Hatay’da uçuşlar yeniden başladı

 936F6Eb4 1A68 4450 B290 Bc405B56D860

Ağcabey Camisi'nin restorasyonunda sona gelindi Ağcabey Camisi'nin restorasyonunda sona gelindi

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI URALOĞLU: “HATAY HAVALİMANI'NDA İNİŞ KALKIŞLI SEFERLERİN BAŞLAMASI İTİBARİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN 16 SEFERDE 4 BİN 349 KİŞİ SEYAHAT ETTİ”

“HATAY HAVALİMANI’NI YÜKSEK VE GEÇİRİMSİZ BİR DOLGU ÜZERİNE İNŞA ETTİK”-“HATAY HAVALİMANI’NA 3 BİN METRE UZUNLUĞUNDA PİST YAPILIYOR”

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nın Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören ve ardından anında müdahale edilerek tahliye uçuşlarına açılan Hatay Havalimanı’nda 29 Mart itibarı ile seferlerin normale döndürüldüğünü anımsatarak, “Hatay Havalimanımızı zemin taşıma gücünü artırarak yüksek ve geçirimsiz bir dolgu üzerine inşa ettik. 29 Mart itibariyle Hatay Havalimanı’nda karşılıklı uçuşları başlattık. Sadece 9 günde yapılan 16 uçuşta 2 bin 237’si giden yolcu, 2 bin 112 gelen yolcu olmak üzere toplam 4 bin 349 kişi havalimanımızdan seyahat etti” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kahramanmaraş merkezli depremde gördüğü hasar sonucu pisti kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nda oluşan hasarların giderilmesi ile 29 Mart itibarı ile tam kapasite olarak hizmet vermeye başlandığını anımsattı. Bakan Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nda yapılan çalışmaların ivedilikle yürütüldüğünü ve yolcu trafiğine açmak için gerekli tüm onarımların yapıldığına işaret ederek, olası bir başka deprem yaşanması durumunda pistin zarar görmemesi için yüksek ve geçirimsiz bir dolgu üzerine yenileme çalışmasının yapıldığının altını çizdi.

“29 Mart İtibariyle Yolculu Geliş Seferlerine Açıldı”

Depremin hemen ardından yapılan çalışmalar kapsamında depremde hasar alan 3 bin metre uzunluğundaki pistin 2 bin 82 metrelik kısmının geçici onarımlarla tahliye, insani yardım gibi uçuşlara ve yolcu uçakları için yalnızca gidiş seferlerinde yolcu taşınabildiğini hatırlatan Uraloğlu, “Pistimizi, zemin ile kaplamasının iyileştirme çalışmalarını tamamlayarak 29 Mart tarihinde yolculu gidiş-geliş seferlerine açtık. Bu iyileştirme çalışmaları yapılana kadar uçuş emniyetini teminen 22 pist başına yapılacak inişlerde direkt yaklaşma prosedürü iptal edilmiş, turlu yaklaşma prosedürü uygulanabilmekteydi” dedi.

8583B136 A756 4A05 A991 A59Cd494B265

“16 Seferde 2 bin 247 Giden Yolcu, 2 bin 112 Gelen Yolcuya Hizmet Verildi”

Bakan Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nda depremin ardından sadece boş iniş dolu kalkışa müsaade edildiğini, zemin güçlendirmeleri ve pist onarımları sonrasında dolu iniş dolu kalkış için gerekli kriterleri sağladıklarını belirterek, “Depremde gördüğü hasar sonucu pisti kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nı ekiplerinin hummalı çalışması sonucu mart sonu itibariyle uçuşlara hazır hale getirdik. Ardından yaptığımız zemin iyileştirmeleri sonucunda 29 Mart 2024 tarihinden itibaren de dolu iniş ve dolu kalkış olarak uçuşları başlattık. 29 Mart tarihinden bu yana havalimanımızdan gerçekleşen 16 seferle 2 bin 237 giden yolcu, 2 bin 112 gelen yolcu olmak üzere toplam 4 bin 349 yolcumuz havalimanımızdan seyahat etmiştir. Uçuşa başlattığımız günden itibaren günlük 3 sefer olmak üzere toplam 30 tarifeli sefer planlaması yapılmasına rağmen bazı seferler olumsuz hava koşulları nedeniyle havayolu şirketleri tarafından iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.