Kahramanmaraş Ahilik Hareketi Derneği (KAHD tarafından organize edilen “Ticari Tecrübe Mektebi”  Eğitim Seminerlerinin ikincisi Dulkadiroğlu Belediyesi Murat Akkurt Konferans Salonunda iş insanı, esnaf ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

C815A408 9D3C 46Fa A920 98180B4937D2

“Ticari Tecrübe Mektebi” eğitim programının 2. seminerine konuşmacı olarak (Tüm Otomobilciler Federasyonu Eski Başkanı (TOSEF) ve RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı davet edildi.

Program KAHD Başkanı Kadir Can Şentürk’ün açılış konuşmasıyla başladı. Şentürk konuşmasında ikincisini düzenledikleri Ticari Tecrübe Mektebine olan ilgi ve alakaları için katılımcılara teşekkür etti. KAHD Başkanı Şentürk, şunları kaydetti:

C815A408 9D3C 46Fa A920 98180B4937D2

“Karşılık beklemeden, makam ve sıfatları önemsemeden doğduğumuz şehre hizmet etme gayreti ve amacıyla derneği kurduklarını, bu kapsamda Ahilik hareketinin derin manasını anlamak adına Kahramanmaraş’taki yönetim kurulu üyeleri ve misafirleriyle Kırşehir’e gezi organize etmiştik. Bugün ise Ahilik ruhunun anlaşılır kılınması anlamında, en büyük sermaye olan tecrübenin paylaşımını yapıyoruz. Başarılı iş adamlarının tecrübelerinden istifade edilmesi adına Ticari Tecrübe Mektebi eğitim seminerlerinin ikincisini düzenliyoruz. Seminere konuşmacıı olarak davet ettiğimiz RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı beye değerli zamanını ayırdıkları ve daveti kabul edip, geldikleri için teşekkür ediyorum. Programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

4535968B 8C19 441C Bdab 5Fad1A95Bb9C

Açılış konuşması sonrasında dernek çalışmalarına destek veren, derneğin çalışma yapması için yer tahsisinde bulunan Kahramanmaraşlı iş insanı Ali Rıza Kısakürek’e, derneğe olan destekleri için teşekkür edilerek plaket takdim edildi.

8E80Aed1 2E58 44Ca 81B1 2C8222Dc4Dd1

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı’nın başarılı iş öyküsü ve öz geçmişi anlatıldı ve konuşmaları yapmak üzere Ünal Ünaldı sahneye davet edildi. Ünaldı bu güzel seminer organizasyonuna nazik davetleri için Kahramanmaraş Ahilik Hareketi Derneği Kadir Can Şentürk’e teşekkür ederek konuşmasına başladı. Sonrasında hayat hikâyesini özetlerken aslında yoksunluğun ve zorlukların, her zaman var olduğunu; ama bu yokluk ve sıkıntıların doğru yorumlandığında iş hayatını aydınlatan güzel yol gösterici fenerler olduğunu söyledi. 1979 yılında Ankara’da doğduğunu, Ahilik kültürünü öğrendiği babasının kaporta tamir ustası olduğunu, bu nedenle bilgi paylaşımı konusunda üniversitelere ve Ahilik Teşkilatlarına ayrı önem verdiğini vurguladı.

Ünaldı, babasının 1963’te Ankara’da kaporta çırağı olarak başladığını, 11 yıllık çıraklık sonrası Ahilik hareketinde olduğu gibi ustasının da icazetini alarak 1974 yılında  küçük bir dükkan olarak kendi yerlerini açtıklarını, 1974’te yaşan Kıbrıs Harekatı nedeniyle ülkeye ambargolar uygulanması, yedek parça bulunmasının çok zor olması sebebiyle, yedek parça konusunda tamir ve farklı çözüm alternatifleri geliştirmeleri yaparak, ustaların el melaikelerini geliştirdiklerini, yaşanan zorluğun yokluğun insanı bir yerlere taşıdığını ve  gelişimlerine olan katkısı olduğunu anlattı.

