eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat

bodrum escort

Demokrasiye saygı (Respect for democracy)-2

Aslında Demokrasiye en çok saygı göstermesi gerekenlerin başında siyasetçiler gelmeli ama nedense demokrasiye saygısızlık yapanların başında da siyasetçiler gelmektedir. ABD tarihinde yaşanmamış bir skandalı Trump sayesinde 6 ocak 2021 yılında Washington’da Kongre binasında yaşadılar. Trump’ın demokrasiye karşı bu baş kaldırışı kimilerince darbe, kalkışma, ihanet, kara gün olarak değerlendirilmiştir. Aslında Trump bir çok skandal kararları, söylemleri ve son yaptığı darbe çığırtkanlığı ile şimdiden tarihe geçmiştir.

Afrika ülkeleri başkanlarından ABD’ye bizdeki demokrasiyi kendinize örnek alın diye çağrı yapması ABD’lileri rezil duruma sokmuştur.

Trump 6 ocak 2021 tarihine gelinceye kadar dünyanın bir çok yerinde (Filistin, Mısır, Lübnan, Libya, Sudan, Suriye, Irak, İran, K.Kıbrıs ve Türkiye) o kadar çok antidemokrat kararlar aldı ki bizlerin, Müslümanların kalbini o Kadar çok acıtmıştı… ABD halkı,  gerek medyası gerekse STK ları sus pus olup sadece izlemişlerdi… Neticede Trump halkın iradesine saygıyı en önemlisi demokrasiye saygısını ve inancını yitirmiştir.

Oysa demokrasiye en çok sahip çıkanların, onu koruyanların siyasetçiler olması gerekirken Trump gibi bir çok siyasetçinin işine geldiği gibi davrandıklarına şahit olduk, olmaya da devam ediyoruz…

Gerek ABD içerisinden gerekse dünya ülkelerinden Trump’a kınama gelmiş ve ABD tarihinde bir ilk yaşanmıştır. ABD resmen dünyaya rezil olmuştur. Milenyum çağında demokrasinin tavan yaptığı bir süreçte ABD’li eski başkan tarafından hemde siyasi bir hareket lideri olarak en çok da siyasetçilerin saygı göstermesi gerekirken demokrasiyi katletmeye kalkışmıştır. Siyasilerin en çok saygı göstermesi gereken Demokrasi ABD’de yerin dibine sokulmuştur. Oysa bir zamanlar ABD’liler değilmiydi? Demokrasi abidesi olan… Hani ABD’de demokrasi en önemli hassas oldukları alandı? Ne oldu demokrasiye saygı? Demek ki ABD’de anti demokrat insanlar azımsanmayacak sayıda, Demek ki ABD’de ırkçılık, hırsızlık, vandallık, anti demokratlık hala kol geziyor…Bu ülke yöneticileriyle, askerleriyle, polisleriyle bir de kalkmış Orta Doğuya demokrasi ve barış getirmeye kalkışmaları ne kadar absürt değil mi?

ABD yönetim sistemi içerisinde oldukça büyük bir sembolik öneme sahip olan Kongre binasına yapılan saldırıya birçok kesimden sert tepki geldi.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, yaptıkları açıklamalarla yaşananlardan Trump'ı sorumlu tuttu. Yaşananları "darbe girişimi" olarak nitelendiren siyasetçiler ve basın kuruluşları da oldu.

Twitter hesabından görüntülü bir mesaj paylaştı. Trump mesajında, "Biliyorum üzgünsünüz. Seçim zaferi bizden çalındı. Ama şimdi eve dönmek zorundasınız. Huzur gelmeli. Bu hileli bir seçimdi. Nasıl hissettiğinizi biliyorum ama karşı tarafa koz vermemeliyiz. Sizi çok seviyorum. Çok özelsiniz" dedi.

