Bertiz Boyalı Güreşleri Tarihi Kırkpınar’ı Aratmadı

Bertiz Boyalı Güreşleri Tarihi Kırkpınar’ı Aratmadı

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin muazzam tesisi ve organizasyonu ile gerçekleştirilen Boyalı Güreş Festivali, yoğun sporcu ve seyirci katılımıyla adeta rekor kırdı.

Bu yıl 21’incisi düzenlenen Boyalı Güreş Festivali, seyirci ve sporcu katılımıyla rekor kırdı. Dulkadiroğlu Belediyesi’nin bölgeye kazandırdığı güreş tesisinin açılışıyla başlayan müsabakalar, kıran kırana geçen mücadelelerle devam etti.


Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen müsabakalara toplamda 683 sporcu katıldı. Bu katılımla Türkiye rekoru kırıldığı bildirildi. İki bin kişilik tribünler tıklım tıklım dolarken, birçok güreş severin de saha dışında kaldığı gözlendi.


Güreş müsabakalarının açılış konuşmasını yapan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, güreşlere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bölge halkının güreşe ve güreşçiye olan desteğini dile getiren Başkan Okay, bu desteğe kendilerinin de kayıtsız kalmadığını ifade ederek bölgeye muazzam bir tesis kazandırdıklarını söyledi.

BÖLGENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİK
Başkan Okay, ortaya koydukları yatırımlarla bölgenin kaderini değiştirdiklerini ifade ederek şunları belirtti: “Göreve geldiğimiz ilk gün, köyden mahalleye dönen bölgelerin tabelalarıyla birlikte kaderini de değiştireceğimizi söylemiştik. İnsanı temel alan bir hizmet anlayışıyla, vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacı için gece gündüz çalışmaktayız. Bugün geldiğimiz noktada, köyden mahalleye dönen bölgelerimizin kaderini değiştirdik, geleceğini şekillendirdik.
Her mahallemize özel birçok hizmet yaptık. Sosyal tesisler, spor tesisleri, sağlık tesisleri, kamu binaları ve yollar yaptık. Kültürel faaliyetler ve festivaller düzenledik. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da durmadan, yorulmadan ve dinlenmeden çalışmayı sürdüreceğiz.”


YÜKSEK STANDARTTA GÜREŞ SAHASI İNŞA ETTİK
Bölgeye kazandırdıkları tesisten bahseden Başkan Okay, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Güreşçi yatağı olarak tabir ettiğimiz bu bölgemize güzel bir tesis kazandırdık.  Bölgede yaşayan gençlerimize ve sporcularımıza hizmet verecek olan bu spor tesisi, soyunma odaları, reviri, eşsiz çim sahası, geniş tribünleri, sporcu dinlenme alanları ve sosyal alanlarıyla dikkat çekmektedir. Bu bölgemiz güreşe olan tutkusu, yetiştirdiği kıymetli güreşçileriyle dikkat çekmektedir.


Buradan hareketle, bölgenin güreşe olan sevgisini perçinlemek, bu geleneğin gelecek nesillere en verimli şekilde aktarılması adına bu tesisi inşa ettik. Burada düzenlenen müsabakalar kadim kültürümüzün bir parçasıdır. Genç nesillerimizin bu kültürle büyümesini ve bütünleşmesini istiyoruz. Bu tesisten yeni şampiyonlar yetişmesi ve bayrağımızı uluslararası alanda temsil etmesi de bizim ödülümüz olacaktır.”


BERTİZ BÖLGEMİZ HER AÇIDAN EŞSİZ VE ZENGİNDİR
Bertiz bölgesinin öneminden bahseden Başkan Okay, son olarak şunları dile getirdi: “Bu zenginliklerin başında da yöresel ürünleri gelmektedir. Bugün burada güreş festivali ile birlikte bu zenginliğe de dikkat çekmek istiyoruz. Özellikle ünü Türkiye sınırlarını aşan kabarcık üzümü ve cevizinin altını çizmek istiyorum. Farklı aroması, ortaya çıkardığı çeşitli şıra ürünleriyle dikkat çeken kabarcık üzümü, bölgemizin önemli bir zenginliğidir. Tüm bu zenginliklerimizi katıldığımız her etkinlikte ve programda ön plana çıkarma adına çalışma yapıyoruz. Katıldığımız festivallerde, tanıtım günlerinde ve etkinliklerde Bertiz bölgemiz başta olmak üzere tüm ürünlerimizi özenle tanıtıyoruz. Bertiz bölgesi her yönüyle dikkat çeken ve özenle hizmet edilen bölgelerimiz arasındadır. İhtiyaç duyduğu her hizmeti Bertizimizle buluşturmayı sürdüreceğiz.”

“BURASI GÜREŞİN ANA MEMLEKETİ”

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkan Vekili Şahin Hopur’da tesisin bölge için önemine değindi. Böyle güzel ve anlamlı bir tesisi Bertiz gibi güreşin kalbi olan bir bölgeye kazandırdığı için Başkan Okay’a teşekkür eden Hopur, “Burada gerçekleştirilecek bu büyük ve güzel müsabakalar önemli müsabakalardır. Bölgemizde yapılan en kapsamlı güreş turnuvalarından bir tanesi de Bertiz Boyalı güreşleridir. Bu özel turnuvaya gösterilen ilgi bizleri son derece memnun etmektedir. İnşallah bu özel turnuvayı geliştirerek devam ettireceğiz. Kıran kırana geçen bu mücadeleler katılımcıları son derece memnun etmiştir. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da güzel olacaktır. Ben bu özel ve anlamlı turnuvaya takılan herkese teşekkür ediyorum. Geleneksel sporlarımız içinde bulunan şalvar güreşimiz gibi atlı cirit müsabakalarını da bu bölgede düzenlemeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜREŞTE AYRI BİR YERE SAHİBİZ”

