Keçiboynuzunun bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı

Keçiboynuzunun bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı

Doğanın bize sunduğu ve sağlığa birçok faydası olduğu düşünülen besinlerden biri keçiboynuzudur. Keçiboynuzunun zengin içeriği, az yağlı bir besin olması ve tadının tatlı kıvamından dolayı pek çok tarifte kendine yer açmıştır.

Keçiboynuzu genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bu sebeple ılıman veya kurak yerleri seven bir besindir. Bilimsel kaynaklarda keçiboynuzu ağacına Ceratonia Siliqua L. adı verilmektedir. Keçiboynuzu üretimini en çok İspanya gerçekleştirirken İtalya, Fas ve Türkiye gibi ülkelerde üretimi gerçekleştirmektedir.

Keçiboynuzunun birçok tarifte yer almasının sebebi içeriğindeki vitamin ve minerallerden faydalanmak istenmesidir. Keçiboynuzu A, B, D, E ve K vitaminlerden zengin bir kaynaktır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve potasyum gibi mineralleri de içermektedir.

ÖZET: Yapılan çalışmada keçiboynuzu gibi polifenoller açısından zengin olan lif tüketmek insan vücudundaki lipid düzeylerinde yararlı bir etki gösterdiği belirtilmiştir.

Keçiboynuzunun zengin lif içeriği sindirim sistemini korurken kilo verimini destekleyen bir diyette tüketilebilecek bir besindir. İçeriğinde bulunan flavonoidlerin oksidatif strese iyi geldiği çalışmalarda belirtilmiştir. Doğal bir antibiyotik görevi içeren keçiboynuzu önemli hastalıklardan korunmada etkili bir besindir. Keçiboynuzunun kalp ve damar sağlığına iyi geldiği ve damar tıkanıklığını önlediği düşünülmektedir.

Enerji deposu olan keçiboynuzunun bir başka faydası ise c’insel sağlık üzerinedir. Bu besinin c’insel gücü artırdığı düşünülmektedir. Ayrıca erkeklerin s’perm miktarını artırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle kısır erkekler üzerinde tedavi amaçla kullanılması için daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.

ÖZET: Antioksidan içeriği zengin bitkiler, serbest radikallerle savaşmaktadır. Oksidatif stres, kısır erkeklerde olumsuzluğa yol açmaktadır. Keçiboynuzu, antioksidan içeriği zengin besinlerden biridir. Bu sebeple iltihaplanma ve oksidatif strese iyi gelmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudumuzun hastalıklara karşı savaşması için oldukça önemlidir. Keçiboynuzunun içindeki zengin içerikler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Hem tadı hem de sağlığa olan faydasıyla kullanılan keçiboynuzu, özellikle de kış hastalıklarının yardımcısı olarak bilinmektedir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

ÖZET: Güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan keçiboynuzu hastalıklara karşı korumada yardımcı olmaktadır. Vücuttaki serbest radikallere savaş açarak enfeksiyonlara koruyucu kalkan görevi görmektedir.

Keçiboynuzunun bir diğer önemi ise sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Sindirim sisteminin görevini düzenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olan bu besin ishal tedavisinde kullanılmaktadır.

ÖZET: Keçiboynuzu içeriğindeki çözünmez posa, polifenoller ve taninler bulunmaktadır. Keçiboynuzu bağırsakları çalıştırmakta ve sindirim sistemine olumlu yönde etki etmektedir.

Keçiboynuzunun içeriğindeki zengin vitamin ve minerallerden yararlanılması için günlük hayatta pek çok tarifin içerisinde yer almıştır. Birçok yörede olgunlaşmış keçiboynuzu toplanarak yıkama işleminden geçmektedir. Meyveler taşla küçük parçalar haline getirilmekte ve uzun bir süre suyun içerisinde bekletilmektedir. Süzülme işleminden geçtikten sonra oluşan suyun adına buynuz denir.

Keçiboynuzları çeşitli işlemlerden geçtikten sonra pekmez elde edilmektedir. Keçiboynuzundan elde edilen pekmez pek çok alanda kullanılmaktadır. Buynuz suyu ve pekmezin ishal ve öksürüğe karşı iyi geldiği düşünülmektedir. Pekmezin ağız yaralarını iyileştirdiği ve kansızlığı önlemede yardımcı olduğu düşüncesiyle kullanılmaktadır.

Ayrıca yörelerde hayvan hastalıklarını önlemek adına hayvanlara yedirilmektedir. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde keçiboynuzu farklı amaçlarla kullanılmaktadır. İtalya’da kilo almak için kullanılırken Mısır’da ishal tedavisi için kullanımı yaygındır.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 09:53

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

<