MARASPOSTA.COM (ÖZEL)

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 10-15 Haziran tarihlerini kapsayan haftada Kahramanmaraş’ta hava sıcaklığı 36-41 derece civarında tahmin edildiğini açıkladı.

Yapılan son değerlendirmeye göre; 10 Haziran (bugün) en yüksek sıcaklık 20-36 derece beklenirken, yarın 20-38, çarşamba günü 22-40, perşembe günü 23-41 ve cuma günü 24-41 derece gece-gündüz  sıcaklık tahmin ediliyor. Anılan günlerde havadaki nem oranı en düşük 14 ve en yüksek 78 derece bekleniyor. Rüzgâr batıdan en yüksek 14 km/saat hızda tahmin ediliyor.

Günün nem oranına göre de hissedilen hava sıcaklığı daha yüksek olabilecek. Uzmanlar sıcak havalarda dikkatli olunmasını önerirken, özellikle günün 10.00-16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını istiyor.

Bilkent Üniversitesi uzmanlarından Uzman Hemşire Yüksel Dur “Aşırı Sıcaklar Ve Korunma“ konusunda şu bilgilendirmede bulunuyor:

Çok sıcak havalarda ve rutubetin arttığı durumlarda 37 dereceye kadar normal olan vücut ısısı, 40-41 dereceye kadar yükselebilir. Bu seviyeye yükselen vücut ısısı, hücrelerde özelliklede beyin hücrelerinde tahribat yapar. Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin, beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonu bozulur ve güneş çarpması dediğimiz ciddi sağlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle insan beden ve ruh sağlığını korumak için, güneşten, sıcaktan özelliklede nemli sıcak havadan korunmalıdır.

SICAK ACİLLERİ

SICAK KRAMPLARI: Genellikle alt extremite veya karında yada her ikisinde aşırı sıcaktan tuz kaybı ile görülen ağrılardır. Aşırı sıcakta kalan biri, yeterince su içse bile tuz kaybını yerine koyamıyacağı için sıcak kramplarına maruz kalabilir.

Belirtiler; karın ve bacaklarda ağrı, bulantı tansiyon düşmesi, hızlı-dolgun nabız, nemli ve soluk deri.

• Hasta serin bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli,

• Bulantı yok ise 1-2 bardak tuz içeren sıvı verilmeli,

• Kramp girmiş kasa kesinlikle masaj yapılmamalı,

• Sıcak krampı kişi en az 12 saat aktivite yapmamalıdır.

SICAK BİTKİNLİĞİ: Sıcak havada dışarıda dolaşanlarda sık rastlanır. Aşırı sıcaklarda terleme ile vücuttan tuz elektrolit kaybına bağlı oluşan bir durumdur.

Belirtiler: Yorgunluk halsizlik bayılma duygusu nabız hızlanması ateş yükselmesidir ve hastanın şuuru açıktır. Sıcak bitkinliğinin hayati tehlikesi yoktur ve güneş çarpmasının daha hafif şeklidir. Yerinde ilk yardım önlemleri ile kısa zamanda düzelir.

• Hasta serin bir yerde istirahate alınır ve sıkı giysileri gevşetilir.

• Hasta sırtüstü yatırılır ve bacakları yükseltilir.

• Bol miktarda sıvı özelliklede tuzlu ayran içirilir.

GÜNEŞ VEYA SICAK ÇARPMASI: Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı hayati tehlikesi olan bir durumdur. İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların %20'si ölür. İyileşenlerin ise sinir sisteminde kalıcı hasarlar oluşabilir, denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi ise aylar alır. Ancak ilk belirtiler görüldüğünde tanı konur bilinç kaybından önce tedaviye başlanırsa iyileşme şansı oldukça yüksektir.

Belirtiler:

Çok yüksek ateş (40-41 derece)

Terleyememe

Komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları

Halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma bulantı, nabız hızlanması, cildin kuruması ilk belirtiler olurken, algılama ve koordinasyon yeteneğinin azalması, görme netliğinin bozulması, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması ileri belirtilerdir.

Bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor çağrılmalıdır.

• Hasta hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı

• Sıkı giysileri gevşetilmeli

• Hastanın solunumu kontrol edilmeli (gerekirse hava yolu açılıp suni solunuma başlanmalı)

• Hasta su veya vantilatörle soğutulmaya çalışılmalı

• Ateşi 39 dereceye düşünceye kadar soğutma işlemine devam edilmeli.

Acil olarak hastaneye götürülmeli..

SICAKTAN KORUNMA ÖNLEMLERİ

• Zorunlu olmadıkça, güneş sıcaklığının en belirgin olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Çocuklar, yaşlılar, kalp ve şeker gibi kronik hastalığı olanların buna özellikle dikkat etmeleri gerekir.

• Kapalı alanların havalandırılmasına, yeterli bir hava akımı sağlanmasına özen gösterilmeli. (mümkünse klima kullanılmalı)

• Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmelidir. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybı yönünden çok dikkatli olmalıdır. (Susamamış olsanız bile sık sık su için çünkü susamak vücudunuzun su ihtiyacını belirten güvenli bir işaret değildir.)

• Serinlemek için alkollü içecekler kullanmayın bunlar once serinletir, sonra vücudun su kaybını arttırırlar.

• Hafif yemekler, sulu yiyecekler (meyve, salata, çorba vb.) yenmeli. Yağlı ağır yemeklerden ve tıkabasa yemekten kaçınılmalı.

• İnce, açık renk, bol giysiler giyilmeli. Giysiniz güneş ışığının sizi yakmasını önlesin ama terletip su kaybettirmesin.

• Geniş kenarlı şapka giyin yüzünüz doğrudan güneş altında kalmasın.

• Sık sık duş yapıp serinlemeye çalışın.

• Kapalı ve park edilmiş araç içinde hiçbir canlı bırakılmamalı.

• Dışarıda aktif olarak çalışması gerekenlerin mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya ağır eforlardan kaçınmaya ve sık sık, bol bol sıvı tuzlu gıdalar almaya daha çok dikkat etmeleri gerekir.

• Sıcak çarpması ve bitkinliği belirtilerini bilip bu belirtilere karşı uyanık olunmalı alınan önlemlerle hasta düzelmezse doktora haber verilmelidir.

DOĞU AKDENİZ’DE HAVA NASIL OLACAK?

Kahramanmaraş’ın da yer aldığı Doğu Akdeniz’de bölge genelinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Emniyet, tatil planı yapanları dolandırıcılara karşı uyardı Emniyet, tatil planı yapanları dolandırıcılara karşı uyardı

Hava sıcaklığı bölgenin doğusunda 1 ila 3 derece artması bekleniyor. Rüzgâr ise genellikle kuzeybatı, öğle saatlerinden sonra kıyı kesimlerde güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Kahramanmaraş ve ilçelerinde parçalı ve az bulutlu bir hava tahmin edilirken, hava sıcaklığı en düşük gece Göksun’da 7, en yüksek gündüz Dulkadiroğlu, Onikişubat ve Türkoğlu’nda 36 derece bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ VE İLÇELERİ

İlçe

Beklenen Hava

En Düşük
(°C)

En Yüksek
(°C)

Kahramanmaraş

Parçalı ve az bulutlu

20

36

Afşin

Parçalı ve az bulutlu

12

28

Andırın

Parçalı ve az bulutlu

11

28

Çağlayancerit

Parçalı ve az bulutlu

14

31

Ekinözü

Parçalı ve az bulutlu

10

29

Elbistan

Parçalı ve az bulutlu

10

30

Göksun

Parçalı ve az bulutlu

7

27

Nurhak

Parçalı ve az bulutlu

14

29

Pazarcık

Parçalı ve az bulutlu

17

34

Türkoğlu

Parçalı ve az bulutlu

21

36

https://www.marasposta.com/foto-galeri/kahramanmaras-bu-haftada-da-adeta-yanacak

Editör: Akif Arslan