 bin öğrencimize bu konuda eğitim verdik. İnşallah bu sayıyı daha da artıracağız. 2016 yılından beri şehrimize hizmet eden bir katı atık bertaraf tesisimiz var. Şimdi bir tane de kuzey ilçelerimize kazandırıyoruz. Bu iki tesisle beraber Kahramanmaraş’ımızda vahşi depolama sorunu kalmayacak. Çevre sağlığı için toplu ulaşımda hibrit otobüslere geçiş yapıyoruz. Başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız olmak üzere bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 9 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek ÇEVREFEST’te şehrimizi daha yakından tanımak isteyen tüm vatandaşlarımızı Büyükşehir Belediyemizin standına bekliyoruz”

Vatandaşlara sıfır atık bilinci kazandırılmaya çalışıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) da global iletişim ortağı olduğu ÇEVREFEST, üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Başkent Millet Bahçesi'nde "Hepimizin Bir Dünyası Var" temasıyla gerçekleştirilen ÇEVREFEST'e katılan bakanlıklar, belediyeler, özel sektör firmaları, dernekler ve üniversiteler açtıkları stantlarda çevre, sıfır atık ve yenilenebilir enerji projeleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Kağıt, plastik, cam şişe gibi atıklardan yapılan çalışmalarla, vatandaşlarda her atığın çöp olmadığı fikri oluşturulmaya çalışılıyor.

Ambalaj kutularının geri dönüşüme kazandırılması için kurulan depozito iade makinelerine yoğun ilgi gösteren katılımcılar, makineye attıkları her ambalaj karşılığında hediye alıyor. İklim Tüneline giren ziyaretçilere, iklim değişikliğinin sonuçları ve atıkların doğaya verdiği zararlar videolarla gösteriliyor. Festivale gelen çocuklar ise kendileri için hazırlanan özel alanlarda sahne gösterileriyle eğleniyor, atölye çalışmalarına katılıyor.

Kahramanmaraş'ta da ormanlık alanlara girişler 31 Ekim'e kadar yasaklandı Kahramanmaraş'ta da ormanlık alanlara girişler 31 Ekim'e kadar yasaklandı

https://www.marasposta.com/foto-galeri/cevrefestte-belediyeler-cevre-projelerini-tanitti

Haberin videolarını @marasposta/youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz

Editör: Akif Arslan