Dr. Faruk Atlı’dan erken “Pazar sohbeti”

İYİ Parti Kahramanmaraş Kurucu İl Başkanı ve KBB uzmanı Opr. Dr. Faruk Atlı, Facebook sayfasından yaptığı pazar sohbetini bu hafta pazarı beklemeden yayınladı.

Opr. Dr. Faruk Atlı’nın bu haftaki paylaşımı şöyle:

Bu hafta tatildeyim, o nedenle pazar sohbetlerine ara verecektim ama Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'in 26 Ağustostaki konuşması sonunda o kadar polemikler yapıldı ki kısa da olsa bir şeyler yazmak elzem oldu.

Sayın Genel Başkanımızın mesajlarını okumadan anlamadan yorumlar yapıldı. Sayın Genel Başkanımız Genel Seçimdeki başarısızlıkların sebebini saydı, bu manada kendisine düşen vebal için de Vatandaşlardan özür diledi. Sonra da 1.Her parti ayrı girerse seçmen daha rahat hareket eder 2.İttifak yapılacaksa bizim taleplerimiz önceliğimizdir 3.Yerelde teşkilatlar arasında işbirlikleri yapılabilir dedi. Ama "sizin ne söylediğiniz değil insanların ne anladığı önemli" sözü doğrultusunda herkes anladığı gibi çıkarımlar yaptılar. Özellikle sorumluluk noktasında olan insanlar ileride bize sıkıntı yaşatacak yorumlarda bulundular. Halbuki Siyaset daha çok düşünüp daha az konuşulacak bir arena. Özellikle de temsil noktasındaki insanlar dikkatli konuşmalı (Ne pahasına olursa olsun dememeli mesela) ileride yapılması gereken hamlelerin önünü kesmemeli.

Bugünkü gecikmeli de olsa pazar sohbetimize yine bir başlık koyalım. GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİ, GELECEK SOPA İLE KOVALAR...

Aşağıdaki resimde bir abaküs var, hani ilkokul 1.sınıf öğrencilerine sayı sayma, toplama, çıkarma öğretirlerdi eskiden. Buraya niye koyduk bu resmi, Siyaset acemilerine en başından siyasetin şifrelerini, en basit kurallarını hatırlatalım diye... Yukarıda birincisini söyledik aslında, "Çok düşünüp, az konuşmak" özellikle konuşması partiyi bağlayacak konumda olanlar daha da çok düşünmeli konuşmadan önce. İkincisini de yazdık aslında "Önceki seçimleri iyi irdelemeden sonraki Seçimler için strateji oluşturmak yanlış" diye. Üçüncüsü de "Elma ile armutu karıştırmamak" Genel Seçimi önceki Genel seçim sonuçları ile, yerel seçimleri önceki yerel seçimlerin sonuçları ile değerlendirmek lazım. Her seçimin kendi atmosferi var.

Şimdi önümüzde yerel seçimler var onu irdeleyelim. Ne dedik, önceki yerel seçimlere bakacak ders çıkaracağız. 2019 da yapılan yerel seçimlerde CHP-İyi Parti ittifakı çok başarılı oldu. CHP-İYİ PARTİ diyorum zira ittifak içindeki Saadet partisi beldelerde dahil kendi adaylarını çıkarmıştı, sonradan 6lı masaya katılan partilerde o zaman henüz yoklardı. Bu ittifak ile 2019 da müthiş işler yapıldı, yıkılması mümkün değil denilen kumdan kaleler yıkıldı, İstanbul, Ankara dahil birçok BŞB alındı. Ama ittifak içinde girilmeyen yerlerde hüsran yaşandı. Çok iyi takip ettiğim Bizim bölgeden, Mersinden örnek vereyim. BŞB de ittifakla girildi BŞB alındı. Ama ilçelerde CHP ile İyi Parti ayrı girdi CHP 3 MHP 8 AKP 2 İlçe Belediyesi aldı, biz hiç alamadık. Adanada da benzer sonuç oldu. Oyların dağılımına bakılırsa İyi aparti en az 5 İlçe Belediyesi alacaktı, eğer ortak adayla girseydik.

Şimdi siyaset matematik işidir. Matematiğin en önemli faydası da insanların muhakeme kabiliyetini artırması ve analitik-sentezci yaklaşımı hakim kılmasıdır. Önceki yerel seçimlerde ittifakla girilerek elde edilen başarı ortada iken halen sorumluluk noktasındaki insanların ittifakı yaralayıcı açıklamalarını anlamak mümkün değil. Yapılması gereken bizimde siyasetteki gücümüzün dikkate alındığı sağlıklı ittifak zeminini bulmak olmalı... Aksi takdirde hezimet olur, bizim kaybedilmesi mümkün değil diye düşündüğümüz İl ve ilçeleri bile Cumhur İttifakı alır.

Muhalefet kanadı takkesini önüne koyup düşünmeli, renkli hülyalara kapılmadan gerçekleri görmeli...

Herkese iyi pazarlar

#iyiparti

#MeralAkşener

#CHP

#KemalKılıçdaroğlu

#BuğraKavuncu

#BurakAkburak