Kahramanmaraş’ın güreşte ayrı bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Okay, Geleneksel olarak düzenlenen bu müsabakaların yapılacağı alana modern bir güreş sahası inşa ettik. Güreşlerle birlikte bu tesisimizin de açılışını gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca bölgemizin yöresel lezzetlerinden kabarcık üzümü ve cevizini tanıtmak amacıyla bir de festival düzenleyerek tanıtıma açtık. Bölgemizin zenginliklerini ön plana çıkarma ve yaşatma adına birçok çalışma ortaya koyduk. Bu çalışmalar kapsamında özellikle ata sporumuz güreşe ayrı bir önem verdik. Dereköy ve Boyalı mahallelerimizde düzenlenen turnuvalar Türkiye genelinde ses getirmektedir. Burada yapılan turnuvalar Türkiye Şampiyonaları şeklinde yapılmaktadır. Buradan hareketle bu mahallelerimize sporcularımızın ihtiyaçlarına yönelik, modern ve büyük tesisler inşa ettik. Dereköy tesisinin açılışını Türkiye Şampiyonası ile yaptık. Burada da büyük bir turnuva düzenleyerek Boyalı Güreş Er Meydanımızı hizmete sunuyoruz. Müsabakalara yaklaşık 600’ü aşkın sporcu mücadele ediyor. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonumuzun desteğiyle burada köy güreşçilerimize de lisans çıkarılacak. Öte yandan yabancı sporcular da burada güreş imkanı buldular. Bölgemizin güreşine katkı sağlayacak bu tesisin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kahramanmaraş’ımıza ve güreş severlere hayırlı ve uğurlu olsun.

“EN İYİ ÜZÜM BU BÖLGEDE YETİŞİR”

Başkan Okay, güreşlerin yanı sıra Bertiz cevizi ve üzümümün tanıtımı için de bir çalışma yapılacağını aktararak şunları söyledi: “Ayrıca güreş festivalinin yanı sıra bölgemizin yöresel lezzetlerinin ön plana çıkarılacağı üzüm ve ceviz festivalini de güreşlerle birlikte düzenledik. Bertiz bölgemiz üzümü, cevizi ve şıra ürünleriyle ön palana çıkmaktadır. Bu yönünün her platformda duyurulması adına da gereken tüm çalışmaları yapacağız” dedi.

“BURASI AYRI BİR ÖNEME SAHİP”

Kendisinin bir Bertizli olduğuna ve buraya yabancı olmadığına dikkat çeken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı Hayrettin Güngör, AK Belediyelerin çalışmalarına dikkat çekerek, Bertiz Boyalı’da er meydanı kuruldu ve bölge insanının güreşe yatkınlığından ve yıllardır yapıldığından dolayı şuan çok büyük ilgisi var. Bizde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak Necati Başkanın yanındayız. Bizlerde Şehirin spor alanında ve şehrin değişimi alanında hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Kahramanmaraş’ı sporda layık olduğu yere getirmeye çalışıyoruz” dedi.

“BERTİZ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Bertizin yıllar geçtikçe gelişip hizmetler aldığına dikkat çeken MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ise gelirken rahatlık içerisinde yollardan geldiğini ve her geçen gün Bertiz’in dağlarına ulaşımın kolaylaştığına dikkat çekti. Aycan Konuşmalarında üzümü ile cevizi ile meşhur Bertizli hemşehrilerine ürünleri satabilmeleri için Pazar kurulması gerektiğini ifade etti.

“BURAYA HALK SIĞMIYOR GENİŞLETMEK LAZIM!”

Kahramanmaraş’ın güreşte ayrı bir yere sahip olduğunu belirten TBMM İç İşleri Komisyon Başkanı Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise “Bertiz Boyalı’da er meydanı kuruldu ve bölge insanının güreşe yatkınlığından ve yıllardır yapıldığından dolayı şuan çok büyük ilgisi var. Buraya çeşitli yatırımlar yapıldı fakat neticesinde gördük ki bu da kafi gelmedi. İnşallah burayı daha geniş kapsamlı bir şekilde daha büyük kapasiteli güreş organizasyonları yapılacak bir mekan haline getirmeliyiz. Hem bu bölgenin geleneğinde bulunan köy güreşleri hem de profesyonel güreşler ayrı ayrı kategorilerde yapılmakta. Gerek Kahramanmaraş ve civar yerlerde gerekse de Türkiye’nin tamamından yoğun bir sporcu akımı söz konusu. Demek ki bu bölgede bu insanlar buna çok fazla ilgi duyuyorlar. Zaten Türkiye’de herkes güreşe ilgi duyar ama Bertiz bölgesi özellikle buna sahipleniyor. Bu bizim için önemli. Bizde bu sahiplenmeyi gördüğümüzü, bunun değerli olduğunu hissettirmek için de bizde buradayız. Belediye Başkanımız burayı biraz daha geliştirecek. Çünkü madem ki bu kadar ilgi var bu kadar heyecanlı gidiyor. O yüzden de bunu desteklemek lazım” ifadelerini kullandı.

Güreş festivaline; TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Veli Böke, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, Kahramanmaraş Kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tolga Yağan, Dulkadiroğlu İlçe Jandarma Komutanı Fikret Utku Çakmak, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Dulkadiroğlu Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda güreş sever katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022, 11:38

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

şehirler arası nakliyat

şehirler arası nakliyat

Otopark bariyeri

vds sunucu

şehirler arası nakliyat