KİÜ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklardan Öğrenci Alacak

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Yurt Dışı Tükler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aracılığıyla yabancı uyruklu öğrenci alacak. KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, “Üniversitemizin uluslararasılaşması noktasında önemli bir adım attık.”

24/08/2023

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti.

KİÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burcu Erşahan’ın da eşlik ettiği ziyarette, YTB aracılığıyla İstiklal Üniversitesi’ne Türk devletleri ve akraba topluluklardan öğrenci alınmasına yönelik görüşmelerde bulunuldu. Olumlu geçen ziyarette, YTB Başkanı Eren, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin, YTB aracılığıyla burslu olarak eğitim gören öğrencilerin yerleştirildiği yükseköğretim kurumları arasına dahil edileceğini söyledi.

KİÜ Rektörü Bakan, misafirperverliği dolayısıyla Başkan Eren’e teşekkür ederek, “Bugün YTB Başkanımız Sayın Abdullah Eren’le gayet olumlu ve samimi geçen bir görüşme gerçekleştirdik. Bu ziyaret sonrası YTB aracılığıyla Türkiye’de burslu olarak eğitim gören yabancı öğrenciler, üniversitemize yerleşebilecekler. Sayın Başkanımız bunun müjdesini bize verdiler. Şunu ifade etmeliyim ki, attığımız bu adım hem üniversitemizin uluslararasılaşması hem de Türk Devletleri ile akraba topluluklar arasındaki gönül köprümüzün kurulması, güçlendirilmesi açısından oldukça önemli. Hayırlı olmasını diliyor, konukseverliği dolayısıyla YTB Başkanımız Sayın Eren’e şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Çeşitli konularda istişarelerinde gerçekleştiği ziyaretin anısına Rektör Bakan tarafından Başkan Eren’e plaket takdim edildi.