2’nci Uluslararası FoodFast Antalya Gastronomi Festivali final yaptı

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen ve ziyaretçi akınına uğrayan Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali, final yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerel gıdaya sahip çıkmak, Antalya mutfağını ve bölgenin coğrafi işaretli ürünlerini öne çıkarmak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivalibu yıl da yoğun ilgi gördü. 3 gün boyunca devam eden; sergiler, ürün tanıtımları, workshoplar, paneller, söyleşiler, yarışmalar ile konserler, yerli ve yabancı pek çok kişi tarafından takip edildi. “Antalya’dan Dünya’ya’’ mottosuyla düzenlenen festival,Türkiye ve Dünya’dan birbirinden ünlü Michelin yıldızlı şefleri, gurmeleri, gastronomi ve turizm yazarlarını, sektörün farklı alanlarındaki profesyonelleri Antalya’da buluşturdu. Düzenlenen panel ve söyleşiler kapsamındabilgi birikimleri ve deneyimlerini paylaşan profesyoneller, gastronomi turizminin gelişmesi yolunda atılabilecek adımlar hususunda da fikir alışverişinde bulundu.

Festival Finaline Mehmet Yalçınkaya Damgası

“MasterChef Türkiye” programıyla hayatımıza giren Mehmet Yalçınkaya da Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali’nin final gününde katılımcılarla buluştu. Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Mehmet Şef, Antalya yemeklerinin şef restoran menülerinde yaygınlaştırılması için yapılması gereken girişimler ve tanıtımlar üzerine fikirlerini katılımcılarla paylaştı. Yerel yemeklerin şefler tarafından ikinci plana atıldığına vurgu yapan Yalçınkaya, bu alanda eğitimler düzenlenerek kültürümüze ait yemeklerin hak ettiği yere taşınması hususuna önemle vurgu yaptı.

Nursel Ergin Sundu Kadın Kooperatifleri Yarıştı

“Gelinim Mutfakta” isimli yarışma programının sunucusu Nursel Ergin, 2’nci Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali’nde dikkat çeken isimler arasındaydı. Festivalin final günündekadın kooperatifleri arasında gerçekleşen yarışmaya sunuculuk yapan Nursel Ergin, yüksek enerjisi ile dikkat çekti. Bölgenin coğrafi işaretli yemeklerinden Hibeş ve Piyaz yapan kadın kooperatiflerinin temsilcileri kıyasıya yarıştı. Yarışmanın sonunda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de aralarında bulunduğu juri üyeleri yapılan yemekleri oyladı. Heyecan dolu anlara sahne olan etkinlikte birinci olan Anka Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne çeyrek altın hediye edildi.

2’ci Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali Antalya’yı Lezzet Tutkunlarının Uğrak Yeri Konumuna Getirdi

2’nci Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali finalinde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “Antalya’mız turizm anlamında son derece popüler bir şehir. Yabancı turist ziyaretinde Dünya’da 10’uncu Avrupa’da 1’inci sıradayız. Ancakbiz yerelden kalkınma projeleriyle şehrimizi daha ileriye taşıma yolunda üreticimizi destekliyor, gastronomi alanındaki çalışmalarımızla da kentimizi lezzet tutkunlarının uğrak yeri haline getirmeyi hedefliyoruz. Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali de bu anlamda bize ciddi faydalar sağladı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Binlerce katılımcıyı ağırlayan 2’nci Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali, düzenlenen DJ performans ve Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın final maçı gösterimiyle son buldu.