Rekabet Kurulunda, Adana ve Osmaniye'deki hazır beton üreticilerinin sözlü savunması alındı Rekabet Kurulunda, Adana ve Osmaniye'deki hazır beton üreticilerinin sözlü savunması alındı

Ünaldı, inşaat mühendisliği mezunu olduğunu, üniversite yıllarının başından beri babasının tavsiyesiyle farklı kurum ve firmalarda stajer olarak çalıştığını, 2001’de yaşanan global sıkıntılar sebebiyle hayatının kırılma anı olduğunu ve ailesinin firmasında yönetici olarak başladığını,  firmasının yönetiminde karma anlayış olan, müşterilerine esnaf anlayışıyla, çalışanlarına kurumsal anlayışla yaklaşarak, hem esnaf anlayışı sıcaklığı hem de kurumsal anlayışın disiplininin karması bir anlayışı benimsediğini kaydetti. Ünaldı; çalışma vizyonu anlamında, yerli ve milli olmak için öncelikle dünya çapında olunması gerektiğini, sektörle ilgili küresel anlayışı anladıktan sonra,  küresel anlayışı geçecek milli ve yerli üretimlerin yapılması gerektiğini söyledi. Ünaldı, küresel anlayışı yakalamak için de güncel değişimlere, teknolojik yenilikleri araştırmalara açık olmak gerektiğini ifade etti.

46261618 41A1 4F47 A21B D07F1E3Fa3C6

İş hayatında rekabetin güzel olduğunu ancak rekabet anlayışın ahilik hareketinde olduğu gibi yıkıcı değil, fiyat bazlı değil kalite bazlı olması gerektiğini anlatan RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı bu nedenle de rekabet ederken  “rekaberlik” kavramını önemsediğini vurguladı. Ünal Ünaldı iş hayatıyla ilgili sektördeki onbeş yıllık deneyim skalasını oluşturduğunda,  ilk on yılının sıfırdan yüz puana yükselen ve çok zorlu geçtiğini ancak sonraki beş yılın ise 100 puandan 100.000 puana ulaştığını ilk on yıla göre daha kolay daha hızlı gelişimin olduğunu söyledi ve  işine değer katacak öz değerlere sahip çalışma ekipleri kurulması gerektiğini, mevzuatı, gündemi takip ederek gelişime açık ve yenilikleri takip eden anlayışla çalışmanın başarıyı getirdiğini kaydetti.

Seminer boyunca ilgiyle takip edilen RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, seminer sonunda soru cevap kısmında katılımcıların sorularını cevapladı, Kahramanmaraş’a daha önce üç defa geldiğini, Kahramanmaraş depreminden dolayı tüm halka geçmiş olsun dileklerini sunarak, deprem sonrasında Kahramanmaraş’a geldiğini burada bulunan yetkili servisleri aracılığıyla yardımda bulunduklarını anlattı. Sahip oldukları “Tur Asist” firmasının sahip olduğu vinç, çekici akrobat gibi demirbaş kayıtlarının çıkarılarak  “doğal afet planması” yapılması adına çalışma yapıldığını, bunun ticari bir kazançtan ziyade tamamen bir kriz anında doğru zamanda müdahale yapabilmek adına yaptıklarını söyledi. İşlerin kalpten, içten yapıldığında, gereken önemi verildiğinde Allah’ın yardımcı olduğunu işlerini kolaylaştırdığını yaşayarak gördüğünü kaydetti.

 634F2300 B381 4A11 83Cf 1F04Efe17D70

Seminer sonunda Ünal Ünaldı’ya seminere katılımından dolayı teşekkür edilerek, Kahramanmaraş’a özgü biblo hediye edildi ve toplu fotoğraf çekimi yapılarak seminer sonlandırıldı

Editör: Akif Arslan