MÜSİAD yönetimi basınla tanıştı

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Şerafettin Özcan, Kahramanmaraş’ta grev yapan basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluştu ve çağrıda bulundu.

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Kahramanmaraş Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Özcan ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Kahramanmaraş’ta görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

Maarif Mahallesi Turgut Özal Bulvarında bulunan CornerStone Cafe&Bistro’ta geçen Cuma günü sabah kahvaltısında gerçekleşen tanışma toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan MÜSAD’ın Kahramanmaraş Şube Başkanı Şerafettin Özcan, Kahramanmaraş'ı etkileyen depremin ardından ekonomik sıkıntılar yaşandığını belirterek vergi borçlarının 24 ay taksitlendirilmesi çağrısında bulundu.

Kahramanmaraş Şube Başkanı Şerafettin Özcan, Kahramanmaraş'ın ekonomik ve sosyal dinamiklerini güçlendirmek amacıyla önemli bir rol üstlenen MÜSİAD'ın 6. Olağan Kongresi'nde başkanlığa seçilmesinin ardından yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi. MÜSİAD Şube Başkanı Özcan, depremin Kahramanmaraş'a büyük zarar verdiğini vurgulayarak, hayatını kaybeden deprem şehitlerine Allah'tan rahmet diledi.

Depremin maddi, sosyal ve psikolojik zararlar yarattığını belirten Özcan, oluşan hasarların toplu çalışmalarla onarılmayı hedeflediklerini ifade etti. MÜSİAD'ın şeffaflığını ve kurumsallığını koruyacağını belirten Özcan, derneğin kamu yararına faaliyet gösteren geniş bir alanda etkin olduğunu söyledi. Özcan, seçimlerin milletin iradesini yansıttığını belirterek, tüm belediye başkanlarına başarılar dilediğini ve işbirliği için randevular alacaklarını söyledi.

Ekonomik konular ve vergi borçları hakkında da konuşan Özcan, deprem nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşandığını ve vergi borçlarının 24 ay taksitlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, savunma sanayi yatırımlarının Kahramanmaraş için önemli olduğunu vurgulayarak, buna destek vereceklerini ifade etti.

Turizm ve ticaret potansiyeli hakkında da konuşan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Özcan, Kahramanmaraş'ın turizmde kendisini göstermesi gerektiğini belirterek, şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini ön plana çıkararak orta kesim sektörlerine odaklanılması gerektiğini vurguladı. MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Şerafettin Özcan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"6 Şubat depremlerimizin Kahramanmaraş'ımıza çok büyük zararlar verdi. Büyük bir depremdi yüzyılın depremiydi. Dolayısıyla büyük maddi hasarlar bunun yanında sosyal ve psikolojik hasarlar da meydana geldi. İnşallah bu deprem sonrası oluşan zararları hep beraber çalışarak Maraş'ı eskisinden daha ileri seviyeye hep beraber taşıyacağız.

Başkanı seçilmiş olduğum MÜSİAD hakkına da kısa bir bilgi vermek istiyorum: MÜSİAD dünyada 81 farklı ülkede 95 noktada ve Türkiye'de de 84 noktada faaliyet göstermektedir. Kamu yararına bir dernektir yani Cumhurbaşkanı kararı ile kamu yararına dernek olarak tespit edilmiştir. Kamu yararına Dernek olmanın şartları vardır: Tabii ki, bunlardan bir tanesi kamu yararını sosyal gelişime iktisadi gelişime ve kamuya faydalı bir dernek olarak faaliyet göstermesi gerekmektedir. Onun haricinde biliyorsunuz Kahramanmaraş ve 11 ilde meydana gelen deprem sonrası mücbir sebep hali en son kez dört ay daha uzatıldı. Yani 30 Nisan'da bitmiş mücbir sebep hali 4 ayda uzatılarak Ağustos sonuna kadar uzatıldı.

Bana göre biraz eksik kaldı en az yılın sonuna kadar olmalıydı bu mücbir sebep halini uzatılması. Bununla birlikte Tabii ki bu 14-15 aylık süreçte mükelleflerin bir sürü vergi borcu, SSK borcu birikti şimdi bunların hepsini mücbir sebep sonunda ödenmesi firmalara büyük bir maliyet getirecektir. bunun için gerek vergi olsun, gerek SSK olsun hiçbir teminat hiçbir şart olmadan faiz şekilde en az 24 ay taksitlendirmesi Bence gerekmektedir biraz da meslek mensubu olduğum için bu konuyu daha çok daha rahat söyleyebiliyorum.

Onun haricinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde Kahramanmaraş Teknoloji A.Ş girişimi var. Biliyorsunuz bu savunma sanayide yönelik bir yatırım bence çok güzel bir yatırım inşallah sonuçlanır ve Maraş'a yeni bir yatırım çeşidi olmuş olur hatta katma değerli bir üretim çeşidi olmuş olur. şu ana kadar aldığımız bilgilere göre 168 başvuru olmuş ve 220 milyon dolar da sermaye taahhüt edilmiş bu Kahramanmaraş'ın bana göre geleceği için güzel bir yatırım"

Toplantıda ayrıca, MÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu da basın mensuplarına tanıtılarak, şehrin ekonomik ve sosyal alanlardaki geleceğine dair umut verici projelerin altı çizildi. Bu gelişmeler, şehrin ekonomik ve sosyal kalkınması için atılan adımların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Video kanalmaras.com’dan alınmıştır.

Günün hava durumu nasıl olacak? Günün hava durumu nasıl olacak?

<iframe width="866" height="487" src="https://www.youtube.com/embed/heu8jZG7pDM" title="Kahramanmaraş Müsiad basınla bir araya geldi! &#39;Mücbir Sebep Süresi Uzatılmalı&#39;" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

https://www.marasposta.com/foto-galeri/musiad-yonetimi-basinla-tanisti