Tıbbi maske nasıl takılır?

Kahramanmaraş’ta da 16 Mayıs 2020 Cumartesi gününden itibaren sokağa çıkan/çıkması zorunlu olan herkesin, maske takmasının zorunlu olması ve vatandaşlarımızın dışarıda maskesiz halde bulunmamasına karar verilmişti.

Dünyayı ve ülkemizi sarmalına alan yeni tip koronavirüs (Covid-16) nedeniyle ülkemizde alınan ciddi tedbirler virüsün kontrol altına alınmasına neden oldu. Artık, yapılan testler içinde aktif vaka sayısı, günlük ölüm sayısı düşüyor.

Bir dönem Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu 30 Büyükşehir ve Zonguldak İllerine girişi çıkış yasağı getirilmiş ve buralarda özellikle hafta sonları ya da tatile gelen günlerde sokak kısıtlaması getirilmişti. Sonradan bu kısıtlama kaldırıldı ama ilk hafta sonu itibariyle de dışarda maske takmak zorunlu hale getirildi.

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 15 Mayıs 2020 günü saat 15:00’da Vali Vahdettin Özkan Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanarak “İlimiz genelinde sokağa çıkan/çıkması zorunlu olan herkesin, 16 Mayıs 2020 Cumartesi tarihinden itibaren maske takmasının zorunlu olmasına, vatandaşlarımızın dışarıda maskesiz halde bulunmamalarına” karar verdi.

Kurul ayrıca, “Maskenin sağlık otoritelerinin önerdiği şekilde kullanılmasına, (Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır.)” hükmünü karar altına almıştı.

PEKİ MASKE NASIL KULLANILIR?

Tıbbi maskeler daha yaygın olarak cerrahi maskeler olarak bilinir. Bunlar özellikle sağlık çalışanları tarafından hem kendilerini hem de diğer insanları hava yoluyla geçen enflamatuvar hastalıkların, vücut sıvılarının ve parçacıklı maddelerin bulaşmasından korumak için kullanılır.

Kötü bir hastalık salgını sırasında, sağlık birimleri insanların kendilerini korumaları için cerrahi maske giymelerini de önerebilir. Bu maskeler genellikle ağzını ve burnunu tamamen kaplarken birazcık da bol gelecek şekilde tasarlanır.

ADIM ADIM MASKEYİ DOĞRU TAKMANIN YOLLARI

Corona virüs (Kovid-19) hastalığına karşı Sağlık Bakanlığı, bilgilendirici broşürler yayınlamaya devam ediyor. Bunlardan biri de tıbbi maske kullanımıyla ilgili oldu. Peki, medikal maske nasıl kullanılır? Tıbbi maskeyi doğru kullanma yöntemleri nelerdir? Tıbbi maske nasıl takılır?

Bakanlık Twitter hesabından "Tıbbi maske nasıl kullanılır, kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?" notu ile hazırlanan broşürleri paylaştı. Broşürlerde, yeni corona virüsün solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olduğu belirtildi. Virüsün ise hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireyler tarafından solunmasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaştığı kaydedildi.

Broşürde kimlerin tıbbi maske kullanması gerektiğine ilişkin "Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtilerinden birinin gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yeni corona virüs hastalığı tanısı veya şüphesi olan bir kişinin bakımını yapıyorsanız mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken çeşitli nedenlerle dışarı çıkmak zorunda kalırsanız evden çıkarken mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken evin ortak alanlarını kullanırken mutlaka tıbbi maske takın" denildi.

Maskenin nasıl kullanıldığı da fotoğraflar ile anlatılarak, şu bilgilere yer verildi:

"Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır. Maske; katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst taraftaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır.

Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarındaki ipler ensede bağlanır. Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir.

Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır."

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 12:14

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor