Gece ibadetinin faziletleri ve okunacak dualar!

Gece ibadetinin faziletleri ve okunacak dualar!

Uykunun en tatlı yerinde yalnızca Allah'ın rızasını kazanıp hoşnut olmasını sağlamak için kalkılan teheccüd vaktinde yapabileceğiniz bazı zikir ve dualar vardır. Fazilet değeri üstün olan zikir ve dualar ile sizde gecenizi daha feyizli kılabilirsiniz

Yüce Allah (c.c) kitabı olan Kuran-ı Kerim'in Müzzemmil Suresinde "Ey o örtünen, kalk gece, ancak birazında:  Yarısı, yahut eksilt ondan biraz. Ya da artır ve Kur'an oku, tertip ile yavaş yavaş, güzel güzel. Çünkü, biz senin üzerine ağır bir söz atacağız. Çünkü, gece neşesi hem daha dokunaklı, hem deyişçe daha sağlamdır" buyurmaktadır.

Tıpkı Salih Peygamberlerin yaptıkları gece ibadetleri gibi bizlerde az ama devamlı olarak kendimizi gece ibadetine alıştırmalı, dualar okuyup zikirler çekmeliyiz.  Allah (c.c)'un rızası için gece uykudan feragat ederek kılınacak olan 2 rekat nafile namaz bile değerli iken gecenin feyzini ve nurunu arttıracak dua ve zikirlerin mükafatı nicedir.

GECE YAPILABİLECEK İBADETLER VE FAZİLETLERİ!

1- DUA VE İSTİĞFAR

Gecenin bir vakti kalpten ve içtenlikle Allah'a yalvarıp yakarılmalı, geçmişte işlenen günahlardan dolayı tövbe edilmelidir. Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivâyet edilen bir hadîs-i şerifte, "Rabbimizin her gecenin son üçte biri kaldığında dünya semasına nüzul edip "Yok mu bana dua eden, duasını kabul edeyim; yok mu benden isteyen, ona vereyim; yok mu benden bağışlanma dileyen, onu bağışlayayım" buyurduğu zikredilmektedir. (Tecrii Sarîh Terceme ve Şerhi, IV, 112).

2- GECE NAMAZI/TEHECCÜD NAMAZI

Gece namazını kılmanın sevabı ile ilgili alimler mümin kimseleri namaza yönlendirmişlerdir. Geceleyin 2,4,6,8 ya da 12 rekat kılacağınız teheccüd namazı ile ilgili Kuran-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır: ''Gecenin bir kısmında O’na secde et ve gece uzun uzadıya O’nu tesbih et.'' (76/İnsân 26)

3- FAZİLETLİ ZİKİRLER

Efendimiz (SAV)'in damadı Hz. Ali (ra) ile kızı H.z (Fatıma'ya) şu öğütte bulunmuştur: ''Siz yataklarınızı aldığınızda yahut döşeklerinize girdiğinizde 33 kere 'Subhanallah' 33 kere 'Elhamdülillah' 33 kere de ''Allahu Ekber'' deyiniz. İşte bu sizler için hizmetçiden daha hayırlıdır.''

Kaynak: https://www.yasemin.com/masiva/haber

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

version="1.0" standalone="yes"?> <