2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda F Grubu'ndaki ilk maçta yarın karşılaşacağımız Gürcistan maçı öncesi A Millî Takımımızın Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Ay-Yıldızlı oyuncularımızdan Salih Özcan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Gürcistan maçının oynanacağı BVB Dortmund Stadı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İtalyan teknik adam, Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya'da sahaya çıkacak olmalarından dolayı çok heyecanlı olduklarını vurguladı.

"Bayrağımızı da gururlandırmamız gereken bir maç"

Montella, "Türk taraftarların yoğunlukta olması önemli bir sorumluluk. Onların karşısında oynamak gurur verici. Bayrağımızı da gururlandırmamız gereken bir maç. Önceki maçlarımıza baktığınızda belli bir süre Türkiye'de yaşamış bir insan olarak söylüyorum, kararlılık çok önemli. Oyuncuların başından sonuna kadar mücadele etmesi çok önemli. Tek amacımız kazanmak, iyi oynamak. Yarın akşam da iyi oynayıp, kazanmak istiyoruz. Gürcistan çok zor bir takım. Fiziksel oynayabilen bir takım. Yarınki maçta da bunu göstermek isteyecekler. Bizim için kolay bir maç olmayacak. Sabırlı olmamız lazım. Dengemizi kaybetmemeliyiz ve sürekli organize halde kalmalıyız. Gürcistan Millî Takımı'na saygım sonsuz." ifadelerini kullandı.

A Millî Takımımızın Teknik Direktörü Montella, Arda Güler hakkında gelen bir soruya ise "Bu turnuvaya katılması onun kaliteli oyuncu olduğunu gösterir. Buraya kazanma mantalitesiyle geldi. Bugüne kadar çok istekli bir performans gösterdi. Millî takım için de önemli bir oyuncu." yanıtını verdi.

"Bizi üzen ve talihsiz sakatlıklar yaşadık"

Montella, "Kadro derinliğiniz turnuva için yeterli mi?" sorusuna, "Bizi üzen ve talihsiz sakatlıklar yaşadık. Bizi etkiledi. Futbolda olacak şeyler. Elimizde Ferdi ve Zeki gibi iki önemli güçlü bek oyuncumuz var. İkisi de oynamaya hazır hale geldi ancak bu iki oyuncuyu sahada aynı anda riske etmek istemiyorum." yanıtını verdi.

Vincenzo Montella, aday kadro seçimi hakkında, "Bu süreçte bazı oyuncuları dışarıda bırakmak durumunda kaldım. İngiltere'nin Jack Grealish örneği vermiştim. Bazı oyuncular burada olabilir, bazı oyuncular da olmayabilir. Bunun sebebi stratejidir. Oyunun felsefesidir. Bildiğiniz gibi grup aşamasında da buraya gelerek emek vermiş oyuncuları ödüllendirmek istedim. Bazen bazı oyuncuların millî takımda oynaması uzun süre alabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Hedefimiz gruptan çıkmak, daha sonrasını hep birlikte düşüneceğiz"

"Karşınızda çok motive bir Gürcistan olacak. Bu sizin için avantaj mı, yoksa dezavantaj mı?" sorusu üzerine Montella, "Futbola çok erken yaşta başlarsınız ve tutku yıllarca sürer. Motivasyon eksikliği mümkün olamaz. Çok fazla motive olmak da sizi engelleyebilir. Sizi bu yolunuzdan alıkoyabilir. Takımı düşünmeliyiz. Önemli bir ülkeyiz. Sorumluluğumuzu düşünmeliyiz. Günün sonunda bir futbol oyunu. Hepimiz bir rüyayı gerçekleştirmek için burayız. Sonuna kadar da gitmeliyiz. Bütün şartlar altında bu hayali gerçekleştirmeliyiz. Hedef gruptan çıkmak, daha sonrasını hep birlikte düşüneceğiz." şeklinde konuştu.

Filede CEV Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerimiz belli oldu Filede CEV Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerimiz belli oldu

Salih Özcan: "Yarın bizim için çok özel bir maç olacak"

Millî futbolcumuz Salih Özcan ise Gürcistan'ı yenerek turnuvaya iyi bir başlangıç yapmak istediklerinin altını çizdi. Salih Özcan, "Yarın bizim için çok özel bir maç olacak, iyi başlamak istiyoruz, Gürcistan karşılaşmasının zor olacağını düşünüyorum, ilk 10-15 dakika disiplinli oynamalı ve basit hatalar yapmamalıyız. Kendi planımızı uygularsak büyük ihtimalle maçı alırız. Konsantre olmamız gerek, ilk maç bizim için çok önemli, iyi başlamamız gerek. Kalitemiz var, takım olarak maça bu bilinçle başlayacağız." ifadelerini kullandı.

"Tribünlerde ev sahibi gibi olacağımızı düşünüyorum"

Almanya'da çok sayıda Türk olmasının avantaj olduğunu aktaran Salih, "Bizim için gerçekten büyük bir avantaj bu kadar Türk'ün Dortmund'da yaşaması. Ev sahibi gibi olacağımızı düşünüyorum, bu atmosferi kendimiz için kullanmamız ve sahada göstermemiz gerek. Taraftarı arkamıza almamız gerek." diye konuştu.

"Stadı kırmızı-beyaz yapalım"

Almanya'da Borussia Dordmund formasını giyen millî futbolcumuz Salih Özcan, "Yarın, Türkiye'ye iki bayram yaşatabilir misiniz?" sorusunu, "Güzel bir hediye olur. Benim için çok özel maç olacak. Stadı tanıyorum, inşallah yarın herkes kırmızı-beyaz giyinir. Şimdiden söyleyeyim inşallah kulüp takımı formalarını evde bırakır ve yalnızca ay-yıldızlı formayı giyerler. Stadı inşallah kırmızı-beyaz yaparız. İnşallah turnuvaya güzel başlarız." değerlendirmesinde bulundu.

"Türk Millî Takımı'nı seçtiğim için çok mutluyum"

Salih Özcan, Türk Millî Takımı tercihi hakkında gelen bir soruyu ise, "Almanya'da genç takımlarda 21 Yaş Altında çok iyi zaman geçirdim ama Türk Millî Takımı'nı seçmeye karar verdim, bu benim için çok önemli bir karardı. Almanya'da doğup büyüdüm ama kendimi Türk olarak hissediyorum. Türk Millî Takımı'nı seçtim ve bu nedenle çok mutluyum." şeklinde yanıtladı.

Editör: Akif Arslan