Kavrulmuş ve öğütülmüş susam tohumlarından oluşan tahin sadece lezzetli yapısıyla değil aynı zamanda sağlığa olan etkileri nedeniyle de tercih ediliyor. Günde bir yemek kaşığı tükettiğinizde vücudunuzda oluşacak etkilere inanamayacaksınız.

Tahin içermiş olduğu antioksidanlar sayesinde düzenli tüketilirse vücutta bulunan toksinleri engelliyor ve doğal bir antibiyotik etkisi taşıyor.

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bileşenlerin birçoğunu sunan tahin enfeksiyonel hastalıklara karşı zırh görevi görüyor.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Sabah gazetesinin haberine göre tahin, LDL trigliserit, yüksek tansiyon gibi durumlar için risk faktörlerini azaltır ve kalp sağlığının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlar.

Tahin, ham maddesi olan susamın içerisinde bulunan demir sayesinde kansızlık problemi yaşayan bireylere iyi gelir. Günde yalnızca birkaç kaşık tahin tüketmek vücudunuzun demir ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaya yetebilir.

Ayrıca kalp krizi ve inme gibi problemlere yakalanma riskini düşürür.

VİTAMİN İHTİYACINI KARŞILAR

Susamdan elde edilen tahin yüksek miktarda protein, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri içerir. Vücutta bulunan vitamin eksiklikleri tahin sayesinde giderilebilir.

İçerisinde bulunan C vitamininin antioksidan özelliğinden dolayı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltılmasında yardımcı olur.

Tahini düzenli olarak tükettiğinizde içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde gün içerisinde kendinizi çok daha dinç hissetmeye başlayabilirsiniz.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİDİR

Tahinin içerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Bu mineral kemik gelişimi açısından önemlidir. Tahin tüketimi, özellikle gelişme çağında olan çocuklar için önemlidir.

Eğer kemik yapınız hassas ise ya da kaslarda güç kaybı yaşıyorsanız düzenli tüketerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Tahin içermiş olduğu mineral ve vitaminler sayesinde cilt ve saç sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Tahin tüketimi sonucu, daha gür ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Antioksidan özelliğinden dolayı cilt lekelerine iyi gelecek ve ciltteki ölü hücrelerin atılmasına destek olacaktır.

 

MİDE SORUNLARINA İYİ GELİR

Tahinin içerisindeki susam yağı mideyi rahatlatır ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Reflü, gastrit gibi mide sorunları yaşayan bireyler doktor kontrolünde tahin tüketebilirler. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı doğal bir antibiyotiktir.

 

BEYİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR

Susamın tohumundan elde edilen tahinin içerisinde bulunan antioksidanların beyin sağlığı açısından faydaları vardır. Demans ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları azalttığı gözlemlenmiştir.

KARACİĞER VE BÖBREK FONKSİYONLARINI KORUR

Tahin içeriğinde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korumaya destek olacak bileşikler içerir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Vitamin, mineral ve bitkisel protein deposu: Aşure Vitamin, mineral ve bitkisel protein deposu: Aşure

Not: Diğer besinlerde de olduğu gibi tahinde de fazla tüketim sonucu olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkün olabilir. Bu olumsuz durumlara örnek olarak kilo problemi yaşayabilirsiniz. Özellikle de tahini pekmez ile karıştırıldığında kilo artışını hızlandırabilir.

Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da bazı bireylerin tahine alerjisi olabilir. Bu yüzden tüketilirken dikkatli olmanız önerilir.

https://www.odatv.com/saglik

 

https://www.marasposta.com/foto-galeri/hastaliklardan-koruyan-dogal-antibiyotik

Editör: Akif Arslan