Böyle dünyanın gözü önünde kendi seçmenleri dolduruşa getiren 5 saat sonra da tersini söylemeye başlayan, kısa süre içerisinde böyle gel-git yaşayan kaç siyasetçi var? Saatler içinde çark eden Trump, "Kongre polisini ve güvenlik güçlerini destekleyin. Onlar gerçekten ülkemizin tarafında. Barışçıl kalın!" ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence ise "Kongre binasındaki olayların sona erdirilmesi" çağrısı yaparak şiddet olaylarının hoş görülmeyeceğini belirtti. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, başkentte yaşanan olaylar nedeniyle OHAL kararının 15 gün uzatıldığını duyurdu. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser kongre binasına girilmesinin ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu. New York Valisi Andrew Cuomo, ABD Kongresinin basılmasının ardından Washington'da güvenliğin sağlanmasına destek amaçlı 1000 ulusal muhafız göndereceğini açıkladı. Cuomo, Twitter hesabından, "ABD Ulusal Muhafızlarının isteği üzerine New York'tan 1000 ulusal muhafızı iki haftalığına başkent Washington'a konuşlandırıyorum" açıklamasında bulundu. Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başkent Washington'da göstericilerin Kongre binasına girmesini, "darbe girişimi" olarak nitelendirdi. Wolf, ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan seçimlerin sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto eden göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesiyle ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı. "Bugün gördüklerimiz demokrasi değil, darbe girişimi" ifadesini kullanan Wolf, ABD'nin adil ve özgür bir seçim yaptığını ve sonucun belli olduğunu belirterek, Cumhuriyetçilere şiddeti durdurma çağrısında bulundu. Virginia Valisi, eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

BBC'de yer alan habere göre Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti. Washington'daki gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı ancak Georgia'daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor. ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, Washington'daki olaylar üzerine Ulusal Muhafızları aktifleştirdiklerini belirterek, "Personelimiz, Anayasayı ve demokratik yönetim şeklimizi korumak üzere yeminlidirler." açıklaması yaptı.

Facebook ve Twitter, Trump'ın yayımladığı ve protestoculara itidal çağrısı yaptığı video mesajını da platformdan kaldırdı. Trump'ın ifadelerinin gerginliği tırmandırma riski taşıdığı öne sürüldü. ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook, Başkan Trump'a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koyduğunu belirtti. Şirketten yapılan açıklamada, "Başkan Trump'ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu süre zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi" ifadeleri kullanıldı.

Pence, oturumun açılışında yaptığı konuşmada olanları "kara gün" olarak niteledi.

"BUGÜN YAŞANANLAR ÜLKEMİZİN TARİHİNDE SİLİNMESİ KOLAY OLMAYAN BİR LEKE BIRAKTI"

Temsilciler Meclisi Demokrat üyesi Mondaire Jones, "demokrasi için daha karanlık bir gün hayal edemediğini" dile getirdi ve "Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin yasama organına karşı şiddeti kışkırttı, binlerce destekçisini Kongre binasını basmaya teşvik etti ve yine azil soruşturmasından geçirilmeli." dedi.

Kanlı baskından dolayı çünkü 4 ABD’li vatandaş ve bir Polis bu baskında hayatını kaybetti…Bunun bedelini herhalde Trump’a ödetirler…Trump önümüzdeki zamanda davalık olacak hatta hapse atılacak.

Yine Trump ilkleri yaşamaya ve yaşatmaya devam edecek gibi…Ülkesini dünyaya rezil eden ilk başkan, Demokrasiye hiç saygı duymayan ilk başkan, İlk azledilen Başkan olacak…Sosyal Medya platformlarında çıkarılan, yasaklanan acaba kaç siyasetçi var?

Trump demokratik seçim sonucunu neden kabullenemiyor? Niçin bu kadar agresif bir tutum sergiliyor? Trump’ın bu akıl tutulması neden kaynaklı…Bunların cevabını bir sonraki makalemde bulacaksınız…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

bağcılar evden eve nakliyat