Kablolu cihazları internete bağlama

Evde internet ağına kablo ile bağlanan cihaz sayısı çoksa, kullanılabilecek en uygun çözüm, ağ anahtarları (switch’ler).

Ağ anahtarlarıyla çok sayıda cihazı kablo ile -üstelik gigabit hızlarda- ve kolayca ağa bağlamak mümkün.

KABLOLU CİHAZLARI İNTERNETE BAĞLAMA

Evde internet ağına kablo ile bağlanan cihaz sayısı çoksa, kullanılabilecek en uygun çözüm, ağ anahtarları (switch’ler). Ağ anahtarlarıyla çok sayıda cihazı kablo ile -üstelik gigabit hızlarda- ve kolayca ağa bağlamak mümkün.

Evlerde akıllı TV’ler, oyun konsolları, PC’ler, depolama aygıtları, yazıcılar ağa kablo ile bağlanıyorlar. Bu cihazların sayısı arttıkça modemde yer alan Ethernet girişleri yetersiz kalıyor ve farklı ağ çözümlerine ihtiyaç oluşuyor. Bu ihtiyaç için en uygun çözüm ise ağ anahtarları (switch’ler).

Switch’ler, kurumsal ağ çözümü olarak biliniyorlar; genelde böyle bir algı var. Oysa ev ve küçük ofislere uygun, yönetilmesi gerekmeyen, tak&çalıştır özellikli switch’ler var. Bu ürünler ile evlerdeki kablolu cihazlar kolayca ağa bağlanabiliyorlar. Evdeki cihaz sayısına uygun olarak 5 girişliden başlayarak farklı giriş sayısına sahip switch’ler kullanıcıların sorununu kolayca çözebiliyor.

SWİTCH NASIL SEÇİLİR VE KULLANILIR?

Ağ pazarının önde gelen markası olan TP-Link®, ağ anahtarı konusunda da geniş bir ürün portföyüne sahip. Switch kategorisinde ev ve küçük ofislere uygun modeller yer alıyor. Belki de en kolay kurulan ağ ürünleri arasında yer alan ev tipi switch’lerin kurulumu ve kullanımı çok kolay. Modem/router’a kablo ile bağlanan switch çalışır hale geliyor. Bundan sonra yapılacak tek şey ağa bağlanmak istenen cihazın Ethernet kablosuyla switch’e bağlanması. Kurulum ve kullanım için başka hiçbir şey gerekmiyor; akıllı TV, PC, oyun konsolu gibi hangi cihaz switch’e bağlandıysa internete erişmiş oluyor.

Switch’lerin seçiminde en önemli kriter, evde kablo ile ağa bağlanacak olan cihaz sayısı. Yani switch’e kaç cihaz bağlanması gerekiyorsa ona uygun girişi olan bir switch tercih edilmeli. Örneğin evde dört adet cihaz switch’e bağlanacaksa, bir de modemin bağlanacağı düşünülerek en az 5 girişi olan bir model seçilmeli. Eğer zaman içinde kablo ile ağa dahil olacak cihaz sayısında bir artış öngörülüyorsa buna uygun bir tercih yapılmalı.

GİGABİT BAĞLANTI DESTEĞİ

Switch seçiminde bir diğer önemli kriter ise evdeki bağlantı hızı. Eğer evde Gigabit hızda bir internet bağlantısı mevcutsa, kablolu cihazların ağa yüksek hızda erişebilmesi için mutlaka gigabit bağlantısı olan bir switch tercih edilmeli. Aksi durumda evdeki kablolu cihazlar mevcut bağlantı hızından yararlanamayacak, daha düşük hızlarda ağa erişebilecekler. Bu da kullanıcıların istemeyeceği bir durum. O nedenle evin ya da küçük ofisin internet bağlantı hızı switch seçiminde çok önemli bir unsur.

TP-Link’in ev tipi switchleri masaüstünde az yer kaplıyor ve bazı modellerin kasaları da son derece şık. Ayrıca ev tipi switch’lerde de ‘yeşil teknoloji’ özellikli modeller yer alıyor. Bu teknoloji, boşta olan girişin enerji tüketimini kesiyor ya da bağlı olan cihaz aktif değilse yine enerji tüketmiyor. Bu sayede hem evin elektrik tüketimi daha az oluyor hem de çevre korunuyor.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.tp-link.com/tr/home-networking/soho-switch/

TP-Link Hakkında:

1996 yılında kurulan TP-Link, günlük yaşamın her alanında yer alan güvenilir ağ cihazları ve aksesuarları üreten küresel bir şirkettir. 170’den fazla ülkeye dağıtım yapan ve dünya çapındaki yüz milyonlarca insana hizmet veren TP-Link şirketi, araştırma kuruluşu IDC raporlarında sürekli olarak WLAN ve genişbant CPE cihazlarında 1 numaralı üretici olarak yer almaktadır*.

Kanıtlanmış sağlamlık, performans ve değer mirası ile TP-Link, tüm bireylerin ağ konusundaki gereksinimlerini karşılayan bir ürün portföyü oluşturmuştur. Günümüzde halen gelişen internete bağlı yaşam tarzlarına uygun olarak, yarının taleplerini bugünden karşılamak üzere çalışmaya devam ediyor.

Youtube’da www.youtube.com/tplinktech;