Bugün ülkemizde yağış var, rüzgar var, sıcak var...

Bugün ülkemizde yağış var, rüzgar var, sıcak var...

Bugün ülkemizde yağış var, rüzgar var, sıcak var...

MARASPOSTA.COM

Türkiye bugün bazı bölgelerde yağış, bazı bölgelerde rüzgar, bazı bölgelerde sıcak havaya sahne olacak?

İlimiz Kahramanmaraş‘ın da yer aldığı Akdeniz Bölgesinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Bölgede; rüzgarın iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bugün akşam saatlerine kadar ülkemizde, bölgemizde, İlimizde ve İlçelerimizde hava durumu şöyle olacak:

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların dün akşam Trabzon, Rize ve Giresun çevrelerinde etkili olması bekleniyordu. Yağışlar, bugün (Salı) Kars ve Ardahan çevreleri ile Artvin, Rize ve Trabzon’un iç kesimleri ve Erzurum’un kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli olması olacak.

Hava sıcaklığı; genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Hava sıcaklığının; Perşembe gününe kadar yurt genelinde artmaya devam edeceği, batı ve iç kesimlerde normallerinin 7-10 derece üzerine ulaşacağı, Perşembe günü batı bölgelerinden başlayarak azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın yurdun güneydoğu kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları ve Marmara’nın kuzeyinde güneyli, diğer yerlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güney Ege kıyıları, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi ve Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) eseceği bekleniyor.

UYARILAR

Yağışların bugün (Salı) Kars ve Ardahan çevreleri ile Artvin, Rize ve Trabzon’un iç kesimleri ve Erzurum’un kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, lokal su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Rüzgarın Güney Ege kıyıları, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi ve Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) eseceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ VE DOĞU AKDENİZ

Kahramanmaraş‘ın da coğrafi olarak yer aldığı Akdeniz Bölgesinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Yine Doğu Akdeniz Bölge genelinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Akdeniz’de hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Bölgemizde rüzgarın kıyı kesimlerde güney ve batı yönlerden hafif zamanla orta kuvvette, iç ve doğu kesimlerde kuzeyli yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor. Rüzgarın; Mersin’in batısı ve kuzeyi ile iç kesimlerde yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Bölgelerimizde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının bugünden itibaren etkisini artırması bekleniyor.

Çarşamba ve Perşembe günleri bölgemizde etkili olması beklenen sıcak hava dalgasına bağlı olarak; sıcaklıkların bölgemizde mevsim normallerinin 5-10 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Sıcak hava dalgasının 27.07.2023 Perşembe günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği, bu hafta sonunda hava sıcaklıklarının bölgemizde mevsim normalleri civarına olması tahmin edilmektedir.

Önümüzdeki günlerde bazı illerimizde beklenen sıcaklıkların (derece) Adana 34 – 40, Mersin 32 – 40, Osmaniye 36 – 41, Kahramanmaraş 37 – 42 Kilis 37 – 43, Gaziantep: 37 – 42 Hatay: 35 – 40 derece olması bekleniyor.

Sıcak hava dalgası nedeniyle, bölgemizde yaşayan kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

KAHRAMANMARAŞ

Bugün Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Günün en yüksek sıcaklığı Merkez Dulkadiroğlu ve Merkez Onikişubat ile Türkoğlu ilçelerinde 39 derece olması beklenirken, en düşük sıcaklığı ise Afşin ve Göksun’da 29 derece olması tahmin ediliyor.

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Türkiye Son Dakika Haberleri

rahat tasin

Taşköprü Haber

Velayet Davası

Tuzcuoğlu Nakliyat

vds sunucu

rahat tasin

Çelik Kapı

Çelik Kapı Modelleri

Villa kapısı

gizli kamera

Patnos Haber

Ardahan Son Dakika

Çorum Son Dakika