AKİF ARSLAN

MARASPOSTA.COM –

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, orta hasarlı binalar konusunda belediyelere sert uyarı yaptı. Öztunç “Perşembe günü platform açıklama yapacak. Sakın engellemeye kalkmayın. Güvenlik güçleri ile vatandaşları karşı karşıya getirmeyin” dedi.

İYİ Parti: Orta Hasarlılar Yeniden Değerlendirilmelidir İYİ Parti: Orta Hasarlılar Yeniden Değerlendirilmelidir

Bu sabah Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Binasında basın ile Bir araya gelen Öztunç, parti kongresi nedeniyle bir süredir Kahramanmaraş’ta bulunmadığını belirterek, “Dün Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri ne katılmak üzere geldim ve biraz rahatsız olmama rağmen bugünde karşıınızdayım” ifadesini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli “asrın felaketi” nedeniyle kentin gündeminin orta hasarlı binalar olduğuna dikkat çeken CHP’li Öztunç, depremlerinin ilk günlerinde dışardan gelen teknik elemanların tam bir denetim yapmadan ellerinde fenerlerle gözlem yaparak karar verdiklerini öne sürdü. Öztunç, şunları kaydetti:

“Orta hasarlı binalara kim ve nasıl karar verdi? Güçlendirme ya da başka bir işlem yapılamıyor. Belediyeler bu konuda ilgisiz. Vatandaş ne yapacağını bilmiyor. Ben konuyu takip ediyorum. Bir platform oluşturuldu. Perşembe günü Kahramanmaraş’ta açıklama yapacaklar. Buradan yetkilileri uyarıyorum. Vatandaş ile güvenlik güçlerini karşı karşıya getirecek talimatlar verilmesin. Buradan uyarıyorum. Konuyu ben de TBMM’de gündemine alacağım”

Öztunç, açıklamalarında AK Partili milletvekillerini de eleştirirken MHP ve DEVA milletvekillerini eleştiriden ayrı tuttu. Toplantıya. CHP İl Başkanı Ünal Ateş, Onikişubat İlçe Başkanı Ali Zabun ve Dulkadiroğlu ilçe Başkanı Kemal Keleşer ile bazı il ve ilçe yöneticileri de katıldılar. Öztunç, toplantının sonucunda basın mensuplarının sorularını cevapladı.